Počela prva faza potrage za naftom u Federaciji BiH

Počela prva faza potrage za naftom u Federaciji BiH

Vlada Federacije BiH je prije 15 dana potpisala Ugovor sa svjetskim gigantom u oblasti konsultiranja u energetskom sektoru, firmom „IHS Global“ iz Londona, koja je izabrana na međunarodnom tenderu za stručnog konsultanta. Oni će pomoći bh. vlastima da pripreme tender za dodjelu koncesije na istraživanje i eksploataciju nafte i plina u FBiH, prenosi Avaz. 

Potpisivanjem Ugovora i dodjelom posla Britancima, faktički je već započela prva faza utrke za crnim zlatom na područje Bosne i Hercegovine. Ranija su istraživanja pokazala da se najveća nalazišta kriju na području Dinarida, ali i tuzlanskog bazena. Iako je odabir konzultanta trajao skoro tri godine, federalni ministar energije i rudarstva Nermin Džindić rekao je za “Avaz” da se u Federaciji prvi put realizira projekt istraživanja nafte i plina putem koncesije, ali da su istraživanja ovih energenata veoma kompleksna, finansijski zahtjevna i veoma rizična, pogotovo uzimajući u obzir stepen istraženosti ovih prostora u odnosu na druge države, kako u okruženju tako i šire. 

”Međutim, dosadašnji geološki podaci i njihova analiza u okruženju i dalje ukazuju na perspektivnost našeg prostora za postojanje ekonomski interesantnih rezervi nafte i plina”, kaže Džindić. 

”Naftna kompanija koja potpiše ugovor će ulaganjem vlastitih sredstava vršiti istražne radnje na prostoru Federacije BiH i utvrditi postojanje ekonomski interesantnih rezervi radi eksploatacije. Ukoliko se otkriju interesantne rezerve nafte i plina, naftne kompanije u skladu sa zakonskom regulativom i ugovorom pokrenut će eksploataciju na određenom prostoru”, smatra Džindić. 

Ukoliko se, kako kaže, pronađu ekonomsko isplativa otkrića nafte i plina na prostoru Federacije BiH, konačan dogovoreni model ugovora bi se trebao realizirati na vremenski period od 25 godina, na zadovoljstvo i Federacije BiH i strane naftne kompanije. 

Period pružanja konsultantskih usluga je 16 mjeseci i on uključuje i fazu pružanja usluga koje se odnose na pripremu i organiziranje promocije Federacije BiH, pripremu tenderske dokumentacije, organiziranje i raspisivanje međunarodnog javnog poziva za istraživanje i eksploataciju nafte i plina, ali i izradu preporučenih modela ugovora i fiskalnih parametara optimalnih sa stanovišta njihovog utjecaja na kratkoročni – dugoročni privredni razvoj. 

Nakon prve faze, ocijenio je, slijedi period pripreme ponuda od naftnih kompanija u trajanju od šest mjeseci. “Druga faza usluga uključuje pružanje stručne pomoći prilikom evaluacije ponuda, priprema strategije pregovora, organizacija i vođenje pregovora s naftnim kompanijama s izradom konačnog prijedloga ugovora, pregovori sa zainteresiranim naftnim kompanijama i izrada konačnog ugovora. Maksimalno predviđeno trajanje i druge faze je šest mjeseci”. 

Naftna kompanija “Shell”, koja je prije četiri godine bila zainteresirana za istraživanje nafte na području FBiH, namjeravala je u istraživanje uložiti 700 miliona dolara. Oni su najavili da bi jedna bušotina mogla koštati i do 75 miliona dolara. 
Međutim, prije četiri godine povukli su se iz pregovora s Vladom FBiH, iako su imali potpisan sporazum. To su pravdali činjenicom da se okreću novim nalazištima u Europi i da im BiH nije više zanimljiva. Četiri firme poslale zahtjeve Francuski naftni gigant „Total“ najavio je da je spreman uložiti i do milijardu dolara u istraživanje nafte i plina na području Federacije BiH. „Total” je četvrta najveća naftna kompanija na svijetu, s godišnjim prihodima većim od 250 milijardi dolara i ukupno 100.000 zaposlenih. Posluje u više od 130 zemalja širom svijeta. “Total” je i treća naftna kompanija, poslije “Key Petroleuma“ iz Australije i “Spectruma” iz Velike Britanije, koja se nakon povlačenja „Shella“ iz BiH pojavila u utrci za ovaj posao. Sve ove firme poslale su zahtjeve Vladi FBiH.

Izvor: Indikator.ba

Previous FMUP poduzima mjere na vraćanju sigurnosti i održavanju balansa policije
Next Državnim organima Srbije i Crne Gore upućen zahtjev za uspostavljanje specijalnog statusa za Sandžak

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Značajno povećan izvoz oružja iz Bosne u Ameriku

Izvoz oružja i municije iz Bosne i Hercegovine u Sjedinjene Američke Države bilježi veliki skok na početku ove godine. Može se zaključiti da je krenula realizacija nekih od ugovora koji

MADE IN BOSNIA-387

Prihodi Bosnalijeka porasli za 13 posto, uskoro ulazak i na tursko tržište

Nakon prodaje preostalog državnog kapitala Bosnalijek je nastavio s uspješnim poslovanjem i rastom prihoda, potvrđeno je Feni u ovoj kompaniji. Najveća bosanskohercegovačka farmaceutska kompanija je u prvih šest mjeseci ove

MADE IN BOSNIA-387

Klasove hurmašice i Bosanski lokum u Lidlu Hrvatska

  Bosanskohercegovačka prehrambena industrija Klas d.d. Sarajevo uspješno je realizirala pregovore o ulasku dva brenda u međunarodni lanac trgovina Lidl u Hrvatskoj. Vrata jednog od najvećih evropskih trgovačkih lanaca otvorile