Posjeta uoči ramazana: Ajka Lokmić, najstarija u Bosni, ima 109, a Selma Hadžagić 100 godina

Posjeta uoči ramazana: Ajka Lokmić, najstarija u Bosni, ima 109, a Selma Hadžagić 100 godina

Poštovati stare ljude i brinuti o njima znači pružiti im pažnju i dostojanstvo kakvo zaslužuju. Iako u današnjem društvu često nedostaje senzibiliteta prema starijim osobama, Općina Stari Grad Sarajevo i načelnik Hadžibajrić svojim primjerom pokazuju kako treba brinuti o starima i uzvratiti im pruženu ljubav, nježnost i poštovanje. Svake godine, uoči mjeseca ramazana načelnik Hadžibajrić obiđe najstarije sugrađane, pa je tako bilo i danas kada je posjetom iznenadio dvije stogodišnjakinje iz ove općine: Ajku Lokmić (109) i Selmu Hadžagić (100).

Ajka Lokmić je najstarija osoba u Bosni i Hercegovini, a možda I Evropi

Ajka Lokmić je, prema tvrdnjama njene kćerke Zumrete Dedajić, ne samo najstarija osoba u Bosni i Hercegovini, nego i u cijeloj Evropi odakle su im se već javljala određena udruženja i novinari zahtjevima za razgovor. Kako kažu, Ajka više nije u mogućnosti odgovoriti na takve pozive, ali svake godine s nestrpljenjem čeka posjetu iz Općine Stari Grad.

Image

Ajka će u maju napuniti 109 godina, a danas je i zvanično dobila plaketu da je najstarija stanovnica Općine Stari Grad Sarajevo, te druge prigodne poklone. Rođena je 1914.godine u Bosanskom Šamcu, a još kao mala ostala je siroče i došla da živi kod rodbine u Sarajevu.

Ajka se udala za Nuriju Lokmića i tada je iz ulice Hadžijamakova preselila u Mejlijinu, u porodičnu kuću staru 150 godina gdje i danas živi. Nuriju je nadživjela 40 godina, odgojila četvero djece, četvero unučadi, a na putu je i praunuče. Cijeli svoj životni vijek provela je u Sumbuluši, u Starom Gradu.

Nana Ajka je i dalje dobrog zdravlja, samo je pamćenje više ne služi tako dobro. Sve do 100-e godine nana je postila svaki Ramazan i učila, a sad sa suzama u očima priča kako više ne može i žali zbog toga. “Dobro sam. Koje su godine, dobro je. Ako mognem postiću. Zaboravljam, pa ne mogu učiti i to mi je najviše žao. Prije smo se okupljali u ramazanu, bila vazda puna kuća, dolazilo se, a sad više ne mogu,” ispričala je Ajka suznih očiju.

Stogodišnja Selma Hadžagić živi na Širokači

Na Širokači, u kući staroj 200 godina živi stogodišnja Selma Hadžagić o kojoj brine sin Enes. I ova starica je dobrog zdravlja i raduje se svakome ko joj pokuca na vrata. Rođena je i odrasla u Berkuši, a kada se udala za supruga, preselila se svega stotinjak metara dalje, u ulicu Sutorinska i tu je i dan danas. Selma je ostala bez supruga prije 36 godina, a na bolji svijet ispratila je i kćerku, te danas ima samo sina Enesa. Prisjetila se kako je nekada cijela ulica bila puna njene rodbine, a sada više nema nikoga, raselili se i umrli. “Rodila sam se u Berkuši i bila su to druga vremena. Sjećam se kako sam išla sama u školu u Bistriku, niko me nije vodio. Žao mi je što nisam završila više škole, ali eto,” ispričala je Selma. Odrasla je u duhu tradicije i običaja i naučena da posti od malih nogu. Ipak, kako je kazao sin Enes, od prošle godine više ne može postiti i to joj najteže pada.

Image

Načelnik Hadžibajrić je stogodišnjakinje obradovao prigodnim hedijama, te kazao da današnja posjeta za njega nije bila obaveza nego zadovoljstvo i čast koju je rado ukazao najstarijim sugrađankama. “Koliko brinemo o svojim starima, toliko će naša djeca jednog dana brinuti o nama. Naši stari su riznica znanja, mudrosti, iskustva i običaja koje od njih učimo i baštinimo. Meni je zadovoljstvo što u Starom Gradu imamo sugrađane koji dožive duboku starost i uvijek ćemo brinuti o njima jer je to naša dužnost i obaveza,”poručio je načelnik Hadžibajrić.

Previous Bosna po šumskim bogatstvima dva puta bogatija od Belgije, tri puta od Danske i gotovo četiri puta od V. Britanije
Next Večeras nastupa ramazan - mjesec posta, odricanja i darežljivosti

You might also like

ŽIVOT

Kako je Rohinja narod skupljao pomoć za stanovništvo pogođeno Balkanskim ratovima

Muslimansko dobrotvorno društvo “Merhamet” pokrenulo je akciju prikupljanja pomoći za Rohinja muslimane koji doživljavaju egzodus i nasilje u Mijanmaru te je otvorio humanitarni broj telefona 090 292 001 na koji

NAŠI DANI

Dobitnici ‘Večernjakovog pečata’ za osobe godine Michael Murphy, Christian Schmidt i Johann Sattler

Osobe 2022. godine u Bosni i Hercegovini u izboru „Večernjakovog pečata“ su trojica međunarodnih diplomata koji su se prometnuli u lobiste za BiH – američki veleposlanik Michael Murphy, visoki predstavnik

NAŠI DANI

U Mostaru obilježen Međunarodni dan nestalih

Simboličnim bacanje ruža sa Starog mosta u ponedjeljak je u Mostaru obilježen Međunarodni dan nestalih.  -Udruženja koja okupljaju porodice nestalih i ubijenih u genocidu u Srebrenici, svjedoci genocida u Srebrenici,