Povelja Kulina bana najstariji je bosanski i državni dokument svih Južnih Slavena i država

Povelja Kulina bana najstariji je bosanski i državni dokument svih Južnih Slavena i država

Udruženje građana “Forum građana Zenica” tradicionalno povodom objave Povelja bana Kulina, 29. augusta 1189. godine, organizira u Parku Kulina bana na Bilinom polju u Zenici obilježavanje ovog značajnog datuma za historiju države Bosne i Hercegovine.

Povelja je napisana pismom Bosančicom te je najstariji do sada pronađeni očuvani državni dokument države Bosne, ali i najstariji državni dokument južnoslavenskih naroda i država, a o značaju tog dokumenta ove je godine historijski čas održao prof. dr. Dževad Drino sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici.

Drino je istakao kako je povratak u srednjovjekovlje Bosne predstavlja povratak “našim vlastitim korijenima, našoj povijesti, nama samima”.

– Govorimo o dokumentu koji je pripadao, po profesorici Dariji Gabrić-Bagarić, u administrativno-pravne izvore našeg srednjevjekovlja, pored zakona, oporuka, pisama, darovnica i sličnog. Zavisno od širenja Bosne i odnosa sa drugim srednjovjekovnim državama, pojavljivat će se pisari sa inonarječnih područja, koji će onda određivati stil i jezik u državnoj pisarnici – istakao je Drino.

Foto: Fena

Dodaje kako “uvijek treba ponoviti” da je Povelja Kulina bana najstariji bosanski državni dokument te najstariji državni dokument svih Južnih Slavena i njihovih država, kao i drugi dokument svih Slavena po starosti.

– Ne zaboravimo nikada da se radi o Slavenima – najvećoj etno-lingvističkoj grupi u današnjoj Evropi! Podsjetimo se da je prvi koji je upotrijebio izraz Južni Slaveni bio veliki lingvista Johan Adelung, 1782. godine, a kasnija kovanica Jugoslavija je također njemački izum. Povelja je svjedočanstvo kulture pismenosti i jezika rane bosanske države, regulator trgovačke saradnje, slobode kretanja ljudi, roba, a time svakako i ideja. Uostalom, njemački filozof Herder je još konce 18. stoljeća napisao da će granice između pojedinih nacija uspostavljati lingvisti, a ne generali – napomenuo je Drino.

Prve vijesti o pojavi heretičkog učenja Crkve bosanske, podsjeća, dolaze upravo za vrijeme Kulina bana – iz Duklje, Splita, Ugarske – što je završeno 8. aprila 1203. godine Saborom upravo na Bilinom polju u Zenici. Bila je to, dodao je, “diplomatska pobjeda bosanskog vladara Kulina bana”.

Potpredsjednik Udruženja građana “Forum građana Zenica”, Mirsad Mujkić, istakao je kako to udruženje ove godine slavi 30. godišnjicu te ističe kako su posebno ponosni da su ove godine dobili Plaketu Grada Zenica te danas i Plaketu Zeničko-dobojskog kantona. U programu su, između ostalih, sudjelovali i mališani iz Javne ustanove Predškolski odgoj i obrazovanje Grada Zenica.

Povelja Kulina bana je prvi dokument izdan od strane jednog bosanskog vladara, dubrovačakom knezu Krvašu i “svim dubrovačkim građanima”, kojima je dozvoljeno da putuju i trguju po Bosni.

Povelja Kulina bana do danas je očuvana u tri primjerka, koji se nalaze u Dubrovačkom arhivu, a treći je primjerak ukraden u 19. vijeku te se danas nalazi u ruskom Sankt Petersburgu i u posjedu Akademije nauka i umjetnosti Rusije.

Zeničko-dobojski kanton od 2013. godine datum objave Povelje Kulina bana obilježava i kao Dan ZDK-a te dodjeljuje priznanja zaslužnim pojedincima, ustanovama i kolektivima, a u sklopu Dana ZDK-a održana je i današnja priredba u Parku Kulina bana.

Izvor: Agencije

Previous Otvorena izložba 'Slovom o slovu: Tragovima bosanske pismenosti'
Next Spahić: Učinjeno je sve da se zabrane pojedini dijelovi povijesti

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Premijera dokumentarnog filma “Agresija na istinu” autora Avde Huseinovića 5. februara u Vijećnici

Premijera dokumentarnog filma “Agresija na istinu” autora Avde Huseinovića bit će upriličena 5. februara u Vijećnici, u okviru obilježavanja 30. godišnjice masakra na Markalama izvršenog 1994. godine. Autor se bavi

KULTURA I UMJETNOST

Pjesma bosanskog pjevača postala globalno prepoznatljiva

Helikopter, helikopter. Para kofer, para kofer.. riječi su pjesme folk pjevača Fazlije (Fadil Fazlija) koje su poznate milionima mladih ljudi širom svijeta. Ne možemo reći da je pjesma Helikopter postala

BAŠTINA

Obnavljanje veza između dva Dubrovnika

Niko ne ostane ravnodušan prilikom posjete zaštićenim nacionalnim spomenicima Stari Grad Dubrovnik i Nekropola stećaka Velikog kneza bosanskog Batića na Kopošićima u Ilijašu, pa su veliki entuzijazam i znatiželju ovim