–Povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine, Institut za jezik predstavio je prvi put Bosanskohercegovački nacionalni korpus, 21. 11. 2024. godine na Filozofskom fakultetu u Zenici.
Svjesni potrebe za elektronskim korpusom, nakon više pokušaja, konačno smo ove godine, zahvaljujući prvenstveno entuzijazmu prof. dr. Vedada Smailagića s Filozofskog fakulteta u Sarajevu kao voditelja projekta, a zatim i sredstvima dobivenim od Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, ponovo pokrenuli ovaj projekt i za nekoliko mjeseci uspjeli postaviti preko 7.000 tokena, kako bismo ga mogli predstaviti javnosti.
Korpus je postavljen na CQPWeb platformu koja omogućava raznovrsna pretraživanja. Anotacija pomaže specificirane pretrage, koje će značajno unaprijediti lingvistiku u Bosni i Hercegovini kada se korpus izgradi do tačke na kojoj će biti referentan, što je prvi cilj projekta.
Započelo se s unošenjem novinskih tekstova, a pripremaju se i književni tekstovi, u prvoj fazi izrade. Unos i kontrolu tekstova, kao i postavljanje na platformu rade studenti s Univerziteta u Sarajevu, a cilj nam je da proširimo mrežu saradnika i na ostale univerzitete u Bosni i Hercegovini.
Za informatički dio zadužena je prof. dr. Amila Akagić s Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, a sav ovaj posao ne bi bio moguć bez ustupanja servera i tehničke podrške Univerziteta u Heidelbergu.
Korpus i njegove mogućnosti u Zenici je prof. dr. Vedad Smailagić predstavio studentima i nastavnicima jezičkih smjerova kao onima koji će ga najviše koristiti. Najavila ga je prof. dr. Alica Arnaut, dekanesa Filozofskog fakulteta u Zenici, a prisutne je pozdravio dr. sc. Jasmin Hodžić, direktor Instituta za jezik koji je nosilac projekta. Na kraju je dr. sc. Zenaida Karavdić, članica projekta, kratko zaključila o značaju elektronskog korpusa.
Više o korpusu može se saznati na stranici https://bhnc.etf.unsa.ba. Korpusu se već sad može pristupiti slanjem zahtjeva za pristup na našu mail adresu, – saopćeno je iz Instituta za jezik.
-Bosanskohercegovački nacionalni korpus predstavlja platformu koja već u ovoj fazi može služiti istraživačima za analizu različitih fenomena, prije svega filoloških u području bosanskoga jezika, ali i u različitim kontrastivnim analizama.