Iako nisu predmet interesovanja javnosti, te se o njima vrlo malo zna, neka naselja u Bosni i Hercegovini, jednostavno, oduševljavaju.
Neka naselja će vas oduševiti pričama koja se vežu za njih, neka građevinama i spomenicima, neka rijekama i jezerima i drugim prirodnim ljepotama, a neka, kao što je to Koraj, oduševit će vas voćem koje se u njima proizvodi.
Trešnje, jagode, jabuke, kruške, šljive, kajsije…dominiraju u Koraju, povratničkom naselju koje se nalazi između općina Čelić i Lopare.
Inače, u ovom naselju živi oko 1.500 bošnjačkih povratnika, koji su se nakon etničkog čišćenja vratili na svoja imanja i uspješno se bave proizvodnjom voća. Velike količine voća se plasiraju i na inostrano tržište, a lokalno stanovništvo dosta kupaca nalazi i u našoj zemlji.
Inače, naselje Koraj je bilo naseljeno još u prahistoriji. Na lokalitetu Varoš istraženo naselje vinčanske neolitske grupe, koje je bilo nastanjeno kroz čitav srednji i mlađi neolit. Ostaci grada, groblja i drugih objekata iz toga perioda nalaze se na nekoliko lokaliteta u Koraju.
Prošle godine je obilježena obilježena 500. godišnjica postojanja Atik džamije u ovom mjestu. Atik džamija u Koraju je, prema nekim podacima, četvrta po redu koja je izgrađena u Bosni i Hercegovini. Izgrađena je prije pola stoljeća, dakle, 1516. godine, za vrijeme osmanlijske vladavine u našoj zemlji.
Prema nekim predajama, upravo je u Osmanskom carstvu Koraj i dobio ime.
Naime, prema zapisima „Vrijeme nezaborava“, autora Emina Čustovića, kaže se da je Sultan Mehmed Fatih II, dolazeći u Koraj sa obližnjeg brežuljka pogledao prema mjestu i uzviknuo: Ah, ovo je mjesto kao raj. Tako je i nastao naziv – Koraj, piše Bportal.ba.