Predsjedništvo BiH pokrovitelj prvog regionalnog virtuelnog Sajma inovacija

Predsjedništvo BiH pokrovitelj prvog regionalnog virtuelnog Sajma inovacija

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine bit će pokrovitelj prvog regionalnog virtuelnog Sajma inovacija i poduzetništva „Sarajevo 2020“, najavljenog za 23. i 24. novembar.

Pokroviteljstvo je oficijelno potvrđeno na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva BiH.

Na otvorenju Sajma obratit će se i Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Startup studio Fondacije Mozaik i Sarajevo Business Forum, kao organizatori Sajma “Sarajevo 2020”, navode da su iznimno zadovoljni činjenicom da je državni vrh Bosne i Hercegovine prepoznao značaj Sajma.

– Vjerujemo da je potencijal sektora startup biznisa i inovacija nedovoljno iskorišten resurs u Bosni i Hercegovini i cijeloj regiji. Sajmom „Sarajevo 2020“ želimo doprinijeti da se ovaj potencijal stavi u funkciju razvoja BiH i cijele regije. Uime organizatora, iskreno  zahvaljujem Predsjedništvu BiH što je ovaj sajam prepoznao kao jedan od razvojnih alata za dugoročno unapređenje konkurentnosti BiH i regiona – rekao je Zoran Puljić, direktor Fondacije Mozaik.

Na Sajmu učestvuje 200 izlagača među kojima više od 160 iz malog i srednjeg biznisa, 48 inovatorica i inovatora iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Slovenije te 22 organizacije koje investiraju u biznise ili pružaju drugi vid podrške za razvoj biznisa.

Izlagači će se predstaviti na virtuelnim štandovima koji će, osim promotivnih materijala, omogućavati zakazivanje sastanaka i razgovor uživo.

Prvog dana Sajma bit će održano i Regionalno takmičenje za najbolju inovaciju „Sarajevo 2020“, kada će se predstaviti 36 najboljih inovatorica i inovatora iz regije koji se takmiče za prestižna priznanja. Ukupni nagradni fond za najbolje inovacije iznosi 13.500 eura. 

Žiri će dodijeliti i „Specijalnu nagradu Sarajevo 2020“ koja uključuje priznanje Svjetske federacije inovatorskih organizacija (IFIA) i pravo korišćenja IFIA znaka na proizvodu i na pripadajućim informativnim materijalima.

Nagradni fond, kao i cjelokupnu organizaciju Sajma, finansijski su podržale Vlade Švedske i Švicarske i Entrepreneurship Academy by EFSE.

Program Sajma će otvoriti Mate Rimac, osnivač i vlasnik kompanije „Rimac Automobili“ i „Greyp Bikesa“, kao i Mirza Cifrić, poduzetnik koji je osnivač i vlasnik „Veritas Geneticsa“, inovativne kompanije koja djeluje u Sjedinjenim Amričkim Državama.

Dušanka Ilić, direktorica kompanije Beyond 42 iz Srbije, podijelit će njena iskustva o izgradnji startupa i plasmanu domaćih proizvoda na globalno tržište.

– Za vrijeme u kojem živimo, ključne su inovacije u svim segmentima poslovanja. Stoga smo veoma sretni da je i Predsjedništvo BiH podržalo Sajam inovacija i poduzetništva. Ovo je izuzetna prilika da inovatori iz regiona, u saradnji s privrednicima, realiziraju svoje ideje i da ta njihova znanja koja nesumnjivo posjedujemo pomognu ovom regionu da krene naprijed – kazao je Amer Bukvić, predsjednik Uprave BBI banke, saopćeno je iz te finansijske institucije.

Učešće na Sajmu je besplatno za sve posjetioce uz obaveznu registraciju u Zajednici za aktivizam i poduzetništvo lonac.pro.    

Previous Album Elvisa Sivčevića “Musica Bosnae” dostupan širom svijeta na Dan državnosti BiH
Next Radovi i poslije izbora: Počela obnova Trga Sabora bosanskog na Dobrinji

You might also like

NAŠI LJUDI

Sana Alajmović na listi 10 mladih inovatora ispod 40 godina

Vodeći američki časopis za biološke nauke BioSpace odabrao je Sanu Alajmović, direktoricu i suosnivača Sigrid Terapeutics kao jednog od 10 mladih inovatora ispod 40 godina na koje treba obratiti pažnju.

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Razvoj softverske industrije je velika ekonomska šansa za Bosnu i Hercegovinu

  Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, u saradnji sa Udruženjem kompanija softverske industrije Bit Alijansa, bilo je domaćin Druge konferencije o potencijalima razvoja softverske industrije u BiH. Zbog

NAUKA I TEHNOLOGIJA

GRAS for EKO future: Proizvodnjom energije putem solarnih panela spasiti preduzeće GRAS

Belmin Selimbegović, dvadesetdvogodišnji inžinjer automatike i elektronike, član Asocijacije inovatora Bosne i Hercegovine, vlasnik jednog patenta i više inovacija ponudio je danas rješenje koje bi omogućilo preduzeću GRAS proizvodnju električne