Reintegracija jednog od najvećih sarajevskih naselja Grbavice izvršena je 19. marta 1996. godine. Grbavica je pod okupacijom agresora bila četiri godine, a i danas se borci i stanovnici ovog naselja i grada prisjećaju prizora koji su ih zatekli na dan reintegracije.
Pripovijedaju da su ulice tog 19. marta izgledale sablasno, da je dim izlazio iz zgrada, da su stanovi pretvarani u zgarišta, te da je bilo puno smeća.
Te slike nikada neće zaboraviti ni Asim Mehanović, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje reintegracije Grbavice i predsjednik Savjeta mjesne zajednice Grbavica II.
– Jedan sam od onih koji su ušli u reintegrisanu Grbavicu. Znamo šta se na Grbavici dešavalo, kakvi su zločini počinjeni. Moja majka je ostala na Grbavici vjerujući da će ta situacija potrajati od danas do sutra. Mi smo sve vrijeme bili sa druge strane i gledali smo Grbavicu sa suzama u očima, misleći na svoje najmilije, a nismo znali ništa o njima – kazao je Mehanović.
Podsjetio je i na heroja Gorana Čengića koji je zvjerski ubijen kada je pokušao spasiti svog komšiju.
– Ponosan sam na Grbavicu bio i tada, a i danas sam. Grbavica je jedno od najpoželjnijih naselja za stanovanje – kazao je Mehanović.
Općina Novo Sarajevo upriličila je program povodom ovog značajnog datuma, kako bi se odala počast borcima i civilnim žrtvama rata.
Delegacija Općine Novo Sarajevo, predstavnici boračkih udruženja i učenici OŠ “Kovačići“ danas su položili cvijeće na Mostu Suade Dilberović i Olge Sučić, potom na Šehidskom mezarju Kovači, na spomen-obilježju Gornji Kovačići, u Spomen-parku Vraca, na spomen-obilježju Grbavica, te na spomen-obilježju logorašima.
Načelnik Općine Novo Sarajevo Nedžad Koldžo kazao je da je ovaj datum značajan za sve stanovnike Grbavice, ali i za sve stanovnike ove općine, grada i cijele Bosne i Hercegovine.
– Na taj dan je ovaj prostor Grbavice koji obuhvata pet mjesnih zajednica vraćen u ustavno-pravni sistem države Bosne i Hercegovine, nakon skoro četiri godine koliko je Grbavica bila okupirani teritorij. Kada smo ušli na taj prostor, nije se mogla prepoznati nekadašnja Grbavica, sve je bilo zapušteno, uništeno, opljačkano. Ono što danas vidimo, današnja Grbavica, nimalo ne liči na apokalipsu koju smo zatekli tog 19. marta – kazao je Koldžo.
Grbavica je, ističe, postala sinonim stradanja jednog grada, što se nije moglo vidjeti u novijoj historiji.
– Mi realiziramo što više projekata kako bismo Grbavicu učinili što ugodnijom za življenje – zaključio je načelnik općine Novo Sarajevo.
Hazim Bahtanović, vijećnik u Općinskom vijeću Novo Sarajevo i stanovnik Grbavice, kazao je da je Grbavica na dan reintegracije izgledala strašno.
– Kada smo vidjeli kako naše naselje izgleda, emocije su nas savladale. Pitali smo se kako su mogli učiniti tako nešto. Od tada do danas stvari su se drastično izmijenile – zaključio je Bahtanović.
(Faktor/MiruhBosne)