Home » Prof.dr. Nedžad Mulabegović: Čovjek koji je ostavio dubok trag u nauci i obrazovanju
NAŠI DANI ŽIVOT

Prof.dr. Nedžad Mulabegović: Čovjek koji je ostavio dubok trag u nauci i obrazovanju

U prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu danas je upriličena komemorativna sjednica u povodu smrti profesora emeritusa dr. Nedžada Mulabegovića, nekadašnjeg dekana Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i rektora Univerziteta u Sarajevu, čovjeka koji je svoj cijeli život posvetio obrazovanju, nauci i općem dobru, prenosi Fena.

U prisustvu članova porodice, kolega, saradnika, studenata i predstavnika akademske i šire društvene zajednice, prisutni su se oprostili od čovjeka koji je ostavio dubok i trajan trag u nauci, obrazovanju i društvu Bosne i Hercegovine.

Komemoraciju su organizirali Univerzitet u Sarajevu, Medicinski fakultet i Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI).

– Prof. Dr. Nedžada Mulabegovića je izuzetna ličnost koja je obilježila modernu historiju Univerziteta u Sarajevu. U našem akademskom okruženju bio je od onih univerzitetskih profesora čiji su autoriteti, maniri, znanje i posvećenost odražavali najviše standarde akademske izvrsnosti – kazao je rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović.

Govornici su podsjetili na njegovu izuzetnu karijeru i doprinos razvoju medicinske nauke, visokoškolskog obrazovanja i jačanju akademske zajednice u Bosni i Hercegovini, naročito u ratnim i poratnim godinama.
– Njegov doprinos akademskoj zajednici je nemjerljiv, dobitnik je brojnih nagrada, veliki broj magistranata i doktoranata koje je vodio  tokom rasta i razvoja mladih naučnika i ostavio neizbrisiv trag – kazala je dekanesa Medicinskog fakulteta, prof. dr. Amina Valjevac.

Tokom godina izgrađivao je profesionalni put od asistenta, istraživača i docenta, pa sve do redovnog profesora i, na kraju, profesora emeritusa.
Učesnici komemoracije istakli su njegovu predanost radu, čak i tokom najtežih godina agresije na Bosnu i Hercegovinu, kada je ostao u Sarajevu i posvetio se očuvanju kontinuiteta nastave i funkcionisanja univerziteta.
– Odlaskom profesora nastala je velika praznina u razvoju medicinske nauke u razvoju visokog obrazovanja i razvoju rektorata UNSA, on je u svim tim oblastima ostavljao neizbrisiv trag. Također, značajan dio njegovog života i aktivizma bio je vezan za djelovanje Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca – istakao je predsjednik VKBI-a Kasim Trnka.

Učestvovao je aktivno u brojnim projektima VKBI-a, i dao veliki doprinos afirmaciji i stvaranju tih projekata.

Profesor Mulabegović rođen je 1948. godine u Doboju, a nakon školovanja u Banjoj Luci, fakultetsko obrazovanja nastavlja u Sarajevu gdje 1974. godine stiče zvanje doktora medicine i započinje bogatu naučnu i nastavnu karijeru.
U periodu od 1992. do 2000. godine obavljao je funkciju dekana Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a od 1995. do 2000. godine funkciju rektora Univerziteta u Sarajevu. Funkciju predsjednika Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca obavljao je od 2009. do 2024. godine.

Kroz sve svoje uloge kao profesor, dekan, rektor, intelektualac i društveni radnik, prof. dr. Nedžad Mulabegović ostao je dosljedan borac za znanje, etiku i akademsku čestitost. Njegova posvećenost, skromnost i stručnost ostavili su dubok trag na brojne generacije ljekara, studenata i saradnika.

U znak zahvalnosti za nemjerljiv doprinos akademskoj i društvenoj zajednici, okupljeni su mu odali počast minutom šutnje.

Dženaza prof. dr. Nedžadu Mulabegoviću bit će klanjana danas nakon džume namaza u haremu Begove džamije u 13.45 sati, a ukop u 14.30 sati na Gradskom mezarju Bare.

 

VKBI: Matično društvo bošnjačkih vijeća – In memoriam profesoru Nedžadu Mulabegoviću

Danas 16.05.2025. godine opraštamo se od  Nedžada Mulabegovića,  profesora,  vrsnog intelektualca, izuzetnog čovjeka i istaknutog borca za prava i položaj Bošnjaka.

Nedžad  Mulabegović je bio čovjek izuzetne profesionalne i naučne karijere,  dosegao je najviše stepene naučne, profesorske i akademske karijere, uspješan i kao  dekan medicinskog fakulteta i rektor Univerziteta u Sarajevu, dajući izuzetan doprinos po kojem će ostati upamćen, među brojnim generacijama.

Njegov društveni  angažman, u političkim tokovima, a posebno  u Vijeću Kongresa bošnjačkih intelektualaca Bosne i Hercegovine ostavio je neizbrisiv trag na javnoj sceni. Čovjek sjajne  analitičnosti i temeljnog promišljanja, davao je izuzetan doprinos u poimanju, sagledavanju i zaštiti interesa države Bosne i Hercegovine i položaja bošnjačkog naroda. Nedžad je bio pobornik dijaloga i približavanja, ali u isto vrijeme i nepokolebljivi branilac nedjeljivosti, suvereniteta i integriteta svoje domovine.

Kao bošnjački intelektualac imao je  izuzetan senziblitet za potrebe svoga naroda, poznavao je njegovu „dušu“, ali i imao jasnu viziju izgradnje jedinstva oko vitalnih nacionalnih ciljeva. Radio je na bošnjačkom dijalogu i institucionalnom objedinjavanju svih značajnih bošnjačkih  organizacija u  državama regiona. U današnjem Matičnom društvu bošnjačkih vijeća, ranije Uredu za koordinaciju, utkane su mnoge njegove ideje i energija koju je davao u  najosjetljivijem, početnom  periodu njegovog formiranja. Zbog toga mu svi skupa, predstavnici bošnjačkih vijeća i organizacija iz BiH, Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Slovenije, SAD, Kanade i Kosova, dugujemo veliku zahvalnost.

Iznad svega, naš profesor plijenio je svojim  tihim, ali nepokolebljivim autoritetom; otmjen,  aristokratskh manira i porijekla, ali i duhom, ostaće u najljepšim uspomenama, svima nama koji smo sa njime radili na oživotvorenju ideje i projektu uspostavljanja Matičnog društva bošnjačkih vijeća.

Nedžadova porodica treba biti ponosna na njega i sve ono po čemu će se njegovo ime dugo pominjati među Bošnjacima. Ali, isto tako ponosni smo i mi svi koji smo ga poznavali,  sarađivali  i družili se, kao i cio bošnjački narod koji danas ispraća svog  velikog patriotu, pregaoca, naučnika i intelektualca, iznad svega – divnog i plemenitog čovjeka .

Neka je vječni rahmet plemenitoj duši našeg Nedžada!

predsjednik Matičnog društva bošnjačkih vijeća

Suljo Mustafić