Proizveli uređaje za obradu dijelova za Ferrari i Maserati
Dok u našoj zemlji nedostaje sistemskog ulaganja za naučno-istraživački rad, pojedinci svojim primjerom pokazuju da se može uspješno i kvalitetno raditi i proizvoditi, te sve to izvoziti u razvijene zemlje Evropske unije i svijeta. Zenička kompanija proizvela je uređaje za obradu dijelova luksuznih Ferrarija i Masaratija, izvještava FTV.
Preduzeće TPS iz Zenice je projektovalo i proizvelo uređaje koji se koriste za proizvodnju reduktivnih atmosfera u procesima hemijsko-termičke obrade. Uređaj su posredstvom slovenske projektantske firme uspjeli prodati u poznatu tvornicu alata u Sloveniji. Zeničko preduzeće je jedino na području bivše Jugoslavije koje prodaje te uređaje, a koji se danas koriste za proizvodnju dijelova za Ferrari i Maserati.
– To je uređaj bez kojeg se ne može obaviti proces hemijsko-termičke obrade, procesi kaljenja i procesi cementacije. Zaštitna atmosfera je neminovna u tako zahtjevnim procesima. Preduzeće je, zaista se mora istaći, uložilo puno novca u opremu, u istraživanje i trebalo je nekoliko godina da osvojimo proizvodnju takvih uređaja. Te uređaje uglavnom proizvode evropske zemlje – ističe prof. dr. Jusuf Duraković, direktor TPS-a Zenica.
U ovom slučaju radi se o čistom istraživačkom projketu koji je svoje mjesto našao u proizvodnji značajnih dijelova u autoindustriji priznatih svjetskih brendova. Bez timskog rada ova priča ne bi bila uspješna.
– Imponuje nam zato što smo mi tu mašinu napravili. Projektovana je i napravljena ovdje kao rezultat timskog rada – kaže radnik Amel Purić.
Već duže vrijeme u našoj zemlji zanimanje zavarivača je deficitarno. Posljednjih godina praksa je da zavarivači školovani u BiH posao traže u drugim evropskim zemljama. I Mehmed Huseinspahić bio je vani, no odlučio se vratiti i svoje znanje unovčiti u svojoj zemlji. Sretan je što radi baš na ovom projektu, iako nije jedini značajan projekt u ovoj firmi.
– Svi smo učestvovali u realizaciji tog projekta. Kao radnici smo bili zadovoljni kako je izrađen, kojom brzinom, kojim kvalitetom, što je nama radnicima vrlo važno. Da nemamo primjedbi od poslodavca – ističe radnik Mehmed Huseinspahić.
Većim ulaganjem u naučno-istraživački rad u našoj zemlji ovakva priča ne bi bila ekskluzivna. No, postoje pojedinci koji se ne osvrću na prepreke nego hrabro s velikim ulaganjem, rizicima i željom žele ovu zemlju napraviti uglednom i ugodnom za življenje i ostanak u njoj.
You might also like
Ministarstvo za boračka pitanja ZDK pomoglo formiranje novih 70 firmi
Ministar za boračka pitanja u Vladi Zeničko-dobojskog kantona Fahrudin Čolaković potpisao je danas u sjedištu Vlade ugovore o podršci osnivanju 70 novih firmi u sklopu programa samozapošljavanja pripadnika boračke populacije
Pogledajte kako proizvodi gigant bosanske namjenske industrije, koji zapošljava skoro 1200 radnika
Igman d.d. Konjic fabrika je sa višedecenijskom tradicijom. Zapošljava skoro 1200 radnika. Ovaj gigant naše namjenske industrije izvozi na pet kontinenata, u preko 50 zemalja svijeta. Tvornica municije Igman
Međunarodni aerodrom Sarajevo: 12 posto više putnika u odnosu na august 2018.
Kroz Međunarodni aerodrom Sarajevo u mjesecu augustu 2019. godine prošlo je 178.943 putnika, što predstavlja rast od preko 12 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Ovim je nastavljen