Proizvodnja mlijeka ruši rekord u USK

Proizvodnja mlijeka ruši rekord u USK

Proizvodnja mlijeka na području Unsko-sanskog kantona doživljava konstantni rast pa se očekuje da ove godine bude proizvedeno oko 2,5 miliona litara mlijeka više u odnosu na prethodnu godinu, odnosno ukupno više od 38 miliona litara.

Potvrdio je ovo za “Nezavisne” ministar poljoprivrede u Vladi USK Sulejman Kulenović, te istakao kako se rast mljekarske proizvodnje pozitivno odražava i na druge grane poljoprivredne proizvodnje, prije svega biljnu.

“Dosadašnji parametri ukazuju da će ovo biti rekordna godina, a raduje što istovremeno raste i biljna proizvodnja, kao vezana grana, jer farmeri proizvode i vlastitu stočnu hranu”, istakao je Kulenović.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo kojem je na čelu je, u skladu s povećanjem obima animalne i biljne proizvodnje, ove godine za 200.000 maraka povećalo izdvajanja za poticaje pa će u te svrhe ukupno biti isplaćeno oko tri miliona maraka.

On je dodao kako je pozitivnim trendovima u mljekarskoj proizvodnji doprinijela i politika otkupljivača, s obzirom na to da se sve proizvedene količine mlijeka otkupljuju, s tim da nije došlo do smanjivanja otkupnih cijena.

“Jedan broj poljoprivrednika ugasio je proizvodnju i mahom se radi o ljudima koji su otišli na rad u inostranstvo. Uporedo imamo situaciju da su ostali proizvođači povećali broj muznih grla i vlastitu proizvodnju mlijeka pa je tako u ukupnom zbiru povećana mliječna proizvodnja”, istakao je Kulenović.

Međutim, ono što u ovome trenutku brine neposredne proizvođače mlijeka jeste povećanje cijena poljoprivrednog repromaterijala i stočne hrane.

“Značajno je poskupjela proizvodnja stočne hrane, sjemena, gorivo i đubriva, a otkupna cijena mlijeka je ostala na istom nivou. Za nas neposredne proizvođače veoma je značajno da otkupna cijena prati rast drugih cijena, u suprotnom mi smo na gubitku”, kaže Enis Oraščanin, jedan od većih farmera na području Unsko-sanskog kantona.

Previous Cazin: Zahvaljujući humanim ljudima porodici Redžić ispunjen životni san
Next Porast od 33 posto izvoza bh. električne energije

You might also like

Ekonomija/Biznis

Može li termalna voda s Ilidže zagrijavati Sarajevo?

  Na inicijativu direktora Fonda za zaštitu okoliša FBiH Fuada Čibukčića, jučer je održan sastanak sa direktorom Federalnog zavoda za geologiju Hazimom Hrvatovićem na kojem je, između ostalog, razgovarano o

MADE IN BOSNIA-387

Organska tjestenina iz Vareša izvozi se u Njemačku i na druga tržišta

Mnogi u Bosni i Hercegovini Vareš povezuju sa rudarstvom. Ono što obično zaboravljaju je da se sam grad nalazi u dolini, ali da se teritorij opštine prostire preko velikih polja, šuma

Ekonomija/Biznis

Senad Šantić iz Mostara sa svojim radnicima podijelio 50 posto ukupnog profita firme

Mostarac Senad Šantić, direktor kompanije “ZenDeV”, odlučio je još jednom nagraditi svoje uposlenike i s njima podijeliti 50 posto profita firme. Naime, Šantić, koji je ranije u javnost dospio zato