Promocija publikacije POLJIČKE ISPRAVE II (iz Zbirke Aleksandra Poljanića), izdanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine

Promocija publikacije POLJIČKE ISPRAVE II (iz Zbirke Aleksandra Poljanića), izdanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine

 U okviru prvog dana 5. sajma izdavača/nakladnika Bosne i Hercegovine – Knjige u nišama (KUN), u organizaciji Bosanskog kulturnog centra, Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH (NUBBIH) predstavila je svoje novo izdanje, drugi dio planirane trotomne edicije Poljičke isprave II – iz Zbirke Aleksandra Poljanića.

Poljičke isprave II, kao i prvi tom, nastao je kao ishod višegodišnjeg projekta NUBBiH, Čuvanje, zaštita i prezentacija dokumenata iz Arhiva Poljičke republike pisanih bosančicom, u saradnji sa doc. dr. Mehmed Kardašom s Odsjeka za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koji je istodobno i priređivač publikacije. Projekt je sufinansiralo Federalno ministarstvo kulture i sporta, dok su podršku izdavanju publikacija dali Fondacija za izdavaštvo Sarajevo i Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo.

Promotori ove zanimljive i značajne publikacije bili su: dr. Ismet Ovčina, direktor NUBBiH, fra Ivan Nujić iz Franjevačke klasične gimnazije u Visokom, prof. dr. Iva Beljan Kovačić sa Sveučilište u Mostaru i doc. dr. Mehmed Kardaš, priređivač.

Na početku svog obraćenja dr. Ismet Ovčina je naglasio da složeni uslovi u kojima NUBBIH djeluje, a što proizlazi iz njenog neriješenog pravnog i finansijskog statusa, nisu ugrozili niti umanjili kvalitete njene izdavačke djelatnosti te da se misija NUBBIH ne predstavlja samo i prioritetno u čuvanju i zaštiti pisanog i duhovnog naslijeđa Bosne i Hercegovine, već i u njenom promoviranju i prezentiranju javnosti. Direktor Ovčina je istakao da je od posebnog interesa institucije promidžba naslijeđa koje svjedoči otvorenost, povezanost, isprepletenost i heterogenost zajednica, kultura i naroda kao integrativnih i obogaćujućih procesa.

U nastavku promocije Fra Ivan Nujić je u svom izlaganja istakao da su „Poljica zaista jedan nevjerovatan fenomen koji vas, što ga više proučavate, sve više iznenađuje. Nevjerojatno je to kako se na jednom tako malenu teritoriju uspostavila i tako dugo održala jedna politička zajednica, svjesne sebe i svoje posebnosti“. U svom izlaganju fra Nujić je analizirao, konsultirajući dostupnu literaturu o političkoj, pravnoj, literarnoj i jezičnoj baštini Poljica, i veze između Poljica i Bosne, pa kaže da su one “Ukratko: vrlo duboke, političke, a zatim i kulturne. Kada govorimo o političkim vezama, treba istaknuti da su Poljičani u 13. i 14. stoljeću bili vrlo naklonjeni knezovima bribirskim Šubićima, a to je važno jer je Tvrtka I. Kotromanića, prvoga bosanskoga kralja, rodila Jelena Šubić, kći Jurja II. Šubića. Ona ja praktično Šubića zemlje, pa i Poljica donijela u miraz Bosanskome Kraljevstvu. Tako se bosanska ćirilica – bosančica – učvrstila kao glavni tip poljičkoga pisma.“

U svom obraćanju prof. dr. Iva Beljan-Kovačić osvrnula se na sadržaj samih isprava te na način njihovog priređivanja, a koja slijedi najbolja pravila struke. Prof. Beljan-Kovačić je istakla da objavljena građa omogućuje bolje poznavanje jedne interesne lokalne zajednice, uvid u društveno uređenje, živu pisanu kulturu ali i svakodnevni život Poljičana, te da izdanje čini ovu građu dostupnom različitim strukama i tako otvara mogućnost lakšeg istraživanja ove mikrokulture, ali ne samo Poljica, nego povijesti i kulture u ranom novom vijeku, što će svakako potaći broj studija koje ne bi nastale bez pomoći priređivača tekstova. Ovi tekstovi, dodala je prof. Beljan-Kovačić, nisu zanimljivi samo struci, već nam donose sliku o stvarnim ljudima i njihovom svakodnevnom životu, a pisani su živim i ekspresivnim jezikom u kojem zamjećujemo mnoge stilske figure, a ponegdje i dijaloge. Na kraju izlaganja prof. Beljan-Kovačić je zaključila da je ovo bio vrlo zahtjevan posao, urađen uzorno, u kojem se priređivač susreo sa mnoštvom problema kao što su oštećeni listovi, nečitka mjesta, neujednačena grafija i sl.

U svom kratkom obraćanju doc. dr. Mehmed Kardaš zahvalio je promotorima na pohvalama za rad i objavljenu publikaciju i iskoristio priliku da zahvali NUBBiH, recenzentima i svim pojedincima koji su na svojevrstan način pomogli pri iščitavanju i dešifrovanju poljičkih isprava.

Recenzenti publikacije bili su prof. dr. Ivan Botica, viši znanstveni suradnik sa Staroslavenskog instituta u Zagrebu, prof. dr. Lejla Nakaš s Odsjeka za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta UNSA i izv. prof. art. Jurica Matijević s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. Glavni i odgovorni urednik publikacije je dr. Ismet Ovčina, urednica izdanja mr. Muamera Smajić, a grafički urednik Eldin Hodžić.

Fotografije: Branislav Mara Mirković

Previous Predsjedništvo Bosne i Hercegovine održalo prvu redovnu sjednicu
Next Vukanović: 'Kad vidim kako glasaju lideri Bošnjaka, i bošnjačkih partija, vidim da mi Srbi nismo najgori'

You might also like

HISTORIJA

Obilježena 554-ta godišnjica krunisanja kralja Stjepana Tomaševića u Jajcu

27.11. od 14 sati u Domu kulture obilježena je 554-ta godišnjica krunisanja posljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića u Jajcu. Nakon pozdravnog govora Samira Agića, menadžera Centra za obrazovanje i druženje

BH RAZGLEDNICA

Maglaj, Tvrđava – Snimci iz zraka

  Stari grad Maglaj nalazi se na lokalitetu Gradina, na magmatskoj stijeni koja se strmo ruši ka desnoj obali rijeke Bosne. Od krajnjih brežuljaka Ozren planine ova stijena je odvojena

HISTORIJA

STJEPAN II. KOTROMANIĆ – BOSANSKI MAČ I BOSANSKI ŠTIT

  PRIČA O BOSANSKOM VLADARU Sjajni bosanski banovi i kraljevi, osobito oni koji su svoju Državu Bosnu uzdigli na vrhunac, nizom su dugih stoljeća  bljescima svoje povijesne drame i svojim