U prepunom amfiteatru Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli danas je promoviran Rječnik bosanskoga jezika, autora akademika Dževada Jahića, koji se smatra kapitalnim djelom za bosansku jezičku zajednicu.
Inače, promocija ovog Rječnika, u čijem se redakcijskom odboru nalaze neka od najvećih imena bh. književnosti uopšte, poput akademika rahmetli Nedžada Ibrišimovića i Abdulaha Sidrana, održava se u vrijeme dok traju konstantni napadi na bosanski jezik.
No, današnji promotori se nisu željeli toliko osvrtati na uzaludne napade iz dobro poznatih krugova, nego su Rječnik, koji će biti objavljen u 12 tomova, nazvali kapitalnim djelom.
-I to kapitalnim djelom ne samo za bosansku zajednicu, nego za sve jezičke zajednice, s obzirom da ovim rječnikom autora Dževada Jahića mi dobijamo vrhunski evropski rječnik, a to znači da takve rječnike imaju zapadne evropske kulture. Ovaj Rječnik nas uvodi u ravnopravnu zajednicu svih evropskih jezika, kazala je prof. dr. Amira Turbić-Hadžagić, profesorica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Rektor tuzlanskog Univerziteta prof. dr. Enver Halilović je kazao da je bosanski jezik činjenica koja ima vrlo staro historijsko porijeklo, te da se prvi put spominje u jednom notarskom zapisu 1436. godine.
-Dakle, bosanski jezik je vezan za duhovno biće tadašnjih Bošnjana, svih stanovnika današnje BiH. Posebno predstavlja značajnu činjenicu za sveukupni razvoj svijesti o BiH i svakog građanina BiH, kazao je Halilović, navodeći da se bosanski jezik osporava iz političkih razloga.
Akademik Jahić je kazao da je ova promocija trebala biti održana u julu, te da se radi o projektu koji traje 15 godina i koji se zove Višetomni Rječnik bosankog jezika.
-U međuvremenu su uslijedile ove polemike, tako da na neki način ovo može izgledati kao nekakva reakcija ili odgovor. Naravno, ne radi se o tome. Ali, pošto ćemo govoriti o najvećem projektu bosankog jezika koji se do sada radio, onda ćemo se i na to osvrnuti, kazao je Jahić, dodajući da ovaj Rječnik rješava oko 95 posto svih jezičkih nedoumica u bosankom jeziku.
-On je upravljen ka normi, ali je u isto vrijeme naučni rječnik sa bogatom građom, koja otkriva da bosanki jezik ima svoj historijski kontinuitet koji zaista traje i prije Povelje Kulina bana. Ovo nije historijski rječnik, ovo je književnog jezika rječnik, djelimično. Sve ovo što se dešavalo u posljednje vrijeme upućeno je na ovaj veliki projekat, da bi se on osporio, kazao je akademik.
Inače, ovo veliko djelo će se sastojati od 12 tomova, a prema riječima autora trenutno se radi na osmom tomu.
Izvor: Faktor.ba