Prošlo je 25. godina od pogibije sarajevskog heroja Smaila Šikala

Prošlo je 25. godina od pogibije sarajevskog heroja Smaila Šikala

Učenjem fatihe i polaganjem cvijeća na spomen-obilježju i mezarju u Boljakovom Potoku, delegacija Ministarstva za boračka pitanja,  predvođena ministrom Muharemom Fišom, obilježila je danas 25. godišnjicu bitke za oslobađanje kote Vis na brdu Žuč i godišnjicu pogibije Smaila Smaje Šikala, dobitnika najvećih ratnih priznanja “Zlatni ljiljan” i “Medalja za hrabrost”.

Rahmetli Šikalo bio je komandir Vojne policije 2. motorizirane brigade Armije RBiH i jedan od prvih dobrovoljca koji su se prijavili da brane svoj grad početkom agresije na BiH.  Prvi put je ranjen u borbama kod Elektroprivrede ’92.godine, a posljednji kod Sokolja, kada ga je geler pogodio u glavu dok je pomagao ranjenom saborcu. Nakon sedam dana podlegao je povredama.

4_sl_28.jpg
“Imao je svega 25 godina, a dokazao je da je volio svoju državu  više nego sebe. Gazija poput njega i svih ostali koji su dali živote za svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu nas obavezuju da ih nikad ne zaboravimo”, rekao je ovom prilikom ministar Fišo.
Obilježavanju godišnjice bitke za odbranu Žuči i pogibije komandanta Šikala  prisustvovali su brojni građani, rodbina i prijatelji poginulih i preživjelih boraca Armije RBiH.

Previous Na proljeće obnova ulazne kule na tvrđavi Kastel u Banjoj Luci
Next Karmena Kamenčić, heroina nešeg doba

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Markale: Poginuli ne smiju biti zaboravljeni

Nakon komemorativne sjednice upriličeno je odavanje počasti i polaganje cvijeća na spomen-obilježju poginulim Sarajlijama u prvom od dva masakra na pijaci Markale   U organizaciji Skupštine Kantona Sarajevo, Gradskog vijeća

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Dokumenti demantuju hrvatske političare: UN 1994. osudio neprijateljsko djelovanje Hrvatske prema Bosni i Hercegovini

  Nakon Praljkovog samoubistva, hrvatska javnost se sablaznila.  Naginjanjem prošvercane bočice cijankalija nagnula se percepcija hrvatske javnosti o ulozi hercegovačke šestorke i Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini devedesetih godina.

OTPOR BOSNE

Sjećanje na Gorana Čišića: “Čuvajte mi moju Bosnu i moj Vakuf.“

“Kazuj Bosno, treba li ti krvi, tvoji Goranovi dati će se prvi”, pjevali su Čišićevi borci. Piše: Faruk Vele Ima ljudi čiji se podvizi nikada ne zaboravljaju. Ono što je