Raste interes za plemenitu pasminu bosanskog brdskog konja (FOTO)

Raste interes za plemenitu pasminu bosanskog brdskog konja (FOTO)

 

Iako već duže vrijeme uzgajivači bosanskog brdskog konja u Federaciji BiH vode borbu za spas ove stare autohtone pasmine koja je do prije samo nekoliko godina bila na rubu nestanka, stanje u organiziranom i selekcijskom uzgoju polako se stabilizuje, a istovremeno raste interes za ovu plemenitu pasminu, kazali su Feni u Međunarodnom udruženju uzgajivača bosanskog brdskog konja.

U ovoj godini imali smo 18 novih ždrijebadi, što je iznad svih očekivanja, tako da sada u Federaciji BiH imamo 62 grla uzgojena u čistoj krvi i uz primjenu strogih selekcijskih kriterija – kazao je Feni predsjednik Upravnog odbora Međunarodnog udruženja uzgajivača bosanskog brdskog konja i vlasnik ergele “Žiga” Enver Žiga.

Naglasio je kako se “stalno javljaju ljudi koji bi željeli da počnu sa uzgojem ove pasmine i koji traže savjet u pogledu nabavke i smještaja konja”.

– Interesantan je slučaj obitelji Batinić iz Begovog sela kod Kupresa gdje su trojica braće sa članovima svojih porodica odlučili da krenu sa formiranjem ergele kao familijarnog dobra – kazao je Žiga dodavši kako je on “iz svoje ergele obećao četiri ovogodišnja ždrijebeta koja će voditi kada prestanu dojiti”.

Također, kako je kazao, obećao je dva mlada konja Amiru i Azri Bekiću sa Ilidže, koji imaju vrlo ozbiljne planove u pogledu uzgoja.

Žiga je napomenuo da u Federaciji BiH aktivno rade četiri ergele: “Žiga” u Visokom, “Jezero” u Jablanici, “Srca” u Ajdinovićima i “Sava” u Orašju, te da ima i nekoliko manjih uzgajivača.

Dodao je da “nije moguće nabaviti čistokrvne konje izvan ove četiri ergele”.

– Ipak smo obezbijedili jednu dvogodku za Pericu Džeku iz Livna, zatim jedna kobilica treba da ide Vladi Rašiću iz Gruda i po jedno muško i žensko ždrijebe u okolicu Mostara – kazao je Žiga.

Prema njegovim riječima, napori koje čine u Udruženju i medijska pažnja koju imaju su dali rezultate, te je javnost saznala za vrijednost bosanskog brdskog konja, za opasnost od njegovog nestanka i za borbu koju godinama Udruženje vodi za njegov spas.

Žiga je istakao da je “od prošle godine Federalno ministarstvo poljoprivrede uvelo novčane poticaje za uzgoj bosanskog brdskog konja, koji će koliko-toliko pomoći uzgajivačima jer uzgoj zahtijeva finansijska sredstva a prihodi su nikakvi ili mali”.

– Za očekivati je da će trend interesovanja za bosanskog brdskog konja i dalje rasti i da će se povećavati i broj grla i broj uzgajivača. Sve ovo na prvi pogled ne izgleda tako značajno, ali ako uzmemo u obzir činjenicu da smo u FBiH 2011. godine imali svega nekoliko konja uzgojenih u čistoj krvi tek onda možemo shvatiti pravu dimenziju do sada učinjenog – mišljenja je Žiga.

Previous U julu i augustu više od 95.000 posjetilaca na Vrelu Bosne
Next Kad bi Dimitrije Tucović ustao iz groba

You might also like

BH RAZGLEDNICA

Amina i Ahmed, mladi pčelari iz Sanskog Mosta

Amina i Ahmed Bahtić ubrajaju se u najmlađe pčelare u regiji, a ljubav prema pčelama i pčelarstvu na njih je prenio njihov otac Enes Bahtić, dugogodišnji pčelar iz Sanskog Mosta.

BH RAZGLEDNICA

Radovi na mostarskom Hiltonu u punom jeku, otvaranje početkom 2025.

 Radovi na mostarskom hotelu Hilton, nekadašnjem kultnom hotelu Neretva, su u punom jeku, sređuju se ukrasi na fasadi, a otvaranje je planirano početkom naredne godine. 

NAŠI DANI

Ekološka udruženja: Poništena dozvola za izgradnju mHE na Buni velika pobjeda

Presuda Kantonalnog suda u Sarajevu, kojom se poništava okolišna dozvola koju je Federalno ministarstvo okoliša i turizma izdalo za gradnju dvije mini hidroelektrane na Bunskim kanalima kod Mostara, predstavlja pobjedu