Reis Spaho – primjer pravednog djelovanja i čuvanja dostojanstva svoga naroda

Reis Spaho – primjer pravednog djelovanja i čuvanja dostojanstva svoga naroda

Fehim ef. Spaho je rođen u Sarajevu 4. februara 1877. godine.

Od rane mladosti bavio se književnim i prevodilačkim radom.

Po završetku Šerijatske sudačke škole, 7. oktobra 1895. godine stupa u državnu službu na mjesto vilajetskog arhivara u upravnom odjeljenju Zemaljske vlade u Sarajevu. 

Od 1901. do 1908. godine službovao je kao kadija u Sarajevu i bio je dodijeljen na rad Zemaljskoj vladi. Godine 1908. postao je vladin perovoda, a 1911. vladin podtajnik, 1915. vladin tajnik, a od februara 1919. do oktobra 1920. načelnik Ministarstva vjera u Beogradu. 

 Polovinom marta 1936. postavljen je naibom Islamske zajednice u Sarajevu, a koncem aprila iste godine imenovan je predsjednikom Vrhovnog šerijatskog suda u Sarajevu.

Poglavar muslimana u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji postao je 1938., kada je imenovan na poziciju reisu-l-uleme.

Za vrijeme Spahinog mandata izbio je i Drugi svjetski rat u kome su muslimani i IZ došli u tešku situaciju.

Pravedno djelovanje

Već 8. juna 1941. Spaho se obraća Slavku Kvaterniku navodeći niz pritužbi na račun ustaške vlasti u BiH. Zamjerio je što je razgraničenjima župa Bosna opet raskomadana, te što se u sarajevskim sudovima i državnim odvjetništvima postavljaju isključivo katolici. Katolici su zamijenili muslimane na položajima glavnih uprava, a muslimanska djeca pohađaju katoličke škole. Ističe i da ustaše vrše zločine nad muslimanima.

-Udruženje uleme “El-Hidaje” u Sarajevu je na svojoj Skupštini 1941. g. donijelo Sarajevsku rezoluciju kojom se osuđuju ustaški zločini nad Srbima i ogradilo se od pojedinaca sa muslimanskim imenom koji su učestvovali u činjenju tih zločina. Pavelić je odmah zadužio svog povjerenika za Bosnu, komandanta ustaške vojnice, pukovnika Juru Francetića da “sredi” situaciju u Sarajevu. Došao je sa Rezolucijom i spiskom potpisnika kod reisa-ef., insistirajući da osudi donošenje te rezolucije i njezine potpisnike. Reis je zatražio da vidi taj dokument a onda upitao: “A šta je sljedeći korak vaše komande?” Kazao mu je da će svi biti strijeljani. Tada je reisu-l-ulema svojom rukom na čelu spiska napisao svoje ime, vratio mu dokumenat i rekao: “Sada počnite od mene!”

-Kada je ustaški poglavnik Ante Pavelić ponudio Islamskoj zajednici da se u Zagrebu pravoslavna crkva pretvori u džamiju o trošku NDH, reis-ef. Spaho je odbio tu ponudu.

-Donesen mu je iz štaba okupacione njemačke vojske u Sarajevu spisak petnaest sarajevskih mladića pod optužbom da su skojevci. Zatražena je reisu-l-ulemina osuda. Iako nije podržavao komunističku ideologiju koju su promovirali SKOJ-evci i tada je stao u odbranu njihovih života kad mu je rečeno da će biti strijeljani i napisao svoje ime na čelo tog spiska. Vraćajući spisak njemačkom oficiru, pričao je kasnije jedan od službenika Vrhovnog islamskog starješinstva, bio je napadno arogantan i prstom mu pokazivao na stepenice niz koje odmah treba da ide.

Na fotografiji iz 1938. braća Spaho, Mehmed i Fehim – vodeće ličnosti političkog i vjerskog života Bošnjaka jednog vremena

Fehim ef. Spaho je bio čovjek od nauke i pera, spadao je u red najistaknutijih kulturnih i javnih radnika bosansko-hercegovačkih muslimana, toga vremena.

Umro je u doba II svjetskog rata 13. februara 1942. godine u Sarajevu.

Pokopan je u haremu Begove džamije, s lijeve strane, u neposrednoj blizini velikog vakifa i hajir sahibije Gazi Husrev-bega.

Današnje istine ili pokušaji revizionizma

Danas, pak, svi imaju neku svoju istinu. Tako je Milorad Dodik, član državnog Predsjedništva Bosne i Hercegovine (9. 5. ‘21.), izjavio:

“Zato su se Srbi masovno odazvali u Narodno oslobodilačku borbu i bili masovno pripadnici Narodno oslobodilačke vojske do kraja rata kada su vidjevši ko su pobjednici u tu vojsku pohrlili muslimani tadašnjeg vremena, a današnji Bošnjaci i da se prikažu kao neko ko je dao neku vrstu doprinosa”, naveo je Dodik.

Prema njegovim riječima, prije toga oni su masovno učestvovali u izgradnji Nezavisne Države Hrvatske, koja se hranila krvlju srpskog, jevrejskog i romskog naroda i “dok je bilo te krvi ta država je postojala”.

Dan ranije, na komemoraciji za žrtve Jasenovca, također je optuživao Bošnjake…

– Prema njegovim riječima, zato partneri iz međunarodne zajednice ne mogu da razumiju probleme BiH u kojoj je na cijelom prostoru djelovala ustaška vlast, i da su zajedno sa Hrvatima toga vremena masovno učestvovali i muslimani, te “da su dva gradonačelnika Sarajava u Drugom svjetskom ratu otpremili više od 5.000 srpskih glava u Jasenovac”, prenijele su agencije.

A primjer najvišeg vjerskog autoriteta Bošnjaka-muslimana iz perioda Drugog svjetskog rata podsjetnik je na istinu. Sličnih primjera djelovanja bilo je još – širom našem zemlje.

Podaci iz tekstova:

https://www.preporod.com/index.php/sve-vijesti/drustvo/item/8609-sjecanja-na-reisu-l-uleme-fehim-ef-spaho

REISU-L-ULEMA FEHIM-EF. SPAHO – reis koji je odsikteris’o Francetića – historija.info

https://www.islamskazajednica.ba/index.php/dosadasnje-reisu-l-uleme

(MiruhBosne)

Previous Dopemljeno 40.800 vakcina AstraZeneca
Next Novi Pazar: Počeli radovi na sanaciji Kule motrilje, jednog od simbola grada

You might also like

HISTORIJA

U Sarajevu održana promocija knjige “Migracije i Bosanski ejalet 1683-1718.” autorice dr. Ramize Smajić

Danas je u Svečanoj sali Rektorata UNSA održana promocija historijske monografije “Migracije i Bosanski ejalet 1683-1718.” autorice dr. Ramize Smajić, više naučne saradnice u Institutu za historiju. Ova knjiga je

HISTORIJA

GODIŠNJICA VELIKE BOŠNJAČKE POBJEDE – Boj pod Banjom Lukom 1737. godine

Što se Bošnjaka tiče, vrijeme rata 1737–1739. bilo je dramatično koliko i slavno. Oni su tada konačno odbranili svoj položaj na datom geopolitičkom prostoru. Kasnije generacije Bošnjaka bile su ponosne na djelo svojih predaka.

NAŠI DANI

Sva tri današnja naroda u Bosni i Hercegovini bili su Bošnjaci do 1862. godine

‘Sva tri naroda, sadašnja konstitutivna, u Bosni i Hercegovini bili su Bošnjaci do 1862. godine, od tad nastaje rascjep djelovanjem osvajačkih krugova iz Beograda i Zagreba.’ Forum bošnjačkih intelektualaca organizovao