Reisul-ulema Kavazović na listi 500 najuticajnijih muslimana svijeta

Reisul-ulema Kavazović na listi 500 najuticajnijih muslimana svijeta

Reisul-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini dr. Husein-ef. Kavazović na listi je 500 najuticajnijih muslimana svijeta.

U publikaciji “The Muslim 500” za 2023. godinu u obrazloženju se navodi da je reisul-ulema Kavazović podsticao saradnju sa drugim vjerskim zajednicama i šire uključivanje žena u rad Islamske zajednice. 

U obrazloženju se podsjeća i da je on 14. reisul-ulema u mandatu od 2012. godine, s prvenstvenim uticajem nad zajednicom Bošnjaka muslimana u Bosni i Hercegovini i bošnjačkoj dijaspori širom svijeta.

Iz Islamske zajednice uz reisul-ulemu Kavazovića na listi su i dr. Enes Karić, akademik i profesor na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, te bivši reisu-l-ulema dr. Mustafa-ef. Cerić (1993 – 2012).

Navodi se kako je akademik Karić opširno pisao o Kur’anu i islamu, da je studirao na engleskom i bosanskom jeziku, te da drži predavanja širom svijeta. Dobitnik je i književnih nagrada za romane koji su prevedeni na mnoge jezike.

Dr. Cerić, kako se pojašnjava, zagovornik je međukulturalnog angažmana i mirovni aktivista.

U publikaciji se navodi i da je godine 2006. izdao “Deklaraciju evropskih muslimana” u kojoj je navedeno da su evropski muslimani posvećeni zajedničkim vrijednostima prava, tolerancije, demokratije i čovjeka prava, vrijednost života, vjere, slobode, imovine i dostojanstvo.

Publikacija se izdaje godišnje pod nazivom “The Muslim 500”, a prvi put objavljena je 2009. godine u kojoj se rangiraju najutjecajnije muslimane na svijetu. Publikaciju je sastavio Kraljevski centar za islamske strateške studije u Amanu, Jordan

Listu čine birani muslimani na osnovu uticaja kojeg su imali u muslimanskoj zajednici, kako je njihov uticaj bio koristan za muslimansku zajednicu, kako u svijetu islama, tako i u pogledu predstavljanja islama nemuslimanima. 

Iz Bosne i Hercegovine na listu je uvršten i akademik dr. Rusmir Mahmutćehajić, te kolumnistica i književnica Elmedina Muftić.

(Preporod.info/MiruhBosne)

Previous Tužilaštvo BiH otvorilo predmet u slučaju ‘Sarajevo Safari’, određen i tužilac
Next Tabuti s posmrtnim ostacima ubijenih kotorvaroških Bošnjaka ispraćeni iz Visokog

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Obilježena godišnjica zatvaranja logora Sušica: Za ubistvo 1.600 Bošnjaka odgovarala samo tri zločinca

Pješačkim pohodom od Turalića (Općina Kladanj) do Sušice obilježena je 28. godišnjica od zatvaranja jednog od najzloglasnijih koncentracionih logora za Bošnjake u periodu agresije na BiH od 1992.-1995. godine, javlja

NAŠI DANI

Maca Aleyn, koja je u našu državu stigla sa bosanskim spasiocima iz Turske, dobila pasoš Bosne i Hercegovine

Mačka Aleyn, koju je vođa USAR tima Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Sabahudin Spahović sa svojim kolegama donio iz misije spašavanja u Turskoj, dobila je pasoš.  Životinjicu, koja je prema

NAŠI DANI

Lobiranja Johanna Sattlera: U Briselu tražio da EUFOR ne šalje dodatne snage u BiH, a Denisa Bećirovića molio da podrži Istočnu interkonekciju i HE Buk Bijela

Šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini Johann Sattler protekla je dva mjeseca lobirao u koristi Republike Srpske, saznaje Istraga.ba. Konkretno, Sattler tokom juna u Briselu lobirao da EUFOR ne