Rekordan izvoz namještaja iz Bosne i Hercegovine –  mjesečni izvoz premašuje 100 miliona maraka!

Rekordan izvoz namještaja iz Bosne i Hercegovine – mjesečni izvoz premašuje 100 miliona maraka!

 

Bosna i Hercegovina je u prvom kvartalu ove godine izvezla namještaja, posteljine, madraca i sličnih proizvoda u vrijednosti većoj od 300 miliona KM.
 
Prosječni mjesečni izvoz premašio je 100 miliona što predstavlja novi rast u odnosu na prošlu godinu koja je bila rekordna.
Industrija namještaja jedna je od najbrže rastućih grana u Bosni i Hercegovini, ali proizvođači i dalje teško dolaze do sirovina.
 
Finalni proizvođači drveta iz Tuzlanskog kantona godišnje izvoze robu, uglavnom namještaj, ukupne vrijednosti oko 60 miliona KM. Najviše izvoze u Njemačku, Italiju, Austriju i druge evropske zemlje, kao i zemlje iz okruženja poput Srbije i Hrvatske. Manji dio sirovina nabavljaju u BiH, a ostatak su prinuđeni uvoziti, javlja RTVTK.
 
Kažu da bi mogli ostvariti veće rezultate kada bi imali bolje uslove za to. „Osnovni problem je nedostatak Zakona o šumama TK. Problem je i raspodjela sirovine. Drveta ima sasvim dovoljno, ali on se izvozi u poluproizvodima u dasci, elementima itd, ne favorizuju se finalni proizvođači i to je ključni problem razvoja drvne industrije u BiH“, rekao je Ramiz Grapkić, predsjednik Grupacije drvoprerađivača KPK Tuzla.
 
Sejfudin Kamarić, komercijalni direktor „ISOWOOD“ iz Gračanice dodaje:„Mi treba da uvozimo sirovinu iz najjače evropske zemlje Njemačke dasku, sirovinu i od nje pravimo finalni proizvod i izvozimo ga u EU gdje zarađujemo profit. Finalni proizvođači moraju stavljati u funkciju brentu, kao da smo primarni proizvođač drveta da bi mogli da sudjelujemo na licitacijama“.
 
Drvna industrija je u 2017. godini bilježila rekordan izvoz. „Ono što predstavlja ozbiljan problem jeste da unutar ovog sektora imamo i dalje 60 % izvoza drveta i drvenih dijelova dok je recimo izvoz namještaja i elemenata namještaja na 40 %. Mi moramo raditi na tome da smanjimo ovu razliku odnosno da je što manji izvoz drveta a da se poveća izvoz namještaja jer samo na ovaj način možemo ostvariti veću vrijednost naših proizvoda“, rekao je Suad Selimović, sekretar Udruženja za poljoprivrednu i prehrambenu industriju KPK Tuzla.
 
Pokrivenost Bosne i Hercegovine šumom je oko 53%, tako da bi drvna industrija mogla biti okosnica razvoja privrede. Ovaj potencijal za sada nije dovoljno iskorišten.Drvoprerađivači čekaju donošenje Zakona o šumama FBiH više od devet godina.
Previous FOJNIČKA AHDNAMA U SVJETLU POLITIČKIH I VJERSKIH PRILIKU U BOSNI PRED TURSKO OSVAJANJE 1463. GODINE
Next Za 815 mjesta u Oružanim snagama BiH apliciralo više od 1.600 kandidata (VIDEO)

You might also like

Ekonomija/Biznis

Najbrže rastuća firma u RH namjerava investirati u sarajevski Željezničar – izgradili bi i novi stadion

– Koristimo ovu priliku da iskažemo našu zainteresovanost za strateško partnerstvo i naš ulazak u Fudbalski klub Željezničar (Sarajevo). Ističemo da smo spremni sačiniti ugovor o pozajmici finansijskih sredstava u

MADE IN BOSNIA-387

Mladi krompir iz Ljubuškog uskoro na tržištu zemalja EU-a i Rusije

  Direktor Poljoprivredne zadruge ”Plodovi zemlje” Dubravko Vukojević kazao je u izjavi za Fenu kako su osigurani svi uslovi i dozvole za izvoz mladog krompira iz Ljubuškog u zemlje Evropske

Ekonomija/Biznis

Prvi domaći trgovački lanac: Novi Robot novih 100 radnih mjesta

  Robot je prvi domaći trgovački lanac koji postoji već 23 godine te zapošljava 2100 radnika u preko 20 gradova Bosne i Hercegovine, a svake godine otvori nekoliko novih poslovnica.