Ured za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine objavio je izvještaj o izvršenju budžeta FBiH za 2023. godinu u kojem se navodi da je FBiH iz plusa od 200 miliona KM za godinu dana otišla u minus od 534 miliona KM.
U 2023. godini ukupni prihodi, primici i finansiranje iskazani su u iznosu od 5.836.617.779 KM, rashodi, izdaci i otplate dugova u iznosu od 6.372.994.896 KM, te je ostvaren negativan finansijski
rezultat (deficit) u iznosu od 536.377.117 KM.
Za razliku od 2023. u 2022. godini Federacije je imala pozitivan finansijski rezultat (suficit) u iznosu od 203.755.311 KM.
U 2022. ukupni prihodi, primici i finansiranje iskazani su u iznosi od 5.304.270.543 KM, a rashodi, izdaci i otplate dugova u iznosu od 5.100.515.233 KM.
Ured za reviziju navodi da je odobreni iznos tekućeg transfera za finansiranje Fonda solidarnosti iz Budžeta FBiH za 2023. godinu iznosio 33.500.000 KM što predstavlja samo 20,2 postto od planiranih doprinosa, a što nije u skladu s članom 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju.
“Navedeno ima za posljedicu neravnopravan položaj u pogledu ostvarivanja prava osiguranih lica i nepružanje prava liječenja pacijentima u propisanom obimu”, navodi se u izvještaju.
Napominju da su izmjenama i dopunama Budžeta FBiH povećana odobrena sredstva za 10.000.000 KM i izvršene preraspodjele, tako da je operativnm budžetom za Fond solidarnosti izdvojeno 51.650.000 KM, što je i dalje ispod traženog iznosa od 84.8000.117 KM.
Također, u izvještaj se navodi da neporezni prihodi bilježe pad u odnosu na planirana sredstva za 213.728.958 KM, a u odnosu na 2022. godinu manji su za 91.790.598 KM, odnosno 23 posto.
“Značajno odstupanje u realizaciji neporeznih prihoda generisano je odstupanjem u naplati prihoda krajnjih korisnika za otplatu dospjelih anuiteta otplate vanjskog duga i naplati prihoda po osnovu dividende. Naime, naplata prihoda krajnjih korisnika manja je za 40,94 posto u odnosu na plan, dok je naplata planiranih prihoda po osnovu dividende u cijelosti izostala, a planirana je u iznosu od 30.000.000 KM. Također, ovo je posljedica manjih uplata po osnovu naknada, taksi i prihoda od pružanja javnih usluga, kao i efikasnog upravljanja sredstvima s namjenskih podračuna u okviru JRT-a koja su iskazana u okviru razgraničenih prihoda!, navodi se.
Federalni revizori utvrdili: Nikšićeva Vlada za zbrinjavanje jednog radnika Aluminija izdvajala do jedanaest puta više novca nego za radnika u federalnim preduzećima koje ne kontroliše HDZ!
Radnici mostarskog Aluminija najmanje 11 puta su vrjedniji od radnika propalih preduzeća u kantonima u kojima ne dominira HDZ BiH. Naime, federalni revizori su utvrdili da je Aluminiju d.d. Mostar, kompaniji u kojem Federacija ima svega 44 posto kapitala, a preostali dio pripada Republici Hrvatskoj i privatnim poduzetnicima, nezakonito isplaćivana subvencija za uvezivanje radnog staža.
Evo konkretnih pokazatelja. Vlada FBiH sa Nerminom Nikšićem na čelu odobrila 300 hiljada KM za zbrinjavanje 19 radnika Aluminija. Njima je uplaćeno penzijsko osiguranje za ukupno 436 mjeseci. Istovremeno, radnicima zavidovićke Krivaje je po istom osnovu isplaćeno 103 hiljade marka. Taj iznos je rapoređen za povezivanje radnog staža za 37 radnika i to ukupno 921 mjesec. To znači da je osnovica za radnike Krivaje bila minimalna, dok je za radnike Aluminija bila je šest veća. I, na kraju, to znači da će zbrinuti radnici Aluminija imati veće penzije od radnika Krivaje. Radnici Fortune iz Gračanice prošli su još gore. Za njihovih 2782 mjeseca neuvezanog staža Vlada je izdvojila 170 hiljada maraka. Mjesečno, 61 KM za PIO, što je jedanaest puta manje od radnika Aluminija.
Dakle, Aluminij je svojim radnicima isplaćivao i obračunavao velike plaće i sada im Federacija na te plaće iz budžeta isplaćuje doprinose. Radnici Krivaje i Fortune su primali manje plaće i njihovi doprinosi su manji. Što u konačnici znači da će im i penzije biti znatno manje.
Sada citiramo revizorski izvještaj.
“Skrećemo pažnju da je preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava”, navedeno je u revizorskom izvještaju.
Revizijom subvencija privatnim preduzećima za uvezivanje radnog staža, pišu revizori, utvrđeno je da su sredstva u iznosu od 300.819 KM po Programu utroška sredstava Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima za uvezivanje radnog staža za 2023. godinu odobrena preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar, iako ovo preduzeće nije imalo pravo učešća, odnosno kriterij za dodjelu sredstava kojim je određeno pravo učešća nije definisan sa stanovišta većinskog učešća privatnog vlasništva u kapitalu korisnika finansijske pomoći, jer su sredstva namijenjena za dodjelu privatnim preduzećima.
“Programom je propisano da je korisnik pomoći privatno preduzeće u čijem je osnovnom kapitalu kapital Federacije BiH ili bilo kojeg nivoa vlasti u Federaciji BiH zastupljen sa manje od 50% vlasništva. Naime, preduzeće „Aluminij“ d.d. Mostar ima mješovitu strukturu kapitala sa vlasničkim udjelima: Vlada FBiH 44%, Vlada Republike Hrvatske 12% i pojedinačni dioničari 44% – kapital u privatnom vlasništvu. Shodno tome, preduzeće nije u većinskom vlasništvu FBiH, ali nije ni u većinskom privatnom vlasništvu, zbog čega nije ispunjavalo osnovni kriterij za učešće i izbor korisnika sredstava finansijske pomoći. Pored navedenog, Programom su odobrena sredstva za uvezivanje radnog staža po osnovu neizmirenih doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih u FBiH”, naveli su revizori.
Budući da je cilj, pišu revizori, rješavanje socijalnog statusa radnika penzionisanjem, te da su za ove namjene osigurana sredstva u Budžetu FBiH, smatramo da sa aspekta efikasnog i racionalnog upravljanja javnim novcem nije primjereno ni opravdano odobravati sredstva za izmirenje doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih bruto plaća u FBiH. Skrećemo pažnju da je preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava. Na ovakav način se privatna preduzeća stimulišu, umjesto da se sankcionišu zbog nepoštovanja važećih zakonskih propisa.
(Istraga.ba/MiruhBosne)