Sabor Islamske zajednice u BiH usvojio Deklaraciju o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici

Sabor Islamske zajednice u BiH usvojio Deklaraciju o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici

Sabor Islamske zajednice na današnjoj sjednici u Sarajevu usvojio je Deklaraciju o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici, te predstavio Fetvu o genocidu nad Bošnjacima muslimanima u Srebrenici koju je 3. jula donijelo Vijeće muftija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Sjednici su  prisustvovali i predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Safet Softić i potpredsjednica Federacije BiH Melika Mahmutbegović.

– Drago mi je da su Islamska zajednica i Sabor na ovaj način dali podršku i obilježili 20. godišnjicu genocida u Srebrenici. To je uputa da u budućnosti vodimo računa o tom datumu i našim šehidima. Važno je da su prostor Žepe i Srebrenice proglašeni šehitlucima – izjavila je za Fenu potpredsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Mahmutbegović.

Prema Deklaraciji Sabor, između ostalog, očekuje da Vijeće ministara BiH i entitetske vlade izrade program „Ne genocidu“, koji bi u periodu od 15 godina osigurao sve potrebne uvjete za uklanjanje posljedica genocida nad Bošnjacima na prostoru Srebrenice, Zvornika, Vlasenice, Bratunca, Milića i Žepe i povratak na demografsko stanje prema popisu stanovništva 1991. godine.

– Deklaracija je širi dokument koji bi trebalo da se proanalizira, te vide koje su to obaveze nas Bošnjaka. Trebamo prevashodno da sadržaj Deklaracije poštujemo i nađemo put da se to ostvari – istakla je Mahmutbegović.

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović naglasio je da su u Deklaraciji smjernice šta trebaju raditi oni u Islamskoj zajednici šta nadležni trebaju poduzeti.

OHR treba donijeti zakon o poricanju genocida

Sabor traži da visoki predstavnik za BiH donose zakon o zabrani poricanja genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i trajnu zabranu službene upotrebe oznaka, zastava, amblema i simbola koje je koristila ‘Vojska Republike Srpske’ kao izvršioc genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, za cijeli teritorij Bosne i Hercegovine.

Nadležnim institucijama Bosni i Hercegovini i međunarodnoj zajednici Sabor predlaže formiranje distrikta Srebrenica na prostoru općina: Srebrenica, Zvornik, Vlasenica, Bratunac, Rogatica, Žepa i Milići, gdje su uglavnom živjele žrtve genocida nad Bošnjacima, s obzirom da vlasti RS-a u proteklih 20 godina nisu uspjele osigurati jednaka prava i standarde svim građanima posebno Bošnjacima.

Sabor je pozvao Parlamentarnu skupštinu BiH, Narodnu skupštinu RS i Federalni parlament da svakog 11. jula u godini održavaju komemorativne sjednice uz prijenos na sva tri javna emitera, budući da je institucionalizacija dana sjećanja najbolji način poštovanja žrtvama zločina.

Donatori za projekt „Ne genocidu“

U Deklaraciji stoji da Sabor očekuje da Srbija, Crna Gora, Holandija, Ujedinjene nacije, Bosna i Hercegovina i svi drugi izraze želju da budu donatori uspostave međunarodnog fonda za uklanjanje posljedica genocida u Srebrenici od jedne milijarde eura, koji bi se prikupljao u narednih pet godina, te koristio projektu „Ne genocidu“.

Sabor je istakao da fetva Vijeća muftija proglašava šehidima žrtve genocida i zadužuje Rijaset da u skladu s islamskom tradicijom Bošnjaka osigura aktivnosti i programe kojima se trajno čuva sjećanje na šehide, žrtve genocida i ratnih zločina te prezentira fetvu o genocidu i činjenicama o njemu svim posjetiocima šehitluka genocida u organizaciji Islamske zajednice.

– Na taj način je Islamska zajednica u BiH kroz najviši vjerski organ zauzela stav o tom pitanju i dala svoje mišljenje šta se dešavalo u danima prije 11. jula, tokom 11. jula i nakon 11. jula u Srebrenici – kazao je predsjednik Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Hasan Čengić.

Vahid ef. Fazlović poručio je da se Fetvom radnje terora, ubijanja i protjerivanja muslimana na zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija, Srebrenice i Žepe, i sa stanovišta islamskog prava kvalificiraju genocidom nad muslimanima Bošnjacima.

(agencije)

Previous Vedad Ibišević: Srebrenica je moja bolna tačka, kao i svih Bošnjaka, a posebno Podrinjaca
Next Zašto se manipuliše srpskim žrtvama u regionu Srebrenice?

You might also like

OTPOR BOSNE

Otkriveno spomen-obilježje: Sjećanje na bitke vođene 2. maja 1992. godine

Otkriveno je spomen-obilježje u znak sjećanja na bitke vođene 2. maja 1992. godine kod mosta Skenderija na kojem se nalazi bista Vladimira Perića Valtera. Polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i puštanjem

NAŠI DANI

Ulica “Srebrenica” u francuskoj metropoli

Grad Pariz je jednoj ulici u svom 20-om arondismanu dao to ime u znak sjećanja na “žrtve genocida u Srebrenici, koji je počinila Vojska Republike Srpske u julu 1995 kad

NAŠI DANI

Baton Dezitijatski iz Bosne – vođa na kojeg je Rimsko carstvo poslalo 190.000 vojnika

  Rimsko carstvo je poslalo 190.000 vojnika, skupljenih od Iraka do Nizozemske, da uguši Veliki ilirski ustanak koji je u Bosni vodio Baton Dezitijatski. Činjenica je da Bosna i Hercegovina