Sačuvan nakon rušenja: Kuran će biti vraćen džamiji u banjalučkom naselju Vrbanja
Kuran iz džamije u banjalučkom naselju Vrbanja jedini je sačuvan pisani trag nakon rušenja ove džamije u proteklom ratu, te će u narednom periodu biti vraćen u džamiju.
Rekao je ovo Admir Čavka, bivši narodni poslanik u Narodnoj skupštini RS, koji je za “Nezavisne” istakao da je ovo jedino što je ostalo od vrbanjske džamije nakon njenog rušenja.
“Preko jednog zajedničkog prijatelja kontaktirao me čovjek koji je igrom slučaja sačuvao Kuran iz džamije u Vrbanji”, rekao je Čavka.
On dodaje da je čovjek koji ga je kontaktirao imao želju da Kuran uruči nekome iz Vrbanje, a da je igrom slučaja to bio on, te je Kuran preuzeo u utorak.
“Donijeću ga u džamiju u Vrbanji. Ovo je izuzetno lijep gest čovjeka koji je želio da ostane anoniman, odnosno nije želio da se objavi njegovo ime”, rekao je Čavka.
On je napomenuo da je nedavno prilikom otvaranja Aladža džamije u Foči bio slučaj gdje je jedna žena sačuvala Kuran i predala ga ponovo džamiji, te je istakao da je to vjerovatno postaklo i ovog čovjeka da uradi isto.
“Džamija u Vrbanji je obnovljena 2003. godine i nakon toliko godina Kuran je sačuvan i vraćen i mislim da je to izuzetno pozitivna stvar. Treba da poštujemo jedni druge i treba da idemo u tom pravcu. To ima veliki značaj za samu džamiju u Vrbanji i za sve nas koji živimo u Banjaluci. Moramo ići u tom smjeru da se okrenemo jedni drugima i da se svi nadamo boljim vremenima”, kaže Čavka.
You might also like
Koalicija za Mostar: Očekujemo da ćemo ostvariti svoj cilj
Koordinator Koalicije za Mostar Šerif Špago izjavio je večeras, nakon zatvaranja biračkih mjesta, da je prema prikupljenim podacima od njihovih posmatrača, izlasnost na izborima oko 52 posto, javlja AA. “Današnji
Bećirović: Garant opstanka Bosne i Hercegovine su njeni patrioti, a ne Srbija i njene sluge Ivanić i Dodik
-Vladajući političari ne bi smjeli ćutati kada se državi Bosni i Hercegovini poturaju opake i perfidne teze. Mladen Ivanić je jučer izjavio: „Neće doći do otcjepljenja Republike Srpske (…) Srbija
MUP KS nabavlja višenamjenski helikopter
Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, danas je članovima Vlade KS prezentirao inicijativu i plan formiranja helikopterske jedinice i nabavke višenamjenskog helikoptera koji će služiti za operativne poslove MUP-a