Akademski slikar Safet Zec posjetio je prije dva dana multimedijalnu izložbu naučno-istraživačkog, edukativnog i izložbenog projekta “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne” u gradskoj galeriji Collegium Artisticum u Sarajevu.
Nakon obilaska izloženih eksponata s dr. Aidom Abadžić-Hodžić, autoricom koncepta, voditeljicom istraživačkog projekta i glavnom kustosicom, Safet Zec je za Preporod.info rekao da je iznenađujuća količina izloženih materijala koji prikazuju raznovrsne sadržaje iz Sarajeva ali i sadržaje iz drugih gradova, a koje do sada nije imao priliku vidjeti.
– Raduje me ponovni susret s mnogim sakralnim objektima koji su restaurirani. Odmah nasuprot tome možete zaključiti i da, nažalost, mnogi nisu restaurirani. Mnogi još čekaju, čitava jedna impresivna zaostavština kulture zapravo čeka na obnovu – ističe Zec.
Osvrnuvši se na prikazani značaj vode u ovdašnjoj kulturi ukazao je da bi iz toga mnogi mogli puno naučiti o ovom narodu, uključujući i pojedine istaknute predstavnike vlasti u regionu.
– Svi možemo biti zadovoljni da imamo ovakvu priliku da obnovimo i sjećanja… mi smo u periodu smjene jedne i dolaska nove kulture smatrali da ono što je zaostalo pripada prošlosti i da nema vrijednosti, pa smo kao djeca uništavali bakreno posuđe. Dakle, čitava jedna kultura je pokrivana, stidjeli smo je se – sjeća se akademski slikar ističući da žali zbog tog perioda stida.
Ukazao je da se ta pojava i danas može naći kod uništavanja predivnih starih zbog izgradnje novih objekata i improvizacija.
– Moja velika tuga je to što danas u Sarajevu zamalo da više nemamo mahale, ostali smo na Svrzinoj i još dvije kuće. Svi ruše stare i prave potpuno nove, kapije su srušene a napravljene željezne, i tako redom – ističe Zec, prisjećajući se broja česama koje su davale život mahalama, a koje su prikazane na izložbi.
Upozorio je da je zapuštanje i devastacija prisutna i u drugim krajevima, navodeći grad Počitelj kao jedan od najtužnijih primjera takve pojave.
Za izložbu u galeriji Collegium Artisticum je rekao da bi trebala mjesecima ostati prikazana te da ga žalosti što se uskoro završava.
– Vjerujem da će izložba biti prenesena širom i ove nekadašnje naše zemlje, ali i Evrope, da na ovaj prelijepo sabran i dokumentovan način govori o tom dijelu Balkana koji se zove Bosna, i njenim ljepotama – smatra akademski slikar Safet Zec.
Multimedijalna izložba naučno-istraživačkog, edukativnog i izložbenog projekta “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne” za javnost je otvorena do 18. novembra, od 10.00 do 18.00 sati. U vrijeme trajanja izložbe bit će održano nekoliko panela i zanimljivih radionica a ulaz na izložbu je besplatan.