„Neki njeguju tradiciju, a neki korupciju”, velikim slovima piše na transparentu koji drže dva momka – jedan u tradicionalnoj srpskoj, a drugi u bošnjačkoj nošnji.
To je samo jedna u nizu sličnih slika sa novog protesta studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP), kojima su se pridružile kolege iz drugih gradova.
Studentima iz Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca sinoć je u centru grada priređen doček, kada ih je pozdravio veliki broj ljudi.
Danas su svi zajedno izašli na ulice Novog Pazara, na protest pod sloganom „Pohitajte u Novi Pazar”, koji će trajati čitavog dana.
U planu je i trosatna blokada Banjske petlje na glavnoj magistrali, koja vodi ka Beogradu i Crnoj Gori, od 15 do 18 sati.
DUNP je blokiran 26. januara, kao posljednji u nizu visokoškolskih institucija u zemlji.
Novi Pazar je prema starosnoj strukturi najmlađi grad u Srbiji, u kom većinski živi bošnjačko stanovništvo.
Bošnjaci su od raspada Jugoslavije i međuetničkih tenzija, kao manjinski narod u Srbiji, nerijetko bili na meti diskriminacija.
„Mi smo dio Srbije, naše kolege su se 15. februara (na protestu) u Kragujevcu tako osjećale i mislim da se nikada više niko ne smije osjećati izostavljeno iz Srbije”, izjavio je ranije jedan od novopazarskih studenata za BBC.
Studenti su se okupili oko 11 sati i u protestnu šetnju krenuli u 11.30, noseći zastave Srbije, Sandžaka, oblasti koja zauzima prostor jugozapadne Srbije i sjevera Crne Gore, zatim Novog Pazara, uz i poneku zastavu Palestine.
Po toplom danu prošetali su od Državnog univerziteta do gradske uprave, gdje su održali 16 minuta tišine, javlja reporter BBC-ja Nemanja Mitrović.
Uz četiri opšta zahtjeva svih fakulteta u blokadi u Srbiji, koji se svode na utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, novopazarski studenti dodali su još dva.
Prvi je upućen Vrhovnom sudu radi „usvajanja obavezujućeg mišljenja o tretiranju mladosti vozača kao otežavajuće okolnosti” u slučaju pogibije njihovog sugrađanina, studenta Ernada Bakara na pješačkom prelazu u Beogradu 2019.
Njemu u čast dodato je još 60 sekundi tišine, zbog čega Pazarci prilikom odavanja počasti, umjesto 15, stoje u tišini 16 minuta.
Drugi dodatni zahtjev je uvođenje prinudne uprave u DUNP-u.
Iako je rukovodstvo, predvođeno rektorkom Zanom Dolićanin, isprva podržalo zahtjeve studenata na dan početka blokade, rektorski kolegijum je u saopštenju „najoštrije osudio nasilan upad” u zgradu, te najavio „krivične prijave” protiv počinilaca.
U masi su i srednjoškolci i stariji, a demontranti nose i poruke „U slobodu hitamo”, „Kako Tanjug javlja, studenti su ustali”, „U Pazaru se kahva pije sa merakom, a pravda traži s inatom”.
Studenti uzvikuju „pumpaj”, „prinudna uprava”, „nećete nas gaziti”, a tu su i bubnjari koji zadaju ritam, javlja reporter BBC-ja.
Po završetku skupa, studenti će u petak krenuti za Niš, gdje je za subotu, 1. mart, zakazan veliki protest.