Šef agencije UN-a za palestinske izbjeglice (UNRWA) pozvao je zemlje Perzijskog zaljeva da daju dio novca spomenutog u “mega sporazumima” američkog predsjednika Donalda Trumpa palestinskim izbjeglicama koje se bore za preživljavanje na okupiranim palestinskim teritorijama i susjednim zemljama.
Philippe Lazzarini je za Middle East Eye izjavio da UNRWA, najveći pružatelj humanitarne pomoći za otprilike šest miliona palestinskih izbjeglica, trenutno posluje s “negativnim novčanim tokom” i da bi ga nedostatak sredstava mogao prisiliti da donese “tešku odluku” jer je finansiranje SAD-a i dalje obustavljeno.
„Suočeni smo s vrlo teškom financijskom krizom koja će me, ako se nastavi u bliskoj budućnosti, prisiliti da donesem tešku i bolnu odluku“, rekao je u nadolazećoj epizodi podcasta Expert Witness na MEE-u.
“Jer ako nemamo resurse, ne možemo platiti osoblje. Mogli bismo se suočiti sa situacijom u kojoj novac više neće biti dostupan, čak ni za obradu naših plata. A ako je to slučaj, agencija će biti prisiljena da razmotri koje su usluge među ključnim uslugama kritičnije od drugih.”
UNRWA, čiji su zaposleni uglavnom palestinske izbjeglice, bila je meta izraelskih napada od početka izraelskog rata u Gazi u oktobru 2023. godine. Najmanje 310 njenih zaposlenika ubijeno je od strane izraelske vojske u proteklih 19 mjeseci, a preko 80 posto njenih prostorija je uništeno.
U januaru prošle godine, 18 država je obustavilo finansiranje UNRWA-e do istrage o navodnoj umiješanosti 12 članova osoblja u napade Hamasa na Izrael u oktobru 2023. Međutim, do jula su sve države osim SAD-a ponovo uspostavile finansiranje nakon što istraga UN-a nije pronašla dokaze o nepravilnostima od strane osoblja UNRWA-e.
Do sada, nijedna zemlja nije intervenisala kako bi kompenzirala agenciji nedostatak američkog finansiranja, rekao je Lazzarini.
Pozvao je arapske države Perzijskog zaljeva da izdvoje više sredstava za UNRWA-u, rekavši da želi da višemilijardski sporazumi s Donaldom Trumpom na njegovoj posljednjoj turneji po Perzijskom zaljevu uključuju obećanja za palestinske izbjeglice.
Trumpovo putovanje na Bliski istok, koje je uključivalo posjete Kataru, Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), rezultiralo je poslovima vrijednim preko 700 milijardi dolara, a Bijela kuća tvrdi da su dogovoreni poslovi vrijedni 2 biliona dolara.
“Volio bih da barem mali dio svih ovih triliona dolara koji su namijenjeni stigne i za palestinske izbjeglice”, rekao je Lazzarini za MEE.
Prije najnovije obustave finansiranja, prema obećanjima za UNRWA-u zaključno sa 31. decembrom 2023. godine, SAD su bile najveći potvrđeni donator sa 422 miliona dolara, a slijede Njemačka (212,8 miliona dolara), Evropska unija (120,165 miliona dolara), Francuska (62,42 miliona dolara), Švedska (48,8 miliona dolara), Japan (48,5 miliona dolara), Norveška (45,7 miliona dolara), Holandija (40,7 miliona dolara), Kanada (39,3 miliona dolara) i Velika Britanija (36,8 miliona dolara).
Saudijska Arabija je rangirana na 17. mjestu među donatorima, sa obećanjem od 17 miliona dolara, dok su UAE obećale 15 miliona dolara, a Turska 22,1 milion dolara.
Prije odluke iz 2024. godine, Trump je obustavio finansiranje UNRWA-e tokom svog prethodnog predsjedničkog mandata 2018. godine, a dio finansiranja je nastavljen 2021. godine pod administracijom Joea Bidena.
Lazzarini je rekao da arapske države još nisu obezbijedile finansiranje za 2025. godinu. Pozvao ih je da investiraju u agenciju, a istovremeno učestvuju u naporima za uspostavljanje funkcionalne palestinske države.
„Prošle godine smo dobili podršku od arapskih zemalja. Ove godine još uvijek čekamo kakva će biti odluka.“
“Imamo uvjeravanja od arapskih zemalja da će njihov doprinos biti nastavljen i da će se uključiti. Ali danas smo skoro na kraju maja. Još uvijek nemam potrebnu jasnoću da znam kakav će biti taj doprinos.”
– Lazzarini se obratio arapskom svijetu i drugim državama članicama UN-a, rekavši da spašavanje UNRWA-e zahtijeva političku volju.
“Nalazimo se na raskrsnici. Ako više nemamo finansijskih resursa, postoji rizik da agencija propadne. A ako propadne, to znači u Gazi ili na Zapadnoj obali – gdje je situacija već teška, haotična, uznemirujuća – to će značiti još više nevolje, još više očaja”, rekao je.
“Svako može zamisliti šta bi značilo kada bi agencija poput naše ostavila vakuum iza sebe, ali bi to također izazvalo udarne talase u susjednim zemljama, a sve one imaju svoju unutrašnju dinamiku s kojom se moraju nositi, odnosno unutrašnje krhkosti.”
Generalni komesar je, međutim, dodao da UNRWA uživa sve veću podršku globalnog civilnog društva i privatnih donatora tokom protekle godine.
„Prošle i ove godine dostigli smo rekordan obim prikupljanja sredstava kada su u pitanju pojedinačni i privatni donatori“, rekao je, dodajući da se niz država s globalnog juga obavezao da će prvi put doprinijeti agenciji u znak solidarnosti nakon što je Zapad ukinuo finansiranje.
“Ali ovo ne kompenzira manjak koji je ostao nakon povlačenja Sjedinjenih Država.”
Za Lazzarinija, koji je 11. šef agencije, UNRWA mora biti dio svakog budućeg plana za palestinsku državnost, s ciljem okončanja njenog mandata kada se uspostavi funkcionalna palestinska država.
“Želio bih da agencija okonča svoj mandat tako što će biti dio rješenja, umjesto da se suoči sa situacijom u kojoj se samo urušavamo i raspadamo.”
Lazzarini je rekao da je u kontaktu sa Saudijskom Arabijom u vezi sa finansiranjem za 2025. godinu. Ali do sada nisu potvrđena nikakva obećanja.
Objasnio je da je Saudijska Arabija, kopredsjedavajuća Globalnog saveza za provedbu rješenja dviju država , dovela UNRWU u razgovore sa svjetskim liderima kako bi se razmotrili planovi za postepeno spajanje UNRW-inog rada na ljudskom razvoju s budućom palestinskom državom.
“Postoji svijest o važnosti podrške agenciji”, rekao je.
UNRWA je osnovana od strane UN-a kao podružnica 1949. godine, nakon arapsko-izraelskog rata koji je izbio nakon stvaranja države Izrael prethodne godine.
Godine 1950, UNRWA je bila odgovorna za procijenjenih 750.000 Palestinaca koji su izbjegli ili bili protjerani iz svojih domova usred nasilja cionističkih grupa – događaj koji se obilježava kao Nakba , arapski za “katastrofu”.
Danas je UNRWA registrovala 5,8 miliona palestinskih izbjeglica koje žive u desetinama kampova na okupiranoj Zapadnoj obali, u Pojasu Gaze, Jordanu, Siriji i Libanu.
Većina UNRWA-inog budžeta namijenjena je obrazovanju, a slijede zdravstvena zaštita, usluge podrške, pomoć i socijalne usluge, te infrastruktura i poboljšanje kampova.
– Nakon optužbi za veze s Hamasom protiv 12 članova osoblja Unrwe, izraelski parlament, Knesset, usvojio je u oktobru 2024. dva zakona kojima se Unrwi zabranjuje djelovanje unutar Izraela i okupirane Palestine.
Prvi zakon kaže da UNRWA-i nije dozvoljeno da “upravlja bilo kojom institucijom, pruža bilo kakvu uslugu ili provodi bilo kakvu aktivnost, direktno ili indirektno” u Izraelu, uključujući okupirani Istočni Jerusalem, koji Izrael smatra dijelom svoje suverene teritorije.
Drugi zakon zabranjuje izraelskim vladinim zvaničnicima i agencijama kontakt sa UNRWA-om.
Ovaj je posljedica prvog zakona i više se odnosi na operacije na Zapadnoj obali i u Gazi, objasnio je Lazzarini.
Zakoni efektivno zabranjuju UNRWI djelovanje unutar Izraela, Gaze, okupirane Zapadne obale i istočnog Jerusalema. Izrael je od tada zatvorio šest škola kojima upravlja UNRWA u okupiranom istočnom Jerusalemu.
Prema Lazzarinijevim riječima, zatvaranje škola u istočnom Jerusalemu ranije ovog mjeseca, u skladu s prvim izraelskim zakonom, uticalo je na 550 učenika. To se dogodilo dva mjeseca prije kraja školske godine, bez alternativne ponude učenicima.
“Najvjerovatnije će [palestinski učenici] zbog takve odluke jednostavno izgubiti cijelu školsku godinu”, rekao je Lazzarini za MEE.
Što se tiče utjecaja drugog zakona, Lazzarini je rekao da je politika zabrane kontakta efektivno dovela do zaustavljanja izdavanja viza međunarodnom osoblju UNRWA-e.
Međutim, organizacija i dalje pruža javne usluge, uključujući obrazovanje i primarnu zdravstvenu zaštitu, na Zapadnoj obali i u Gazi.
U Gazi, Lazzarini je rekao da organizacija nastavlja s radom sa svojih preostalih 12.000 zaposlenika uprkos kontinuiranim izraelskim napadima.
“Naše osoblje dijeli sudbinu stanovništva u Gazi”, rekao je.
“Nekako funkcioniramo u nedostatku ministarstva obrazovanja ili primarne zdravstvene zaštite za palestinske izbjeglice.”
“Dakle, naše škole na Zapadnoj obali su i dalje otvorene. Pružamo obrazovanje za više od 50.000 učenika. I naš primarni zdravstveni sistem također funkcionira.”
Zabrana UNRWA-e pokrenula je tekući slučaj pred Međunarodnim sudom pravde, gdje države traže od suda da presudi o obavezama Izraela prema međunarodnom pravu da poštuje imunitet i privilegije agencija UN-a i da osigura pružanje humanitarne pomoći stanovništvu pod okupacijom.
U svojoj intervenciji pred sudom, Velika Britanija je svjedočila da je UNRWA “nepristrasna i neutralna” i tvrdila da je izraelska zabrana te organizacije bila neopravdana.