Široka društvena podrška zakonu o zabrani negiranja genocida

Široka društvena podrška zakonu o zabrani negiranja genocida

Trideset sedam (37) udruženja žrtava i organizacija civilnog društva iz cijele Bosne i Hercegovine podržalo je Prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine koji je predložio dr. Denis Bećirović. U tekstu ovog zakona predložena je zabrana negiranja, poricanja i minimiziranja zločina genocida, holokausta, zločina protiv čovječnosti, ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

U tekstu predloženog zakona, pored ostalog, stoji da je zabranjeno:

„Javno odobravanje, poricanje, teško umanjenje zločina

Član 172a.
(1) Ko javno poriče, odobrava ili opravdava zločin genocida, holokausta, zločin protiv čovječnosti, ratni zločin protiv civilnog stanovništva utvrđen međunarodnim ili domaćim sudom, kaznit će se kaznom zatvora u trajanju od šest mjeseci do tri godine.

(2) Ko krivično djelo iz stava (1) ovog člana počini u svojstvu službenog ili odgovornog lica u institucijama Bosne i Hercegovine kaznit će se kaznom zatvora u trajanju od deset mjeseci do tri godine.

Distribuiranje materijala u cilju poricanja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja zločina

Član 172b.
(1) Ko distribuira ili na drugi način učini dostupnim javnosti, putem kompjuterskih, medijskih, elektronskih ili drugih sistema, materijal koji javno poriče, minimizira, opravdava ili odobrava holokaust, zločin genocida ili zločin protiv čovječnosti, utvrđen domaćim ili međunarodnim sudom, kaznit će se kaznom zatvora u trajanju od šest mjeseci do tri godine.

(2) Ko krivično djelo iz stava (1) ovog člana počini u svojstvu službenog ili odgovornog lica u institucijama Bosne i Hercegovine kaznit će se kaznom zatvora u trajanju od deset mjeseci do tri godine.
Negiranje presuda

Član 172c.
(1) Ko negira presude Međunarodnog suda pravde, Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Suda Bosne i Hercegovine kaznit će se kaznom zatvora u trajanju do tri godine.
(2) Ko krivično djelo iz stava (1) ovog člana počini u svojstvu službenog ili odgovornog lica u institucijama Bosne i Hercegovine kaznit će se kaznom zatvora u trajanju od 6 mjeseci do 3 godine.“.

Također, u obrazloženju Prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine navedeno je:

„Poricanje genocida u literaturi se označava kao „posljednja faza u izvršenju jednog genocida”. Poricatelji genocida imaju za cilj da zadaju posljednji udarac svojim žrtvama – da negiraju, minimiziraju, trivijaliziraju, odobravaju ili opravdavaju zločin i na taj način liše žrtve makar i posthumne istine. Suočene s ovom pojavom brojne zemlje opredijelile su se da poricanje genocida proglase krivičnim djelom.

Trenutno čak 11 zemalja Evropske unije (Austrija, Belgija, Češka Republika, Francuska, Njemačka, Italija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Slovačka) i Švicarska, propisuju negiranje holokausta i drugih vidova genocida ili zločina protiv čovječnosti kao krivično djelo.

Evropska unija je, također, preduzela korake prema inkriminaciji poricanja genocida. Prvo je zajedničkom akcijom 98/443/JHA bilo predviđeno da rasističko i ksenofobično ponašanje treba da predstavlja krivično djelo u svim zemljama članicama. Zatim je 2001. izrađen Prijedlog okvirne odluke o borbi protiv rasizma i ksenofobije.U ovom dokumentu u ponašanje koje se smatra rasističkim i ksenofobičnim uključuje se: ”javno podržavanje genocida ili zločina protiv čovječnosti kako su oni definirali u Statutu Međunarodnog krivičnog suda”. Ovaj prijedlog usvojio je Evropski parlament 23/05/2002.

Imajući u vidu praksu evropskih zemalja i Evropske unije, te uzimajući u obzir činjenicu da je na teritoriji Bosne i Hercegovine počinjen genocid, usvajanje ovog zakona predstavlja obavezu našoj zemlji“.

Previous Obilježena 25. godišnjica pogibije Buza Teufika – Tufe
Next Posebnosti bosanskog tornjaka: Ima visok stepen tolerancije, nikad neće praviti ispade van svoje teritorije

You might also like

NAŠI DANI

Broj poginulih u izraelskim napadima na Gazu porastao na 10.569. Očevi se opraštaju od ubijene djece…

Broj poginulih Palestinaca u napadima Izraela na Pojas Gaze, koji je u blokadi od 7. oktobra, porastao je na 10.569, među kojima je 4.324 djece, javlja Anadolu. Ashraf al-Qudra, glasnogovornik

NAŠI DANI

Zahvaljujući pobuni mobiliziranih Bošnjaka, Villefranche prvi grad u Francuskoj koji je oslobođen od nacističke Njemačke

Delegacija Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini, na čelu sa vojnim muftijom Hadis-ef. Pašalićem, historičarem i članom Sabora Islamske zajednice dr. Aladinom Husićem, te rukovodiocem Odjela za međunarodnu

NAŠI DANI

Viteškom promenadom u Sarajevu obilježena 830. godišnjica Povelje Kulina bana

Glavim ulicama Sarajeva, u okviru obilježavanja godišnjice Povelje Kulina bana, održana je Viteška promenada na kojoj su učestvovali građani odjeveni u kostime i odore iz vremena srednjovjekovne Bosne. Viteška promenada,