Ministarstvo graditeljstva RH u utorak je objavilo da ne može poništiti pravosnažne dozvole za izgradnju male hidroelektrane Una-mlin blizu izvora rijeke Une, osim ako se u krivičnom postupku ne utvrdi da su “navedeni akti izdani kao posljedica kaznenog djela”.
Nakon nedavnih protesta protiv izgradnje hidroelektrane, tamošnje Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine je na službenim internetskim stranicama objavilo opsežno saopćenje u kojem je detaljno obrazlaže što su sve nadzirali u slučaju izgradnje hidroelektrane, uz tvrdnju da oni nemaju mogućnosti poništavanja i ukidanja izdanih dozvola.
Ministarstvo je objavilo da investitor Pipra iz Gračaca ima sve potrebne dozvole za izgradnju male hidroelektrane na Uni, koja se gradi na građevinskom području, izvan zaštićenog spomenika prirode.
Nadzor zakonitosti izdavanja dozvola proveden je na zahtjev Državnog inspektorata, a zaključen je 12. augusta.
Predmetne spise od Zadarske županije, odnosno Odjela u Gračacu, s potpunom dokumentacijom u Ministarstvu su zaprimili 9. augusta, te je utvrđeno da investitor posjeduje pravosnažne dozvole za izgradnju.
U postupku nadzora izdavanja lokacijske dozvole, izmjene i dopune lokacijske dozvole, građevinske dozvole te rješenja o promjeni imena investitora utvrđeno je kako su navedeni upravni akti pravosnažni te da su protekli rokovi za njihovo poništavanje i ukidanje.
Međutim, ako se u krivičnom postupku utvrdi da su navedeni akti izdani kao posljedica krivičnog djela, po službenoj dužnosti može se pokrenuti obnova postupka, navedeno je u saopćenju.
Hidroelektrana se gradi na građevinskom području – tvrde u RH
S aspekta primjene posebnih pravnih propisa, Ministarstvo ističe kako je pregledom spisa utvrđeno da prije podnošenja zahtjeva za izdavanjem rješenja o izmjeni i/ili dopuni lokacijske dozvole 2015. nije proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti prirode.
Nadalje, ističu da je, s obzirom na promjenu propisa iz područja zaštite okoliša (Zakon o zaštiti okoliša i Uredba o procjeni utjecaja zahvata na okoliš), investitor bio dužan podnijeti nadležnom Ministarstvu zahtjev za mišljenjem o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš. Nadzorom Ministarstva utvrđeno je kako se predmetni zahvat (gradnja hidroelektrane) ne nalazi na području obuhvata Vrela Une koje je zaštićeni spomenik prirode, sukladno rješenju od 20. februara 1968. koje je donijela tadašnja Socijalistička Republika Hrvatska, odnosno Republički zavod za zaštitu prirode iz Zagreba, dodaje se u saopćenju.
Također, prema važećem Prostornom planu uređenja Općine Gračac predmetna lokacija nalazi se unutar građevinskog područja i na području na kojem je moguća izgradnja malih hidroelektrana, ističu iz Ministarstva. U Ministarstvu kažu i da su 11. augusta 2024. zaprimili prijedlog da se oglasi ništavnom građevinska dozvola koju je izdala Zadarska županija 6. oktobra 2016. kao i rješenje o produženju važenja građevinske dozvole izdane od strane Zadarske županije 3. oktobra 2019.
U prijedlogu podnositelji navode da se gradnjom hidroelektrane čine određena krivična djela protiv okoliša. O osnovanosti ovog prijedloga odlučit će se u upravnom postupku u za to zakonom propisanim rokovima, poručuje Ministarstvo.
Podsjećamo, u Bosanskoj Krajini mnoge je uznemirila aktivnost na gradnji MHE na izvoru rijeke koja najvećim dijelom protiče kroz Bosnu i čini okosnicu turizma u tom dijelu naše zemlje.
Izvor rijeke Une još 1968. uvršten u Mrežu zaštićenih područja Evrope – to ne sprječava RH da gradi na samom izvoru