Spahić: Hitno poduzeti mjere da se Bošnjaci u Foči osjećaju sigurno

Spahić: Hitno poduzeti mjere da se Bošnjaci u Foči osjećaju sigurno

Jedini odbornik Bošnjak u Skupštini opštine (SO) Foča Izet Spahić nakon napada na Aladža džamiju  smatra da se hitno moraju poduzeti mjere kako bi se bošnjački povratnici u ovom dijelu Bosne i Hercegovine osjećali sigurno.

Navodi da napad na Aladžu nije usamljen slučaj, jer je, kako kaže, i ranije bilo slučajeva za koje policija nije utvrdila ko i kada ih je počinio, što dodatno uznemirava povratnike u ovom gradu.

– U posljednjih mjesec dana, na Badnje veče, bilo je žestokog uznemiravanja kada se pucalo prema kući povratnika Šerifa Halilovića koji je čahure pronašao na terasi. Sada se desio i napad na Aladžu tako da smo jako uznemireni i smatramo da se u Foči pojavila neka vrsta radikalizacije. Imam osjećaj da postoje apetiti da se Foča vrati u period kada je bila pod sankcijama – ističe Spahić.

Naglašava da policija svaki put reaguje, ali da nikada nema povratnih informacija ko je to i odakle uradio te šta se poduzelo. Spahić je najavio da će od lokalnog parlamenta tražiti da se razgovara o sigurnosnoj situaciji.

– Narednog petka imamo sjednicu SO Foča i ja ću tražiti posebnu tačku dnevnog reda na skupštini da razgovaramo o sigurnosnoj situaciji i organi gonjenja moraju uprijeti prstom i pronaći ljude koji to rade. Mi očekujemo da nam sigurnosne strukture u BiH, od Ministartva sigurnosti, državnih agencija, MUP-a RS-a i policije u Foči, daju odgovor da li mi u svom gradu možemo normalno da živimo. Jednostavno se mora poslati poruka da ove stvari moraju prestati, da nisu dobrodošle u našu lokalnu zajednicu i svi zajedno moramo uložiti napore da se ove stvari smire – istakao je Spahić.

Muftija goraždanski Remzija efendija Pitić izjavio je da je velika vjerovatnoća da je pucano na džamiju Aladža u Foči te istakao da je “to napad na našu zajedničku ljepotu”.

“Nakon što smo ustanovili da se obrušio dio kamena sa šerefe munare Aladža džamije pozvali smo naravno nadležne organe da naprave uviđaj. Postoji velika vjerovatnoća da se desila pucnjava, dakle, da je munara Aladža džamije gađana. Tužni smo zbog toga. Tužni na dva načina. Prvo zato što je ovaj grad tokom izgradnje i nakon izgradnje Aladža džamije prihvatio tu džamiju svojom, nismo imali problema i incidenata, ali očito je da postoje ljudi koji ne mogu da podnesu ljepotu. Nažalost, ono što dodatno usložnjava situaciju je činjenica da ovdje postoji velika količina naoružanja koje je zakonom zabranjeno”, rekao je muftija Pitić.

Muftija Pitić je kazao da, koliko mu je poznato, zakoni u Bosni i Hercegovini ne dozvoljavaju nošenje oružja velikog kalibra, a ovakva oštećenja na džamiji nije moglo izazvati oružje malog kalibra, “to je moralo biti nešto veće i neko ko zna kako se puca“.

“Nadamo se da će istraga pokazati šta se dogodilo i na koji način, mi nećemo da prejudiciramo ništa, ali pozivamo sve one koji su obavezni da rade svoj posao, samo da rade svoj posao i ništa više od toga. Naša mala bošnjačka zajednica ovdje će nastaviti da egzistira unatoč ovoj provokaciji koja se desila, nasrtaju, napadu na našu Aladžu, na našu ljepotu, našu zajedničku ljepotu koja krasi ovaj grad”, poručio je Pitić.

Podsjetio je da su imami prijavili da su čuli pucnjavu iz automatskog oružja te istakao da je to česta pojava u Foči. Muftija Pitić je rekao da ne zna “kome treba da takvo nešto toleriše“.

Do pucnjave je, prema nezvaničnim informacijama, došlo preksinoć. Jutros su pripadnici CJB Foča obavili uviđaj u kompleksu Aladža džamije.

Aladža, Šarena džamija ili džamija Hasana Nezira podignuta je 1549. godine i prva je džamija u Bosni i Hercegovini izgrađena u klasičnom osmanskom stilu. Gradio ju je bliski saradnik Mimar Sinana i ono što predstavlja jednu od njenih najvećih vrijednosti jeste to što su sve kasnije džamije građene oslanjajući se na ideju Aladža džamije. Aladža je uvrštena u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine i na listu spomenika svjetske baštine UNESCO-a.

Nakon što je skoro pet stoljeća krasila Foču, srpske vlasti su 2. augusta 1992. godine minirale Aladžu, a fragmenti preostali iza eksplozije razbacani su po različitim lokacijama oko grada, neki dijelovi su zatrpani zemljom na gradskim smetljištima, u namjeri zatiranja svakog traga fočanskoj ljepotici.

Izvor: Agencije

Previous Mehmedagić oslobođen! 'Politički odstrel preko suda. Željela se učiniti velika šteta jednoj od značajnijih institucija, a to je OSA '
Next Biden protiv Tuđmana

You might also like

NAŠI DANI

Krenuo Moto-maraton za Srebrenicu

  Po sedmi put motoristi iz gotovo cijele Evrope organizovali su se kako bi održali Moto-maraton za Srebrenicu u znak sjećanja na žrtve srebreničkog genocida. Motoristi su jutros sa Ilidže

NAŠI DANI

Eko-aktivisti se hvale da su zaustavili njemački kredit namijenjen za gradnju velike HE na Bosni

Njemačka razvojna banka KfW potvrdila je da je odustala od planova finansiranja hidroelektrane Janjići na rijeci Bosni u Bosni i Hercegovini, saopćila je 28. januara 2022. organizacija RiverWatch. Ugovor o kreditu od 30

NAŠI DANI

SARAJEVO: PREDSTAVLJENA REZOLUCIJA KONGRESA BOŠNJAKA SVIJETA

Kongres Bošnjaka svijeta, povodom obilježavanja 20. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, danas je predstavio Rezoluciju koja ima za cilj što hitnije promjene “nametnutih rješenja definiranih ovim sporazumom” i podršku izlasku