Hapšenje državljana Kosova u Turskoj zbog saradnje s izraelskim obavještajnim službama postavlja pitanje špijunaže na Balkanu
Prošlosedmično hapšenje državljana Kosova od strane turskih bezbjednosnih snaga zbog navodne saradnje sa izraelskom obavještajnom službom istaklo je bliske veze Izraela sa tom balkanskom zemljom i njegove sumnjive špijunske aktivnosti tamo.
Turski bezbednosni izvori vjeruju da Mosad, izraelska spoljna obavještajna agencija, koristi zemlje istočne Evrope, posebno Kosovo, da finansira svoje doušnike i operativce na terenu u Turskoj.
Hapšenje Liridona Rexhepija 30. augusta rezultat je višemjesečnog rada turske obavještajne službe, koja je pratila Redžepijeve transakcije, uključujući plaćanja lokalnim doušnicima koji su špijunirali palestinske političare i snimali ih putem dronova.
Rečeno je da doušnici prikupljaju i informacije o situaciji u Siriji .
Turska obavještajna služba pratila je Rexhepija nakon što je ušao u Tursku 25. augusta i pratila njegove transfere novca terenskom osoblju preko Western Uniona, prema izvorima.
Redžepijevo hapšenje takođe ukazuje na sve veći napad Izraela na Kosovo, jednu od najmlađih zemalja na svijetu i naciju sa većinskim muslimanskim stanovništvom koja se sada suočava sa sve većom kontrolom svojih odnosa sa Izraelom.
Izrael i Kosovo uspostavili su diplomatske odnose tek 2020. godine, uz ohrabrenje Trampove administracije.
Kontroverza jerusalimske ambasade
Kontroverzno, Kosovo je postalo prva zemlja sa muslimanskom većinom koja je otvorila svoju ambasadu u Jerusalemu 2021. godine.
Međutim, odnosi između kosovskih organa za sprovođenje zakona i Izraela datiraju više od jedne decenije i uključuju putovanja u Izrael.
„Izrael je nastojao da iskoristi kosovske Albance kao saveznike u svom sukobu sa Palestincima“, rekao je za Middle East Eye albanski historičar i politički analitičar Olsi Jazexhi.
“Ambasador Izraela na Kosovu, Tammy Ziv, zajedno s izraelskom ambasadom u Tirani, potrošili su značajne iznose pozivajući i kooptirajući javne ličnosti u Albaniji i na Kosovu da podrže Izrael u njegovoj borbi protiv muslimanskog otpora na Bliskom istoku,” rekao je Jazexhi .
Kosovo nije priznato u Ujedinjenim nacijama i tražio je saveznike tamo gdje ih može dobiti. Ovo je balkansku zemlju stavilo u ranjivu poziciju.
„Izrael koristi Kosovo za svoje špijunske aktivnosti jer su Kosovari muslimani i možda su manje podložni od Izraelaca ili drugih nacionalnosti da izvode operacije u ime Mosada u muslimanskom svijetu“, dodao je Jazexhi.
U junu, kosovski premijer Aljbin Kurti pohvalio je Izrael zbog ukidanja viza za svoje građane tokom sastanka sa izraelskim ministrom unutrašnjih poslova Mošeom Arbelom u Prištini, glavnom gradu Kosova.
Međutim, zagrljaj kosovske vlade orijentisane na ljevicu ima svoju cijenu. U članku ranije ove godine, nazvanom “ Utišavanje solidarnosti ”, dva akademika su istakla da su prethodne “izjave solidarnosti” vladajuće stranke s Palestincima uklonjene sa njihove web stranice.
“Trenutna Kurtijeva vlada na Kosovu, poznata po svojoj antikolonijalnoj i retorici pravednosti, bila je potpuno nijema u vezi sa genocidom u Gazi”, napisali su.
Kurti je nastojao da naglasi važnost jačanja ekonomske saradnje i trgovine između Kosova i Izraela. Takve inicijative su uključivale pozivanje izraelskih preduzeća na Kosovo.
„Vlada Kosova se nada da će im Izrael pomoći u međunarodnom priznanju“, rekao je Jazexhi.
Balkan prijemčiv za uticaj Izraela
Nakon hapšenja Rexhepija, kosovska ministrica pravde Albulena Haxhiu otkrila je na konferenciji za novinare da je vlada primila upite iz Turske o tom slučaju.
Bilo je izvještaja da je kosovsko ministarstvo vanjskih poslova zatražilo dodatne informacije od Turske u vezi s Redžepijevim hapšenjem. MEE je zatražio komentar od ministarstva i kosovske ambasade u Turskoj.
Otkako je američka vlada Donalda Trampa podstakla Kosovo da uspostavi diplomatske odnose sa Izraelom u okviru Abrahamovog sporazuma , niza sporazuma kojima se uspostavljaju formalni odnosi između arapskih i muslimanskih zemalja i Izraela, Priština je preduzela korake da se prilagodi izraelskim i američkim interesima na Bliskom istoku.
„Balkan, uključujući Albaniju, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu, pokazao se prijemčivim za poteze Izraela. To je uglavnom zbog uticaja Sjedinjenih Država u ovim zemljama, zajedno sa strateškim usklađivanjem Izraela sa američkim interesima,” rekao je Mentor Beqa, profesor međunarodne politike na Univerzitetu Aleksander Moisiu u Draču u Albaniji, za MEE.
Kosovska policija zabranila je 2023. propalestinski protest uoči fudbalske utakmice Kosovo-Izrael, navodeći bezbjednosne brige. Prije utakmice uhapšene su dvije osobe. Jedan od njih je zadržan u pritvoru do 48 sati, navodno zbog “postavljanja palestinske zastave sa nacionalističkim grafitima u baru”.
Kosovo je također odlučilo da libanski pokret Hezbolah proglasi terorističkom organizacijom i zatvorilo muslimanske nevladine organizacije povezane sa Iranom .
Bivši premijer Kosova, Avdulah Hoti, koji je potpisao sporazume o priznanju sa Izraelom, takođe podržava Narodnu mudžahedinsku organizaciju Irana (MEK), ekstremističku iransku opozicionu grupu sa sjedištem u Albaniji i koju podržavaju proizraelske grupe u SAD.
U skorije vrijeme, kosovska vlada je otvoreno podržavala Izrael nakon napada pod vodstvom Hamasa 7. oktobra, u kojem je ubijeno skoro 1.200 ljudi, a oko 240 drugih zarobljeno.
Tišina iznad Gaze
Kako se broj poginulih u izraelskom napadu na Gazu popeo na više od 40.000, Kurtijeva vlada je uglavnom šutjela.
U Albaniji i na Kosovu, Izrael se generalno posmatra u pozitivnom svjetlu među političkim elitama.
“Obavještajne službe obje zemlje održavaju čvrste veze sa svojim američkim kolegama, posebno u borbi protiv terorizma”, rekao je Beqa. “Moguće je da izraelska obavještajna služba blisko sarađuje s ovim agencijama, stvarajući operativne sinergije koje olakšavaju Mossadove aktivnosti u regiji.”
Kosovo je sada u delikatnoj poziciji. Njegova spoljna politika je čvrsto oblikovana zavisnošću od Sjedinjenih Država u pogledu bezbjednosti i međunarodnog priznanja, istakao je Beqa.
Ipak, dok su priznanje Izraela i uspostavljanje diplomatskih veza „strateški važni za Kosovo, Turska ostaje ključni saveznik, budući da je bila instrumentalna u promovisanju međunarodnog priznanja Kosova i pružanju napredne vojne podrške“, dodao je on.
Istanbulska policija uhapsila Liridona Rexhepija, šefa Mossadove finansijske mreže u Turskoj
Srbija ove godine izvezla u Izrael naoružanje za 23 miliona eura uprkos apelima UN