Stari grad Teočak (FOTO)

Stari grad Teočak (FOTO)

 

Stručni tim Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, u srijedu 28. marta 2018. godine je boravio na terenskom rekognosciranju i dokumentovanju prirodno-graditeljske cjeline Stari grad Teočak.

Teočak je općina koja je bogata kulturno-historijskim i prirodnim naslijeđem. Na relativno malom području koje obuhvata nalaze se raznovrsna dobra naslijeđa (Stari grad Teočak s Fethija džamijom, nekropole sa stećcima, stari nišani iz osmanskog perioda, rijeka Tavna, jezero Sniježnica, šumski predio Mejdan i drugo.

Stari grad Teočak je prirodno-graditeljska cjelina koja se sastoji od ostataka srednjovjekovnog grada, džamije Fethije, nišana iz osmanskog perioda, osam nadasve zanimljivih kamenih granitnih kugli. Sve to upotpunjeno je ambijentalnim prirodnim okruženjem, šumom, rijekom Tavnom i slično.

Nakon pada Bosne pod osmansku vlast 1463. godine, grad je zauzeo ugarsko-hrvatski kralj Matija Korvin, koji je Nikolu Iločkog 1464. godine proglasio za kneza „Teočaka“. U ime Korvina od 1471 do 1477. godine, tituliran kao kralj Bosne, sjeveroistočnom Bosnom je vladao Nikola Iločki. Sjedište mu je bio upravo grad Teočak – rezidencijalni grad „kralja“ Nikole Iločkog. Potpisivao se kao “Nikola, milošću Božijom kralj Bosne“ (latinski: Nicolaus Dei Gratia Rex Bosniae).

Danas se vide dosta oštećeni bedemi, koji su zatvarali prostor trokutnog oblika sa po jednom kulom na svakom uglu. U grad se ulazilo kroz zapadnu kulu. Džamija, stari nišani i kamene kugle se nalaze u podnožju srednjovjekovnog grada, te skupa s njim predstavljaju jednu prirodno-graditeljsku, odnosno historijsko područje.

Za razliku od džamije koja je temeljito obnovljena i u dobrom je stanju, ostaci srednjovjekovnog grada su oštećeni i zapušteni, te je neophodna njihova hitna sanacija.

Izvor

Previous Poslovni poduhvati iz Kalesije: Prešli entitetsku liniju pa osvajaju evropsko tržište
Next Ploča sa imenom Rame Bibera na stanici Trebevićke žičare

You might also like

BH RAZGLEDNICA

Zajednički projekt četiri općine: Etno selo na lokalitetu Busija na Majevici (Video)

  Četiri lokalne zajednice – gradovi Tuzla i Bijeljina te općine Ugljevik i Lopare, zajedno rade na projektu izgradnje etno sela na lokalitetu Busija na Majevici. Ovaj turističko-rekreativni kompleks, okružen

BAŠTINA

Serdžada – respekt prema dizajnu, biranom materijalu, ukrasu i porijeklu

Podneblje formira ličnost, a samo poneki svoje misli umiju kroz ručni rad, pretočiti u rijeku boja lijepo složenih komada čohe, latica, listova i buketa cvijeća… Dio Bosne kojem pripadaju banjalučke

BAŠTINA

Zaostavština brčanske porodica Bećirević

  Priča o zaostavštini koju je porodica Bećirević ostavila na čuvanje Bošnjačkoj zajednici kulture Preporod u Brčkom. Bećirovići su i strastveni kolekcionari markica koje predstavljaju ambasadore kulture, historije, prirodnih ljepota