Home » Treba govoriti o reintegraciji Bosne i Hercegovine pod istim kontekstom kao u Njemačkoj
NAŠI DANI

Treba govoriti o reintegraciji Bosne i Hercegovine pod istim kontekstom kao u Njemačkoj

Tema večerašnje emisije „7 plus“ Hayat TV-a bila je aktuelna politička situacija na Balkanu.

O tenzijama na zapadnom Balkanu, zagovaranju „srpskog sveta“, napetostima na Kosovu, ali i odnosima u svijetu govorili su vojni analitičar Nedžad Ahatović i bivši ambasador Bosne i Hercegovine pri UN-u i nekadašnji ministar vanjskih poslova naše države Muhamed Šaćirbegović.  

Na pitanje pravi li lider SNSD-a Milorad Dodik potez davljenika i može li to narušiti sigurnost, Ahatović je odgovorio da to zavisi od toga kako će reagirati pravna država.

Ako se pravna država bude pokazala efikasna u njegovom slučaju, možemo očekivati svašta. U Bosni i Hercegovini je došlo vrijeme da pravna država počne da funkcioniše i ako je on prvi taj od krupnih riba koji treba da bude procesuiran, onda je potpuno jasno u kojoj je fazi Bosna i Hercegovina. Dodik je rekao da će se boriti do kraja, što je rekao svojim uličarskim rječnikom i međunarodnim zvaničnicima. Brine me šta je obećano Dodiku i od koga je dobio zeleno svjetlo da se ponaša kako se ponaša. Ovo nije Dodik koji prijeti, blefira i na kraju se povuče. Ovo je ozbiljnija situacija uzrokovana i vjerovatno najavama o procesuiranju velikih slučajeva korupcije i kriminala – rekao je Ahatović.


Komentirajući imenovanje američkih zvaničnika, Matthewa Palmera koji će nadgledati izmjene izbornog zakonodavstva u Bosni i Hercegovini te Gabriela Escobara kao specijalnog izaslanika predsjenika SAD za zapadni Balkan, Šaćirbegović je kazao treba imati u vidu da oni koji su glavni u Beogradu i Banjoj Luci nemaju evropsku perspektivu.

Oni imaju perspektivu da idu s Putinovom Rusijom. Zato ne možete njima nešto prodati što su već kupili od Kremlja. Treba se govoriti o ulozi Rusije i Kine koje hoće destabilizaciju te regije da bi vodili Ameriku i Evropu nazad u neki novi hladni rat. SAD ima fokus na unutrašnju politiku. Zato Amerika nije toliko uključena koliko treba biti, ali važno je da političari i lideri u BiH ne govore samo o  regionalnom problemu sa samo jednom državom koja je u komšiluku nego da govore o svjetskom političkom naporu koji stvara novi hladni rat – kazao je Šaćirbegović.

Ahatović je kazao je 60-tih i 70- tih godina SSR pravio tzv. crvenu Evropu gdje su finansirali terorističke organizacije.

Na isti način Putinova Rusija finansira desničarske pokrete u Evropi koji su orijentisani ka tome da zemlje počnu izlaziti iz evropskog okvira. Poput Brexita gdje su ruski tajkuni finansirali dosta aktivnosti. To je način na koji Rusija agresivno ide ka EU nastojeći da migrantskom krizom prepadne Evropu i odmakne je od ideje da su sve različitosti naše bogatstvo. Ubjeđuju rukovodstvo u Beogradu već godinama da su sve granice na zapadnom Balkanu još predmet pregovora, da nisu stabilne granice. I na taj način daju vjetar u leđa idejama poput „srpskog sveta“, ponašanja Dodika, zloupotrebi vjere u Crnoj Gori… – pojasnio je Ahatović.

Mišljenja je da EU pokazuje da se ne snalazi i da nema rješenje za situaciju zbog čega SAD zauzimaju primat.

Ovo što rade Palmer i Escobar pokazuje da Vašington nije sve prepustio slučaju – dodao je.

U posljednje vrijeme priča se u ujedinjenoj akciji Brisela i Vašingtona kada je u pitanju situacija u Bosni i Hercegovini.

VIDEO: https://youtu.be/B5Y2yvpZlCY