Trnka: Hibridni rat u Bosni i Hercegovini poprimio široke razmjere
Bosna i Hercegovina je izložena hibridnom ratu, smatra prof. dr. Kasim Trnka, jedan od učesnika današnje tribine Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca održane u Sarajevu o temi “Hibridni rat protiv BiH – Oblici djelovanja i njegove posljedice“.
U izjavi novinarima, Trnka objašnjava da vidovi hibridnog rata mogu biti veoma različiti, počev od djelovanja obavještajnih službi, cyber operativnosti, neformalnih kanala, do različitih spinova u javnosti.
Bosanskohercegovački intelektualci cijene, dodao je Trnka, da je hibridni rat u Bosni i Hercegovini poprimio široke razmjere, dok, s druge strane, država nema odgovora.
Zemlja je u dubokoj krizi, dovodi se u pitanje i sam Djetonski sporazum koji izvorno nije podrazumijevao samo prestanak rata već i sve što treba poduzeti potom na usavršavanju sistema kako bi Bosna i Hercegovina postala kompatibilna država. Predviđen je redovni mehanizam za promjenu Ustava, ali nažalost, umjesto da se ide u tom pravcu, na sceni su retrogradne ideje, zaključuje Trnka povodom aktuelne političke situacije u Bosni i Hercegovini.
Po njegovom mišljenju, problem je i u nedovoljnoj reakciji, prvenstveno institucija, ali i akademskog, nevladinog sektora, medija.
Aktuelna zbivanja su konsekvenca odnosa velikih – Amerike i Rusije, Evrope i Amerike, ali Evropa, po Trnkinom mišljenju, ne pokazuje dovoljno interesa, dok se američki interes pojavljuje, međutim, potreban je ozbiljniji pritisak na domaće političke snage u BiH kako bi djelovale u pravcu reformi a ne retrogradno.
Po riječima drugog učesnika današnje tribine, prof. dr. Zijada Hasića, hibridni rat ne postoji kao tema u školstvu, ali je realan, rasprostranjen u svijetu i dobrim dijelom se može osjetiti u Bosni i Heregovini i regiji.
Aktuelnu bh. političku krizu on vidi kao stremljenje snaga poraženih u oružanom sukobu da mjerama hibridnog rata, nađu prostora za ispunjenje neostvarenih ciljeva.
Tribina Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca “Hibridni rat BiH – Oblici djelovanja i njegove posljedice“ održana je kao vid reakcije na aktulenu situaciju u Bosni i Hercegovini, gdje političke struje iz RS, predvođene Miloradom Dodikom, prijete razgradnjom državnih institucija i prenošenjem ovlasti na taj entitet.
Osim Kasima Trnke i Zijada Hasića, na tribini su govorili Džemal Najetović, Hajrudin Somun i Vahid Karavelić.
You might also like
Biserko: Ponašanje Dodika i njegovo rastakanje države BiH je dio osmišljene politike u Beogradu
Predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava Sonja Biserko dala je za N1 svoj komentar na situaciju u vezi sa muralom ratnom zločincu Ratku Mladiću u Beogradu te privođenju aktivistkinja Aide
Komšić o premijeru CG Krivokapiću: Nismo mi naivni, znamo njegova uvjerenja
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, komentarišući to što je crnogorski premijer Zdravko Krivokapić čestitao neustavni dan entiteta Republike srpske, kaže je predsjednik Vlade platio danak neiskustvu. “Ali, ipak, ni mi nismo
Manchester u SAD-u: Od 8.372 bosanske zastavice napravljen najveći Cvijet Srebrenice (FOTO)
Dvadeseta godišnjica genocida u Srebrenici obilježena je u proteklim danima širom svijeta. Bosanci i Hercegovci koji žive u inostranstvu, od SAD-a do Australije, kao i širom Evrope, različitim manifestacijama, performansima,