U Gazi Husrev-begovom hanikahu predstavljena ‘Majkina pisma’

U Gazi Husrev-begovom hanikahu predstavljena ‘Majkina pisma’

Izložba “Majkina pisma” akademske slikarke Šemse Gavrankapetanović, predstavljena je u Gazi Husrev-begovom hanikahu, u organizaciji Bošnjačke zajednice kulture Preporod.

Djela su motivisana ženskom angažovanošću, duhom, te pismenošću bosanske žene za vrijeme austrougarske vlasti.

Umjetnica je inspirirana sadržajem dokumenata iz zaostavštine svoje porodice, posebno pismima iz 1902. Begzade Bašagić-Gavrankapetanović, gdje se prezentira pismo begovica, ili žensko pismo, ali i otkriva profil ponosne bosanske žene, snažnog duha i odlučnosti u borbi protiv tadašnjeg austrougarskog okupacijskog režima.

“Bilo mi je jako drago kad sam u nekoj arhivi moje familije pronašla primjerke bosančice, kojom je pisala moja pranena. Ona je bila i obrazovana, i pismena, i samosvjesna, i hrabra i poduzetna da se bavi onim što je njoj bilo važno”, istakla je Gavrankapetanović.

“To pismo jeste bilo bosančica, jedna osobena varijanta bosanske ćirilice. Budući da je uglavnom bila prisutna unutar slavnih plemenitaških bošnjačkih porodica, begovskih dominantno, ona je bila poznata i pod imenom begovice”, pojašnjava Sanjin Kodrić, predsjednik BZK Preporod.

Želeći prezentirati vrijednost truda i umijeća, kroz specifične rukotvorine, ona i pismo i tkanje prezentira kao odu posvećenosti tišini, dok vrijedne ruke izrađuju vez, keru ili misao koja ispisuje begovicu.  

“Interesuje me ručni rad koji su žene, kao neku posljednju mogućnost neke slobode osvojile za sebe, s tim na neki način pokušale da estetiziraju svoju okolinu”, navodi Gavrankapetanović.

Izložba će nakon Sarajeva putovati širom Bosne i Hercegovine.

Videoprilog FTV.

Previous Novi Bingo u Banjaluci na 10.000 m2
Next Sting stigao u Sarajevo, sutra rođendanski koncert u Zetri

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Zavičajni muzej čuvar prošlosti Goražda i okoline

Goražde je grad koji se može pohvaliti bogatom prošlošću o čemu svjedoče  brojni spomenici i materijalni ostaci o životu na tom području. Kako bi se na pravi način prikupila, obradila

HISTORIJA

Osmanski dokumenti iz arhiva fojničkog samostana: Zbirka za bolje razumijevanje bosanske prošlosti

Centar za historijska istraživanja (CeHIS) Filozofskog fakulteta u Sarajevu u utorak je organizovao promociju zbirki osmanske arhivske građe koja se čuva u Franjevačkom samostanu Duha svetoga u Fojnici pod naslovom

KULTURA I UMJETNOST

Dijelovi Sarajeva koje ne biste prepoznali danas

  Duh starog Sarajeva na izložbi koja posjetitelju daje priliku da mislima putuje u austrougarski i period Kraljevine Jugoslavije. Više od stotinu fotografija i dokumenata, daje nam sliku tadašnjeg grada,