U MC Srebrenica prisustvovala brojna delegacija Crne Gore: Moramo se suočiti sa mračnom prošlošću

U MC Srebrenica prisustvovala brojna delegacija Crne Gore: Moramo se suočiti sa mračnom prošlošću

Cijeli svijet je danas na trenutak stao kako bi se prisjetio nevinih žrtava zločina nad zločinima – genocida u Srebrenici koji se dogodio prije tačno 26 godina, i to pred licem cijelog svijeta. U Memorijalnom centru u Potočarima ukopano je 19 posmrtnih ostataka žrtava koje su konačno pronašle svoj mir. U znak sjećanja na žrtve koje su ubijene održana je tradicionalna komemoracija na kojoj su govorili brojni zvaničnici iz svijeta i regiona.. prenose mediji.

U Potočarima je bila i brojna delegacija Crne Gore, među kojima su predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović, potpredsjednik SDP-a Adis Balota, poslanica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković, šef medijskog tima SDP Mirko Stanić, predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović, poslanici Kenana Strujić Harbić i Amer Smailović, kao i 60 članova Foruma mladih BS, zatim vladika CPC Boris, predsjednica OO Liberalna partija Nikšić Jelena Marković, Tanja Perišić, u ime Socijaldemokrata Crne Gore Nihad Canović i Adil Miljuš…

Predali su i primjerak Rezolucije o genocidu u Srebrenici koju je nedavno usvojila Skupština ove države, dok će još jedan ostati u Muzeju.

Boris Bojović, nikšićki vladika Crnogorske pravoslavne crkve poručio da je zapravo veći zločin negirati genocid nego ga izvršiti.

-Nakon 26 godina od ovog za sve mučnog i tragičnog događaja, naročito za nas u regionu, želim da vam ovog puta kao predsjednik Skupštine Crne Gore, ali i kao sin, brat rođak i komšija i uvijek kao čovjek uputim izraze dubokog saosjećanja u bolu i patnji koja svima nama na ovim prostorima mora da bude neizreciva opomena da život u miru ima neprocjenjivu vrijednost, rekao je danas Aleksa Bečić, predsjednik Skupštine Crne Gore u video poruci na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici iz jula 1995. godine u Potočarima, u Bosni i Hercegovini.

Dodao je da “uspomena na vašu braću, očeve i sinove obavezuje nas da nikad više ne preispitujemo mir”, prenosi AA.

“Podsjeća nas da i u sukobu čovjek mora ostati čovjek. Kako bi nam budućnost bila izvjesna i svijetla sa mračnom prošlošću se moramo suočiti”, rekao je Bečić i dodao da je u okviru tog procesa Crna Gora kroz Rezoluciju o genocidu o Srebrenici najoštrije osudila genocid kao i one koji ga negiraju.

-Skupština Crne Gore usvojila je Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koja između ostalog, podrazumijeva da parlament osudi i priznaje da se u Srebrenici desio genocid i da je ubijeno više od osam hiljada Bošnjaka. Tekst rezolucije predvidio je i da se 11. jul proglasi Danom sjećanja na žrtve Srebrenice, da se afirmiše mir i stabilnost i da se pozovu javne institucije da istraže ratne zločine.

Danas će biti klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop za još 19 žrtava genocida iz jula 1995. godine. U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još uvijek se traga za oko 1.000 žrtava genocida.

Previous Potočari: Klanjana dženaza i obavljen ukop 19 žrtava srebreničkog genocida
Next Biserko: Velikosrpski klerikalni nacionalizam na djelu već cijeli vijek (Video)

You might also like

NAŠI DANI

U Sarajevu osnovana Hanns-Seidel-Stiftung, njemačka fondacija bliska stranci CSU

Hanns-Seidel-Stiftung (HSS) njemačka organizacija bliska stranci CSU, koja decenijama djeluje i na našim prostorima, zvanično je registrovano kao udruženje ovog mjeseca u Sarajevu, saznaje Akta.ba.  Za direktoricu udruženja imenovana je Elma Sijerčić, donedavna direktorica marketinga i

NAŠI DANI

Azerbejdžanci uveli u naoružanje srbijanske topove zarobljene od Armenije

Srbijanski protivavionski top proizveden u kragujevačkoj fabrici Zastava oružje, koji je Azerbejdžan zarobio za vrijeme rata u Nagorno-Karabahu od armenskih snaga, uvršten je u naoružanje azerbejdžanske vojske i prikazan na

NAŠI DANI

Obraćanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija u New Yorku, posvećenoj Izvještaju visokog predstavnika o situaciji u Bosni i Hercegovini

Na početku želim izraziti poštovanje i čestitke predsjedniku Vijeća sigurnosti, kao i zadovoljstvo zbog produženja mandata EUFOR Althea misije u Bosni i Hercegovini. Povod za moje današnje obraćanje odnosi se