U Prijepolju je u četvrtak obilježena 32. godišnjica otmice i ubistva civila, putnika iz voza na stanici Štrpci, jednog od najtežih zločina tokom ratova devedesetih.
Prijemom za porodice žrtava, polaganjem cvijeća i komemorativnim programom, poslata je poruka o potrebi pravde i sjećanja na nedužne ljude stradale samo zbog svog identiteta, javlja Anadolu.
Organizatori su podsjetili da ni poslije 32 godine pravda nije u potpunosti zadovoljena. Porodice žrtava čekaju odgovornost svih učesnika u ovom zločinu, dok institucije ne uspijevaju da obezbijede potpuni pravni epilog.
Porodice žrtava, od kojih su većina državljani Republike Srbije, ni poslije 32 godine nisu uspjele da dobiju status članova porodica civilnih žrtava rata.
Obilježavanje godišnjice u Prijepolju proteklo je uz jasnu poruku da se ovaj zločin ne smije zaboraviti i da pravda ne može ostati nedostižna.
Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) Fuad Baćićanin izjavio je da istina o ovom i ostalim zločinima nad Bošnjacima ne smije se zaboraviti kako se više nikada takvi zločini ne bi ponovili i kako bi sadašnje generacije učile iz prošlosti i gradile društvo na sigurnosti, pravdi, miru i međusobnom poštovanju.
“Zločin koji se javno ne osudi i adekvatno ne kazni, može se ponoviti. Ni danas nemamo jasnu osudu od strane države Srbije, nema obeštećenja i priznanja statusa civilnih žrtava rata”, naveo je Baćićanin.
Zamjenik predsjednika Opštine Prijepolje Elvin Banjica naveo je da sjećanje na strašnu tragediju uvijek otvara stare rane za porodice ubijenih.
“Okupili smo se da potvrdimo istinu o onome što se desilo prije 32 godine. Samo nas istina može osloboditi. Samo nam istina može biti kompas koji nas usmjerava. Samo se na temeljima istine mogu postići poštovanje i povjerenje”, izjavio je Banjica.
Poslanik u parlamentu Srbije Muamer Bačevac izjavio je da su za 32 godine društvo i zajednica, posebno porodice stradalih, učinile da se zločin u Štrpcima nikada ne zaboravi. Naveo je da država sa druge strane nije učinila ono što je morala i trebala.
“Tokom svih ovih godina, kao i danas kažem, oči ubijenih se neće zatvoriti dok ne bude uspostavljena apsolutna pravda”, izjavio je.
Na željezničkoj stanici Štrpci 27. februara 1993. godine, pripadnici Vojske Republike Srpske i paravojne jedinice “Osvetnici” zaustavili su voz broj 671 na liniji Beograd – Bar i oteli 20 putnika nesrpske nacionalnosti. Oteti su zatim odvedeni u školu u mjestu Prelovo, gdje su mučeni, opljačkani i na kraju odvedeni do obale Drine, gdje su brutalno ubijeni, a njihova tijela bačena u rijeku.
Žrtve zločina su Esad Kapetanović, Iljaz Ličina, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Tomo Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, FevzijaZeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedna nepoznata osoba. Najmlađa žrtva imala je 16, a najstarija 59 godina. Do danas su pronađeni posmrtni ostaci četiri žrtve.
Za ovaj zločin je pred sudovima u regionu osuđeno nekoliko osoba, ali pravosudni procesi i dalje traju. Apelacioni sud u Beogradu je krajem 2023. godine ukinuo prvostepenu presudu pripadnicima jedinice “Osvetnici” Gojku Lukiću, Dušku Vasiljeviću i Jovanu Lipovcu, koji su prethodno osuđeni na po deset godina zatvora, dok je Dragana Đekić bila osuđena na pet godina. Suđenje je vraćeno na početak, a optuženi Jovan Lipovac je u međuvremenu preminuo.
Izvor: Agencije