U Sočicu i Dobraču svraćaju samo vikendaši: Sela podivljalih konja na obroncima Romanije

U Sočicu i Dobraču svraćaju samo vikendaši: Sela podivljalih konja na obroncima Romanije

Nekada živahan kraj čijoj pitomosti u prošlosti svjedoče i uredno zasađene, ali danas zapuštene mnogobrojne voćke, danas u životu drži tek pokoji vikendaš. Dah života unose podivljali konji koji u potrazi za hranom zalaze u sela Sočica, Dobrača, zaseok Banj stijena, nedaleko od Hrenovice. Za razliku od livanjskih, ovi konji na obroncima Romanije, i u širem rejonu Gosine, prepušteni su sami sebi.

300 konja

-Prije rata ovdje su živjeli pretežno muslimani. Kada su izbjegli, iza njih je ostalo dosta stoke, između ostalog i konji. To su potomci naših konja. Kada smo prvi put došli u selo, 1996. godine, primjetili smo da u Batovu polju, nadomak sela Dobrače ima više skupina konja – govori nam jedan od vikendaša koji živi u Sarajevu, a koji je u selo došao po račune za struju.konji-002Iz godine u godinu broj konja je rastao. Danas ih je oko 300. Uprkos hladnim zimama i napadima vukova, zahvaljujući pašnjacima i pojilištima koji imaju vode tokom cijele godine uspjevaju da prežive.

U selu Dobrača smo sreli i Tajipa Bajraktarevića. I on živi u Sarajevu, ali svoje penzionerske  dane često provodi u svom rodnom selu.

– Godine 1996. smo prvi put uz pratnju SFOR-a došli do sela. Ovo je toliko bilo zaraslo, moj buraz se izgubio. Nije znao gdje nam je kuća bila – priča nam Bajraktarević.

tajip-bajraktarevicČeste krađe

U selu Dobrače je nekada bilo 30-ak kuća. I prije rata je omladina u potrazi za poslom napuštala selo. Većinom su ostajali stariji mještani. Danas je ovdje obnovljeno dosta kuća. Ali, stalnih mještana nema. Vikendaši se trude da obrade zemlju i održavaju voćnjake. Tajip koji je i sam obnovio kuću i osposobio je za život, priča da su krađe u selu donedavno bile česte pojave.

-Mi smo se međusobno dogovorili da uvijek neko bude u selu. Jedino smo na taj način mogli stati u kraj krađama. Ljeti je selo puno. Baš kao u najbolja vremena – priča nam Bajraktarević.

Ovaj prelijepi krajolik iako pust, svojim neodoljivim, idiličnim prizorima i hukom rijeke Prače koja dopire iz obližnjeg kanjona, kako kaže Tajip, budi nadu da će žitelji ovih sela ili njihovi potomci u život vratiti ovaj dio Bosne, i doći. Makar za vikend.

(Faktor.ba)

Previous Faik Novi Travnik - bogato iskustvo u dizajnu i izradi obuće: Domaća firma za respekt
Next Senija Selimović iz Zvornika za Osmi mart dobila kravu

You might also like

BH RAZGLEDNICA

Promovisana fotomonografija “Prašume Bosne i Hercegovine”

 Fotomonografija pod nazivom “Prašume Bosne i Hercegovine” promovisana je jučer na Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Sadrži motive i karakteristike jedanaest prašuma i jednog šumskog rezervata izuzetno bogatih

MADE IN BOSNIA-387

Podrinje: Dani pekmeza u Pobuđu

U selu Pobuđe, opština Bratunac, održana je prva manifestacija Dani pekmeza. Želja organizatora je da ovaj događaj postane tradicionalan, jer je pekmez jedan od prepoznatljivijih domaćih proizvoda u Bosni i

BH RAZGLEDNICA

U JANJI NEZAVISNE BOSNE DAN!

-Juče i danas smo iz Tuzlanskog kantona poslali poruku kako se obilježava najvažniji državni praznik. U fokusu su ovaj put bili najmlađi, učenici naših škola. Institucionalno radimo na razvijanju svijesti