U Tuzli otvorena izložba „Otkud Italijani u Bosni i Hercegovini“ (Video)

U Tuzli otvorena izložba „Otkud Italijani u Bosni i Hercegovini“ (Video)

Na više od stotinu fotografija i dokumenata, pretežno iz porodičnih arhiva, prikazan je historijat dolaska Italijana u Bosnu i Hercegovinu, na izložbi koja je pod nazivom „Otkud Italijani u BiH“, otvorena danas u Galeriji „Mandžić“ u Tuzli.

Izložbu je podržalo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, dok je organizator, uz pomoć udruženja Italijana iz Banje Luke i Sarajeva, priredilo Udruženje građana italijanskog porijekla „Rino Zandonai“ iz Tuzle.

Predsjednica Udruženja Italijana iz Banje Luke Mirjana Di Giusto kaže da postoje dokumenti koji pokazuju da je nakon velikih poplava u Italiji krajem 19. vijeka, nekoliko stotina porodica iz provincija Trento, Veneto i drugih, raseljeno u Bosnu, koja je bila po Austrougarskom monarhijom. Tu su donijeli običaje, način života, asimilirali se s mjesnim stanovništvom, svili ognjišta i ostavili brojne potomke.
Predsjednik Udruženja građana italijanskog porijekla „Rino Zandonai“ Tihomir Knežiček kaže da je u okviru projekta, koji je podržalo Ministarstvo za raseljene osobe i izbjeglice Bosne i Hercegovine, predviđeno održavanje još jedne izložbe, 23. marta, u Banjoj Luci, potom „okruglog stola“ o historiji Italijana u Bosni i Hercegovini, te okupljanje porodica koji po majčinoj ili očevoj liniji vuku porijeklo iz Italije.

– Italijani su dokaz multikulturalnosti na području Tuzle i cijele Bosne i Hercegovine i mi tu tradiciju želimo održati. U Tuzli postoji oko 300 pripadnika italijanske manjine, a pretpostavljamo da u cijeloj Bosni i Hercegovini ima između 2.000 i 3000 Italijana. Koliko se osoba na zadnjem popisu izjasnilo kao Italijani, još ne znamo, a očekujemo odgovor na to pitanje od Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine – kaže Knežiček.

Na izložbi su prikazani brojni dokumenti od kojih su neki stigli iz Italije, a radi se o svjedočanstvu na ime Lucije Banker iz 1890. godine. Osim fotografija iz porodičnih arhiva, prikazani su brojni krsni i rodni listovi, radne i vojne knjižica, certifikati, diplome pojedinih osoba, te drugi.

– Italijani su ostavili duboki trag u ovdašnjoj kulturi, nauci, sportu, muzičkom životu, zanatima i drugim oblastima. Najbrojnija porodica je Mott koji su vodili muzičke sekcije, osnovali odžačarsku službu, bili su članovi vatrogasnih društava. Poznate su porodice Segat, Zamboni, Gojo, Daldon, Picolotti, i mnoge druge, a  izdvojio bih i Kordignani i Candotti koje su ostavile veliki trag u oblasti arhitekture – naglasio je Knežiček.

Uime Gradske uprave Tuzla, posjetioce izložbe pozdravila je savjetnica gradonačelnika Svjetlana Kakeš, koja također vuče italijanske korijene.

Potomkinja Italijana, Mirjana Čaušević Beba, otpjevala je tri italijanske kancone kojima je oduševila posjetioce izložbe, koja će biti otvorena narednih 10 dana, rečeno je Feni.

Previous Naselja bosanske srednjevjekovne države - SLANO
Next Na Mešinom spisku za Gibraltar i Albaniju nekoliko novajlija: Među Zmajevima i Kenan Kodro

You might also like

BAŠTINA

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine ima jednu od najvećih i najstarijih prethistorijskih zbirki u ovom dijelu Evrope

Bosna i Hercegovina u prethistorijsko doba, stalna izložba Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, prvi put nakon 1992. g. otvara svoja vrata za javnost 20. oktobra 2021. godine. U oktobru davne

KULTURA I UMJETNOST

Tešanj: Izložbu ‘Domovina u srcu’ za 5 dana posjetilo oko 2000 gostiju

Povodom Dana otpora fažizmu općine Tešanj, upriličena je izložba “Domovina u srcu”. Izložbu su u saradnji sa Muzejom Tešanj postavili pripadnici 2. pješadijskog- rendžerskog puka OS BiH, čiji su eksponati

KULTURA I UMJETNOST

KUD “Željezara” Zenica: Desetljećima čuvari kulturnog nasljeđa Bosne i Hercegovine

Poznavati historiju i kulturno bogatstvo svog naroda i države nije dovoljno, već je potrebno isto njegovati, promovirati u širem okruženju, a znanja prenositi budućim generacijama, koje će nastaviti predano čuvati