U mjestu Presjeka kod Ustikoline (Foča FBIH) počelo je uređenje starog muslimanskog mezarja za koje se vjeruje da je najstarije u našoj državi.
Za radove na uređenju mezarja i sanaciji puta na lokalitetu Presjeka, podršku je dala Vlada Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.
Uređenje najstarijeg muslimanskog mezarja u Bosni i Hercegovini, na Presjeci, prijevoju udaljenom od Ustikoline oko šest kilometara, koje je 2004. godine proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Radovi imaju za cilj trajnu zaštitu mezarja na Presjeci kao nacionalnog dobra od dalje devastacije i njegovo očuvanje za buduće naraštaje.
Inače, po svom izgledu i monumentalnosti nadgrobnih obilježja mezarje predstavlja unikatnu graditeljsko-arhitektonsku izvedbu i vrlo specifičnu kulturološko-običajnu zaostavštinu jedinstvenu na prostoru Bosne i Hercegovine.
Tačan nastanak mezarja vezuje se za 15 vijek i bilo je aktivno manje od stotinu godina.
Kako su Osmanlije još od 1418. bili dominantna snaga u Ustikolini, s brojnom vojnom posadom, ojačana trgovcima i misionarima, nije teško zaključiti da je tu odmah morala biti bogomolja, tako je već 1430. godine sagrađena prva džematska džamija i tekija koju je dao sagraditi osobno Ishak-beg Isaković a koju je “odnijela“ Drina u velikom povodnju 1737. godine.
Nakon toga, godine 852. po hidžri (1448./1449 Turhan Emin-beg podiže impozantnu džamiju koja je druga po veličinu u Podrinju (iza Sultan Bajazitove u Foči). Graditelj džamije i njegova porodica sahranjeni su u mezarju na Presjeci, a njegov nišan je 80-tih godina prošlog vijeka prenesen u Sarajevo.