Utemeljitelj moderne Tuzle: Turali-beg je prije 443 godine davao beskamatne kredite

Vakufnama Turali–bega, koji se smatra utemeljiteljem moderne Tuzle, legalizovana je 15. februara 1572. godine, najvjerovatnije u Čačku.

Dokument, koji je zaključen i potpisan od strane Turali-bega na današnji dan prije 443 godine, sačuvan je u originalu, ali i u prevodu na naš jezik.

Turali–beg ima ogroman značaj u urbanom razvoju Tuzle, a od legalizacije njegovog vakufa počinje nagli razvoj grada soli.

Od impozantnog vakufa ovog tuzlanskog velikana danas je ostala samo Turalibegova ili Poljska džamija, harem i turbe, koji se nalaze u centru grada. Smatra se da je džamija izgrađena od 1548. do 1572. godine. Tačna godina izgradnje nije poznata, ali se uzima 1572. godina, kada je izvršeno zaključenje i potpisivanje vakufname.

A najveći tuzlanski vakif je, pored džamije, iza sebe ostavio 38 dućana i mekteb, koji je zatvoren 1945. godine. Ovaj mekteb je imao ogroman značaj za kvalitetno obrazovanje Tuzlaka, a posebno Tuzlanki. Tome svjedoči i činjenica da je prilikom zatvaranja u njega bilo upisano čak 300 žena.

Turalibegov vakuf je sačinjavao i han, musalu, prostor gdje se obavljalo klanjanje bajrama. Uvakufio je i vodovod koji je došao do džamije, zatim jedan udio u slanoj vodi i gotovinska novčana sredstva, koja su imala za cilj razvoj poduzetništva. Naime, tadašnje zanatlije i trgovci, koji su željeli da pokrenu biznis, mogli su posuditi novac u Turalibegovom vakufu. Modernim jezikom kazano, to je bila jedna vrsta razvojne banke, u kojoj, važno je naglasiti, nije bilo kamate. Dakle, Turali-beg je još prije 443 godine davao beskametne kredite, čiji je cilj bio razvoj grada.

O samom Turali-begu postoji vrlo malo podataka. Zna se da je bio sin Ejnehana, i da je vršio funkciju Sandžak–bega u Zvorničkom i Smederevačkom sandžaku.

Inače, tokom 2005. godine je donesena odluka da se Turalibegova džamija, harem i turbe stave na listu nacionalnih spomenika. Ova džamija se zove i Poljska, jer je u vremenu kada je izgrađena, na mjestu gradnje bilo polje.

Danas se u ovoj džamiji klanjaju namazi i obavljaju druge vjerske aktivnosti. Imam u ovoj džamiji je hafiz Merim efendija Đulović.

(Faktor.ba/mb)

Previous Opštinsko vijeće Centar o izgradnji Muzeja opsade Sarajeva
Next Političko djelovanje Bošnjaka nakon Prvog svjetskog rata

You might also like

NAŠI DANI

Uskoro restauracija rodne kuće Nurije Pozderca

Rodna kuća Nurije Pozderca izgrađena je početkom 19. stoljeća u starobosanskom stilu. Pripadala je uglednoj begovskoj porodici Pozderac, čiji su se članovi aktivno uključili u narodnooslobodilački pokret, te dali veliki

BAŠTINA

Džamija u Cezareji svjedoči prisustvu Bošnjaka u Palestini

  Bošnjačka džamija u Cezareji predstavlja spomenik kulture koji govori o prisustvu Bošnjaka u Palestini. Bošnjaci su u ovu daleku zemlju pristizali tokom 19. stoljeća, a smatra se da su

BAŠTINA

PROF. KOROTKOV O BOSANSKIM PIRAMIDAMA: Ovo otkriće je u rangu otkrića faraonskih grobnica u Egiptu i piramida Maja i Azteka u Centralnoj Americi

Nema sumnje da su bosanske piramide i tuneli ostaci nepoznate, visokorazvijene civilizacije, a boravak u Prahistorijskim podzemnim tunelima Ravne ima jak pozitivan i mjerljiv učinak na emocionalno i fiziološko stanje