Vareš je grad koji je udaljen svega 42 km od Sarajeva, grad čiji su stanovnici nekada živjeli od rada u željezari… danas je pust i slomljen, ali ne i bez prazničnog duha! Zaboravljen od svih, ali stamen i hrabar kao što su nekada bili njegovi rudari!
Ulaz u Vareš je bio ponos i simbol radnika, a danas je napuštena ruina koja prolazi svoje posljednje dane. Veliki broj stanovnika Vareša je odavno napustio svoj grad, ali oni koji su ostali imaju čime da se ponose, jer Vareš i danas sa sobom nosi ono najvrijednije: bogatu istoriju, višestoljetnu kulturu i tradicionalne običaje.
Uskršnji običaji u Varešu čini mi se da imaju posebnu čar. Vareš je jedan od rijetkih gradova u BiH koji njeguje svoju tradiciju i pokušava i dalje prenijeti znanje na mlađe generacije… Ovakve pisanice ne mogu se vidjeti bilo gdje, jer one su ručni rad vrijednih ruku vareških dama. One prave unikatne, pa gotovo muzejske primjerke ljuski koje izgledaju kao najfiniji vez.
U Varešu još uvijek postoje stare kuće rađene po uzoru na osmansku arhitekturu. Jedna od takvih kuća nalazi se u ulici Nikovac i nažalost nije uvrštena na listu kulturne baštine BiH, jer vlasnici su već odavno staru šindru na krovu zamijenili salonitkom. Međutim, ona je za mene posebna i našla se na listi mojih omiljenih objekata.
Prizemelje kuće sa sobom nosi divne uspomene, a svaka od njih je urezana u stotinama godina stare zidove, koji se još uvijek odupiru vremenu! Enterijer krije specijalne komade… stare vitrine, krevete od masivnog drveta, posuđe i ono najbitnije: porodične fotografije!
Vareš na obali rijeke Stavnje, u centru grada i danas ima nešto što cijela Bosna i Hercegovina nema – najstariju crkvu, nazvanu ‘Mala Crkva’. Izgrađena je u 16. stojeću, više puta je stradala tokom ratova, ali i danas je tu. U okolini Vareša nalazi se još artefakata kao što su: Manastir i Muzej Kraljeva Sutjeska, Bazilika Dabravina i najstarija džamija u BiH.
Posljednja stanica za ovaj put je bilo specijalno mjesto, ne zbog arhitektonskih vrijednosti, već zbog ljudske snage i volje da održe svoju tradiciju. Udruga „Izvorno vareško“ je nastala sa ciljem očuvanja kulturne baštine Vareša iz domena umjetnosti, obrtništva i kućne radinosti, a osnovana je 2005. godine. Udruga promovira rad, majstorluk i čestitost koja od davnina krasi varešku ženu i metalskog radnika i rudara.
Oduševljena bogatstvom tradicije uz par fotografija iz udruge, podsjetila sam se još jednom koliko bogatstvo nudi naša istorija i koliko malo treba da se sjetimo i zabilježimo ono čime bi se trebali ponositi i ono što bi trebali čuvati u našim srcima.
Text: Mersiha Karić
Photography: Mersiha Karić
Izvor: stilistica.wordpress.com