Home » Veličanstvena pobjeda na Vlašiću pokazala je bosanskom čovjeku da može pobjeđivati i u najtežim ratnim uslovima.
NAŠI DANI OTPOR BOSNE RIJEČ

Veličanstvena pobjeda na Vlašiću pokazala je bosanskom čovjeku da može pobjeđivati i u najtežim ratnim uslovima.

Manifestacija posvećena pobjedama Armije Republike Bosne i Hercegovine „Dani pobjede, dani ponosa – Vlašić ‘Ljuta Greda’ 2025.“, održana je danas na srednjobosanskoj planini Vlašić.

– Danas smo na Vlašiću iskazali naše duboko poštovanje bosanskim herojima i oslobodiocima. Odlučni smo čuvati istinu o našim herojima. Učit ćemo i nove generacije o herojstvu Armije Republike Bosne i Hercegovine koja je napravila junački podvig i oslobodila Vlašić. General Mehmed Alagić je sa svojim saborcima izvršio najteži mogući zadatak i u nemogućim uslovima oslobodio Vlašić. Naša je dužnost da istinu prenosimo s generacije na generaciju.

Veličanstvena pobjeda na Vlašiću pokazala je bosanskom čovjeku da može pobjeđivati i u najtežim ratnim uslovima. Zaustavimo propagandu koja govori da ne možemo pobjeđivati. Pokažimo da možemo pobjeđivati i u miru i da možemo graditi evropsku i evroatlantsku budućnost. Osnažimo naš pobjednički duh.

U zadnjih nekoliko sedmica dogodilo se nekoliko incidenata u Srednjoj Bosni. Zato posebnu poruku želim uputiti građanima ovog dijela Bosne i Hercegovine. Ne dozvolite da bilo ko sa strane unosi nemir, nesigurnost i razdor. Bošnjaci i Hrvati, kao i svi drugi ljudi, upućeni su jedni na druge. U Srednjoj Bosni, kao i u cijeloj Bosni i Hercegovini, nema prečeg i časnijeg zadatka od zaštite svog komšije. Komšijske veze smatrajmo svetinjom i svi zajedno razvijajmo međusobno povjerenje.

Posebnu poruku sa Vlašića želim uputiti Bošnjacima i Hrvatima Srednje Bosne. Mir i sigurnost bošnjačkih porodica najbolje se čuva tako što se čuva mir i sigurnost hrvatskih porodica. Mir i sigurnost hrvatskih porodica najbolje se čuva tako što se čuva mir i sigurnost bošnjačkih porodica. Naravno, ove poruke mira i tolerancije odnose se i na Srbe i sve druge ljude u našoj državi.

Svjedoci smo da je intenzivirana opasna propaganda čiji je cilj ocrniti Bošnjake na Zapadu i predstaviti ih kao strano tijelo u Evropi. Ovu opasnost moramo ozbiljno shvatiti. Mi smo autohtoni evropski narod koji nikada nije i neće prihvatiti nikakav oblik mržnje, ekstremizma i nasilja.

Slika može predstavljati 9 osoba

Sve strukture našeg društva moraju pojačano voditi računa da ne dozvolimo da bilo koji izmanipulirani pojedinac bude iskorišten kao oružje okrenuto protiv države Bosne i Hercegovine. – kazao je  je Denis Bećirović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Lendo na Ljutoj Gredi: Ovo su ljiljani časti i dostojanstva – Sjećanje na heroje je temelj naše budućnosti

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo prisustvovao je centralnoj manifestaciji „Dani pobjede, dani ponosa – Vlašić ‘Ljuta Greda’ 2025.“, te se u svom obraćanju prisutnima osvrnuo na značaj ovog mjesta za historiju Bosne i Hercegovine.

„Nalazimo se na mjestu koje ne pripada samo prošlosti – ovo je mjesto koje nas podsjeća ko smo bili, ko jesmo i za šta smo se borili. Ljuta Greda je simbol otpora, hrabrosti i pobjede. Ovdje se historija ne zaboravlja – ovdje se pamti s ponosom“, poručio je potpredsjednik Lendo.

Uz prisjećanje na heroje Armije Republike Bosne i Hercegovine, potpredsjednik Lendo je posebno istakao značaj djela generala Mehmeda Alagića:

„Danas se s dubokim poštovanjem i tugom sjećamo naših heroja – komandanata, boraca, svih onih koji su dali svoje živote za Bosnu i Hercegovinu. Posebno odajemo počast generalu Mehmedu Alagiću – jednom od najvećih sinova naše domovine. Njegova vizija, čast, odlučnost i humanost ostavili su neizbrisiv trag u temelje naše slobode i državnosti.“

Naglasio je i da je oslobađanje Vlašića bila jedna od najsjajnijih pobjeda Armije RBiH:

„Iza te pobjede stoje borci, komandanti, ali i njihove porodice koje su podnijele najveću žrtvu. Zato je za nas svaka stopa ove zemlje sveta. Svako mjesto borbe – mjesto sjećanja i zavjeta.“

Govoreći o današnjim izazovima, potpredsjednik Lendo je upozorio da su ideologije koje su prijetile opstanku BiH i dalje prisutne:

„Nažalost, borci su danas s pravom zabrinuti. Zabrinuti jer su snage koje su 1992. godine željele uništiti ovu zemlju – i dalje prisutne. Nema druge zemlje na svijetu gdje se toliko otvoreno negiraju državne institucije, identitet i sama egzistencija. Mi to nećemo i ne smijemo dozvoliti.“

U tom kontekstu, pozvao je na jedinstvo oko ključnih vrijednosti:

„Vrijeme je da se ujedinimo oko očuvanja mira, teritorijalnog integriteta i evropske budućnosti naše domovine. Naš krajnji cilj mora biti da Bosna i Hercegovina postane punopravna članica Evropske unije i NATO saveza. Jer to je borba koju smo vodili – za sigurnost, slobodu i budućnost narednih generacija.“

Potpredsjednik Lendo je istakao da Bosna i Hercegovina nikada više neće kleknuti:

„Ovo nisu ljiljani mržnje ni osvete. Ovo su ljiljani časti i dostojanstva. Znamo za šta smo se borili – i to nikada nećemo zaboraviti.“

Slika može predstavljati 11 osoba i tekst koji navodi 'LAHKA BKA RIGADA un INA'

Potpredsjednik Lendo zahvalio je organizatorima, saborcima i porodicama šehida, naglašavajući:

„Vaša prisutnost je dokaz da sjećanje živi, da ponos traje, da se domovina i danas brani – istinom i jedinstvom.“

Na kraju obraćanja, potpredsjednik Lendo uputio je poruku zahvalnosti:

„Svim pripadnicima Armije RBiH, a posebno herojima koji su branili i oslobađali Vlašić – dugujemo vječnu zahvalnost. Pokazali su da nijedna sila ne može pokoriti narod koji vjeruje u istinu i pravdu.

Neka vječno žive uspomene na naše šehide i borce. Neka vječno živi jedina nam domovina – Bosna i Hercegovina!“