Velike plantaže smilja na jugu zemlje: Višemilionski biznis zahvaljujući aromatičnom ulju

Velike plantaže smilja na jugu zemlje: Višemilionski biznis zahvaljujući aromatičnom ulju

Sve ono što je u Hercegovini smatrano hendikepom, a to je suho, kamenito i siromašno zemljište, u slučaju smilja predstavlja veliku prednost.

Zbog izuzetne potražnje farmaceutske i kozmetičke industrije u svijetu za hercegovačkim visokokvalitetnim smiljem sve se više poljoprivrednika okreće plantažnom uzgoju.

Nije novost da je u Hercegovini ekspanzija sadnje smilja čime se Bosna i Hercegovina smjestila u sami vrh zemalja proizvođača i izvoznica eteričnog ulja u svijetu.

Novost je da je firma Eko Aromatika u blizini Čapljine izgradila plantažu na 60 hektara na kojoj je trenutno zasađeno čak 1,8 miliona sadnica smilja. Kompaniju je osnovalo 15 hercegovačkih preduzetnika.

Iz firme su naveli da će proizvodnja biti u potpunosti ekološka i organska, a planiraju destilaciju i drugog aromatičnog bilja i proširiti plantaže na čak 200 hektara na kojima će zasaditi oko šest miliona sadnica.

Ove godine očekuju oko 3.500 kilograma aromatičnog ulja od smilja, a nakon proširenja plantaže oko 11.500 kilograma. Trenutna cijena se kreće oko 1.500 dolara po litri, što znači da će ove godine zaraditi oko 5,25 miliona dolara, a nakon proširenja plantaže čak 17,2 miliona dolara. Sve je namijenjeno izvozu i kupuju ga velike svjetske farmaceutske i kozmetičke kompanije.

Hercegovački kamenjar i padine godinama su bili neiskorišteni, a danas postaju plantaže aromatičnih biljaka kojima ova klima odgovara.

Uzgoj smilja ne zahtijeva pretjerana ulaganja, ali prilagođavanja zemljišta toj kulturi, kao što je mljevenje kamena, prilično je skupo.

Pogledajte snimak iz zraka trenutno najveće plantaže smilja kod Čapljine od koje se ove godine očekuje višemilionska zarada.

(Faktor/MiruhBosne/Federalna)

Previous Knjiga sevdaha '1.001 sevdalinka i pjesme za sva vremena' predstavljena u Sarajevu (VIDEO)
Next Euro-Metali kupili Mersteel, nekadašnjeg slovenskog giganta u Bosni i Hercegovini

You might also like

Ekonomija/Biznis

Prezentiran idejni projekat stambeno-poslovnog kopleksa ‘Crystalico’ u Tuzli

Gradsko vijeće Tuzla u petak je na sjednici usvojilo regulacioni plan Irac-Jug na prostoru bivše Livnice čelika u Tuzli. Tokom rasprave, prezentiran je idejni projekat stambeno-poslovnog kopleksa radnog naziva ‘Crystalico’. Vrijednost

MADE IN BOSNIA-387

Bosanska firma ‘Derubis yachts’ kreće u serijsku prizvodnju – svakih 20 dana jedan brod

Jahta od 10 tona, koju je nedavno javnosti u Bosni i Hercegovini i svijetu predstavila firma Derubis yachts iz Viteza, je trenutno najzahjtevniji gotovi proizvod koji se radi na Balkanu,

Ekonomija/Biznis

Gradačac, bosansko privredno čudo (Video)

Više industrijskih zona, nove investicije, smanjen broj nezaposlenih, velika stopa izvoza, samo su neke od činjenica koje ovaj grad karakterišu kao pravo malo privredno čudo. U najavi su i izgradnje