Home » Veliki kulturni događaj: U Zagrebu otvorena izložba “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne”
BAŠTINA KULTURA I UMJETNOST

Veliki kulturni događaj: U Zagrebu otvorena izložba “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne”

 (MINA) – Velika multimedijalna izložba „Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne“ večeras je, u prisustvu brojnih zvanica iz političkog, kulturnog i vjerskog života Hrvatske i Bosne i Hercegovine, svečano otvorena u Francuskom paviljonu Studentskog centra Sveučilišta u Zagrebu.

Pokrovitelji ovog velikog kulturnog događaja za regionalnu i evropsku kulturnu, ali i širu javnost, su reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Husein-ef. Kavazović i predsjednik Vlade Republike Hrvatske mr. Andrej Plenković.

Kako je u obraćanju prisutnima naglasio reisul-ulema, ova izložba multimedijalni je prikaz bogate zaostavštine i višestoljetnog prisustva islama i Bošnjaka u kulturnom, naučnom, obrazovnom, umjetničkom, graditeljskom i javnom životu Bosne i Hercegovine i Evrope, njihove sposobnosti za zajedništvo, dijalog i život u susretanjima i razmjenama s drugima.

U dvadeset i tri sekcije, odnosno tematske cjeline izložbe, susreću se naša prošlost i sadašnjost; ono što smo bili, što jesmo i čemu težimo; susreću se islam i Evropa; islamska i druge religijske tradicije; istok i zapad; susreću se tuga i radost, uspjesi i padovi, vječno i prolazno, asketsko i hedonističko“, kazao je reisul-ulema.

Dodao je da je izložba „Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne“ nastojanje da se prvi put pruži vlastiti pogled na historiju i savremenost islama u Evropi.

„Također, ona je nastojanje da se ukaže na iskustvo koje je Bosna imala u susretu s islamom, kao i na evropsku percepciju islama koja se u minulim stoljećima sve do naših dana nije puno mijenjala“, izjavio je on.

Premijer Plenković je izjavio da vjeruje da će izložba ostvariti uspjeh, te da će publici omogućiti da sazna više o prijateljskoj Bosni i Hercegovini.

„Ovo je jedinstvena izložba. Ova je izložba svojim tematskim opusima i pogledom na povijesni kontekst prilika za mogućnosti preispitivanja uloge vjere u različim aspektima života pojedinaca i skupina. Ona pri tome predstavlja i utjecaj na oblikovanje identiteta zajednice i odnosa, te zajednice sa susjedima različitih svjetonazora. Upravo kako je istaknuto, izložba nam govori o tome da su narodi Bosne i Hercegovine stoljećima živjeli u višenacionalnom, višekulturnom, višejezičnom društvu, i upravo su te različitosti njene bogatstvo“, kazao je on.

Poručio je da je „ključno da još bolje upoznamo jedni druge“.

„Istinska bit vjere je njena naklonjenost dijalogu, razumijevanju. Mene raduje da smo na tim temeljima razvili odnose s cijelom Islamskom zajednicom, posebno s Mešihatom. Ti odnosi su dobri i kvalitetni za hrvatsko društvo. Naši odnosi temeljeni su na povjerenju, i želji da sva otvorena pitanja rješavamo na osnovu dijaloga, na dobrobit svih“, kazao je Plenković.

Postavku izložbe u Hrvatskoj organizirali su Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i Mešihat Islamske zajednice u Hrvatskoj.

Predsjednik Mešihata muftija akademik Aziz-ef. Hasanović se osvrnuo na to da je „kultura bila, jeste i mora ostati mjesto susreta u različitosti“. Dodao je da se ovom izložbom potvrđuje otvorenost, multikulturalnost i multi-konfesionalnost Zagreba.

„Ovom prekrasnom izložbom na kultnom mjestu kulture u Gradu Zagrebu, a pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Vlade Republike Hrvatske i vrhovnog poglavara Islamske zajednice u BiH, šaljemo jasnu poruku da je različitost bogatstvo, a ne mana jednog društva. Mostovi kulture su civilizirani alat kojima se grade civilizirana, otvorena, multikulturalna društva puna razumijevanja, uzajamnog poštivanja i međusobnog povjerenja. Sretni smo da je Republika Hrvatska, predvođena premijerom Plenkovićem i njegovim saradnicima, upravo takva“, poručio je muftija, te je u ime organizatora ovu izložbu posvetio rahmetli muftiji Ševko-ef. Omerbašiću.

Sponzori izložbe su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Armin Hodžić, saborski zastupnik, i BH Telecom, a prijatelji projekta su Centar za kulturu dijaloga – CKD, Zagreb, Medžlis Islamske zajednice Zagreb i Islamska gimnazija dr. Ahmed Smajlović.

Preko kulture jedino može da čuva vlastiti identitet. No, sa Bošnjacima nikada nije jednostavno. Ono što je najveće čudo, ono što je najveće bogatstvo, ono što je potpuno autentično i unikatno, naša kultura dakle, ujedno je i najzapostavljeniji dio našeg interesa. Zahvaljujući statusu koji nam je ponudila Republika Hrvatska, zahvaljujući tome što Vlada Andreja Plenkovića prepoznaje i nudi svojim manjinama da žive kroz kulturu ali i pritom, treba naglasiti, i slobodno artikuliraju svoj politički stav, mi Bošnjaci u Hrvatskoj možemo se posvetiti da razvijamo i bilježimo to naše kulturno čudo u budućnosti“, kazao je, između ostalog, saborski zastupnik Armin Hodžić.

Prisutnim se prigodno obratio i izaslanik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet.

„Drago mi je da izložbu otvaramo upravo ovdje, u Studentskom centru, koji ima zanimljiv historijat i uvijek je bio mjesto susreta. Nema prikladnijeg mjesta za ovu izložbu. Pohvalio bih postavu, modularnost izložbe, i vješto je arhitektonski riješeno. Ovdje večeras učimo jedni o drugima i senzibiliramo se jedni za druge“, kazao je on.

Izložba je rezultat sveobuhvatnog naučno-istraživačkog, edukativnog i izložbenog projekta, koji je realiziran pod okriljem Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, u saradnji s brojnim institucijama kulture, arhivima, muzejima, galerijama, te istaknutim umjetnicima, naučnicima i stručnjacima. Autor koncepta izložbe i glavni kustos je dr. Aida Abadžić-Hodžić.

„Ovo je prvi put da se u Zagrebu postavlja jedna ovakva izložba koja će predstaviti svjetove bosanskog islama u svim segmentima u kojima smo govorili kroz 23 sekcije. Izložbu u Zagrebu smo obogatili nekim dokumentima koji nisu bili u Sarajevu. Ovdje smo izložili dokument o jednom od najranijih priznanja islama kao tradicijske religije iz 1916. godine, i odlučili cijelu izložbu, na neki način, posvetiti rahmetli muftiji Ševki Omerbašiću, pa smo izložili i njegova naučna djela, kao i nekoliko djela iz Orijentalne zbirke Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti“, izjavila je Abdžić-Hodžić.

Posjetitelji će izložbu moći razgledati do 15. novembra. Osim što će imati priliku upoznati se s eksponatima od velikog historijskog značaja, izložba će im omogućiti i uvid u specifične kulturne izraze, dokumente, umjetničke radove i rukotvorine koje su kroz stoljeća bile dio svakodnevnog života bosanskohercegovačkih muslimana.

Poseban fokus je na predmetima, simbolima i artefaktima koji odražavaju tradicije, otvorenost, savremenost, duhovnost i umjetnički izraz koji su oblikovali kulturu muslimana u Bosni i Hercegovini.

Podsjećamo, izložba je premijerno predstavljena u Sarajevu u oktobru prošle godine. 

Dr. Tatjana Paić-Vukić: HAZU čuva vrijedan dio rukopisne baštine Bošnjaka