Upravni odbor VKBI održao je svoju 12. redovnu sjednicu u Sarajevu na kojoj je razmatrano nekoliko važnih strateških projekata i programa te primljeno novih pet afirmiranih članova akademske zajednice u članstvo Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca.
Na sjednici su usvojeni planovi rada i finansijski planovi za 2025. godinu, kojim se ambiciozno pristupa strateškim programima i projektima važnim za unapređenje, promociju i harmonizaciju temeljnih elemenata nacionalnog identiteta Bošnjaka, unapređenje procesa integracije bosansko-hercegovačkog društva, demokratizacije i vladavine prava u Bosni i Hercegovini. Žalosno je i protso nevjerovatno da u BIH, matičnoj i postojbinskoj zemlji dobrih Bošnjana, Bošnjaka ne postoji niti jedna javna ustanova bošnjačke provenijencije koja bi na jasan i nedvojben način unapređivala i harmonizirala identietetka pitanja bošnjačkog naroda.
Odlučeno je da se u 2025. godini nastavi izrada projekta enciklopedijskog višetomnog Rječnika bosanskog jezika autora rah. akademika Dževada Jahića. Projekat će nastaviti u svojstvu izvršioca ovog posla višegodišnji saradnik aakdemika Jahića dr.sci. Haris Ćatović, pod monitorinogom i smjernicama Uredničkog kolegija kojim će rukovoditi ak.prof.dr. Hasnija Tuna Muratagić. U 2025. godini uspostaviće se dijalog sa Instituom za jezik UNSA u cilju usaglašavanja zajedničke saradnje na ovom kapitalnom nacionalnom projektu.
Upravni odbor je imenovao i predsjedavajuću Savjeta VKBI za bosanski jezik i književnost prof.dr. Amiru Turbić Hadžagić, redovnu profesoricu Univerziteta u Tuzli. Prof. Turbić reaktiviraće i kadrovski osnaživiti Savjet kako bi u narednoj godini posebnu pažnju posvetili sistemskim prijedlozima institucionalnog snaženja svih segmenata u oblasti bosnistike, te sistematizaciji i promociji bosanske i bošnjačke književnosti.
U ime VKBI u Matično društvo bošnjačkih vijeća imenovani su prof.dr. Kasim Trnka, mr.sc. Emir Zlatar i Edhem Bičakčić. Matično društvo bošnjačkih vijeća djeluje kao poseban organizacioni oblik unutar VKBI i čine ga predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji, Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, Koordinacije bošnjačkih županijskih vijeća Republike Hrvatske, Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sjevrene Makedonije i Bošnjačkog kulturnog saveza Slovenije. Radi se o prvom institucionalnom okupljanju Bošnjaka iz država bivše Jugoslavije u modernoj povijesti, u cilju izgradnje i unapređenja simbola Bošnjaka, bosanskog jezika i književnosti, historije, geografije, umjetnosti, kulture i kulturnog nasljeđa Bosne i Bošnjaka.
VKBI je osnažen novim članovima koji su odlukom Upravnog odbora postali punopravni članovi VKBI – mr.sc. Seđad Muhić , nastanjen u Sarajevu, magistar političkih nauka, dr.sci. Nedžad Prazina iz Sarajeva, vanredni profesor na Pedagoškoj akademiji u Sarajevu, mr.sc. Dženana Karup iz Sarajeva, novinarka i istražiteljica, dr.sc. Haris Ćatović iz Sarajeva, Institut za jezik UNSA i mr.sc. Tahir Herenda iz Sarajeva, viši asistent na Pravnom fakultetu UNSA.
Usaglašen je program održavanja svečane Akademije VKBI koja će se održati u ponedjeljak 23.decembra 2024. godine u Bošnjačkom Institutu u Sarajevu povodom obilježavanja 32 godine osnivanja VKBI. Na Akademiji će se dodijeliti prizanja VKBI u različitim oblastima društvenog djelovanja. Laureati VKBI u 2024. godini su: Zahvalnice-Fondacija za izdavaštvo Sarajevo i advokatica Azra Smajović, Plakete – Prof.dr. Larisa Velić, dekanesa Pravnog fakulteta u Zenici, , Ak.prof.dr. Mirko Pejanović, Mr.sc. hafiz Sulejman Bugari, glumac Josip Pejaković, Prof.dr. Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka UNSA i Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine.
U narednom periodu delegacija VKBI obaviće posjete administrativnim nivoima vlasti u BIH radi prezentacije strateških projekata i programa VKBI i osiguravanja podrške kroz javno finansiranje.
Promovisan XI tom ‘Rječnika bosanskog jezika’ Dževada Jahića