Vojvodina: Sremski Karlovci u 17. vijeku – svi stanovnici Bošnjaci!

Vojvodina: Sremski Karlovci u 17. vijeku – svi stanovnici Bošnjaci!

Opisujući Sremske Karlovce 17. vijeka putopisac E. Čelebija u svojoj Sejhatnami piše i sljedeće:

-Prije svega, u ovom šeheru (on ga naziva Karlovac) ima vrlo mnogo vinograda i bašta. Od njihovih specijaliteta naročito su na glasu hljeb i šljive.

Svi stanovnici su Bošnjaci.

Ima osobito mnogo hadžija i trgovaca. Iz ovoga šehera vidi se grad Kovilj, preko Dunava nasuprot ovoga grada, na teritoriji segedinskog sandžaka – piše Čelebija.

Karlovački mir i promjena etničke strukture stanovništva

-Veliki Bečki rat je okončan u Karlovcima 1699. godine, potpisivanjem Karlovačkog mira između Osmanskog Carstva s jedne te Habsburške Monarhije, Mletačke Republike, Poljske i Rusije s druge strane. Posrednici su bili Englezi i Holanđani.

Pregovori su trajali sedamdeset i dva dana, poslije kojih je u potpunosti prekrojena politička karta Evrope u korist kršćanskih naroda. Tim sporazumom Bosna je izgubila neke teritorije, ali je dobila i izlaze na more: Neum-Klek i Sutorinu.

U ovom gradiću smještenom u vojvođanskoj regiji Južna Bačka, između Novog Sada i Beograda, prema posljednjem popisu živi oko 8 hiljada stanovnika, Srba uglavnom.

Srbi su se u Karlovce doselili upravo krajem 17. vijeka i od tog grada čak uspostavili nasljednika Pećke patrijaršije (vrhovno upravno tijelo crkve). S Kosova su krenuli ka sjeveru za austrijskom vojskom, nakon što su se prethodno stavili na njenu stranu tokom Bečkog rata. Vuk Karadžić o tome je pisao:

A 1690 godine Arsenije III. Čarnojević, patrijar Srpski, na pozivanje cesara Leopolda I. pobuni narod Srpski protiv Turaka, i u jedan put prevede u Madžarsku 37,000 familija, i naseli Srbe čak do više Budima.’

Previous Foča: Sjećanje na 3.000 ubijenih Bošnjaka tokom genocidnog rata
Next Bosanci su srčani i strašni ratnici - da su imali 10% naoružanja kao Srbi ili Hrvati, završili bi rat u svoju korist u maju '92.

You might also like

HISTORIJA

829 godina povelje Kulina bana

  Šta je ban Kulin značio za Bosnu i kako se tada u njoj živjelo dovoljno je reći da ga i danas, nakon 829 godina svakodnevno spominjemo i prisjećamo se

HISTORIJA

Hadži Mehmed-beg Karađoz

Hadži Mehmed-Karađoz je najveći legator Mostara i cijele Hercegovine. Rođen je u Potocima u Bijelom polju, 12 km sjeverno od Mostara. U narodu je poznat pod imenom Karađoz-beg, a taj

HISTORIJA

Bosansko bogumilstvo (Nastavak 5.)

Autor: Prof. dr. Enver Imamović Križarski pohodi na Bosnu Da su bosanski bogumili predstavljali ne samo vjersku nego i političku snagu zemlje, vidi se iz slučaja koji se zbio 1304.