Vožnja barkama u Blagaju na Bunici najbolja antistres terapija

Vožnja barkama u Blagaju na Bunici najbolja antistres terapija

Kenan Bjelić iz Malog Polja kod Blagaja prije šest godina po okončanju studija u Saudijskoj Arabiji odlučio je pokrenuti dotad neobičan biznis za ovaj kraj.

Iako je stekao diplomu profesora, opredijelio se za rad u oblasti turizma, te je zajedno sa ocem, sestrićem i prijateljem napravio splav na Bunici – jednoj od najljepših rijeka u Bosni i Hercegovini, koji je već dugo dostupan zainteresovanim turistima.

U početku je vješto koristio znanje Arapskog jezika, pa su prve mušterije uglavnom bili ljudi sa dalekog istoka, dok je uslijed pandemije koronavirusa Kenanov splav postao tražen i kod domaćeg stanovništva. Danas su mušterije samo Bosanci i Hercegovci, ali posla ne manjka. Tokom splavarenja koje traje oko sat vremena i koje je prema Bjelićevim riječima najbolja antistres terapija, gosti mogu degustirati domaću kafu i lubenicu koju u blizini splava uzgaja porodica Bjelić.

“Ovdje sam se odgojio. Kao dječak, na Bunici sam počeo plivati, a kasnije sve više uviđao koliko je priroda ovdje lijepa i neiskorištena. Tako sam došao i na ideju o novoj turističkoj atrakciji što je naš splav. U početku sam imao jednu barku, a kasnije zbog većeg interesovanja nabavio sam još jednu“, rekao je za AA Kenan Bjelić.

Slika

Smatra i kako prirodne ljepote blagajskog kraja nisu ni izbliza iskorištene u odnosu na potencijale, te da je potrebno zasukati rukave i uz sinergiju raditi na novim projektima na Buni i Bunici.

“Danas nudimo vožnju koja traje oko sat i vodi do izvora Bunice. To je lijep izvor dubine čak 73 metra. Predstavlja i turističku i ronilačku atrakciju. Gosti imaju šta vidjeti i siguran sam da mogu uživati“, dodaje Bjelić.

Otac Omer ističe da je s pokretanjem atrakcije spojeno ugodno sa korisnim, te kako je Kenan dugo koristio poznavanje Arapskog jezika. Dosad su sve postigli svojim radom i vlastitim sredstvima, dok pomoći države nikad nije bilo.

“Drugi to fino koriste, a mi gledamo hoće li nas se sjetiti ili opet okrenuti glavu od nas. Sami smo sve ovo razradili. Vozili smo dugo Arape, a danas su prioritet Bosanci i Hercegovci, koji dolaze češće nego ranije Arapi. Cijene su prihvatljive, a mi se trudimo da na prvi način ugostimo sve mušterije. Nadam se da ćemo imati koristi i da će nas čuti oni koji bi to trebali. Ljepota ovdje u Malom Polju – onim što ima Blagaj, malo koje drugo mjesto u Hercegovini se može pohvaliti“, rekao je Omer Bjelić.

Naslovna fotografija @emir_alomerovic

Previous Bosanska zvijer: Nurkić se uspješno vratio NBA košarci, nakon 16 mjeseci! (Video)
Next Džamija u Lastvi kod Trebinja: tri puta rušena i obnavljana, ovih dana dobila je i munaru

You might also like

BH RAZGLEDNICA

Mirhad Džaferagić poklanja bosanske autohtone lovačke goniče i promoviše Bosnu i Hercegovinu širom svijeta

Zahvaljujući Mirhadovim psima u Švedskoj je bosanskohercegovačka dijaspora organizovala Klub bosanskog baraka, a barak iz njegovog legla i sada je prvak Švedske Mirhad Džaferagić već 40 godina uzgaja barake, bosanske

TURIZAM

National Geographic preporučuje Bosnu umjesto Dubrovnika preplavljenog turizmom

Prema nedavnom istraživanju Prosper Insights & Analytics, 2023. godine putovanja su se vratila s velikom brzinom, a rezervacije putovanja su se popele na blizu brojke prije COVID-19. Ali mnoge destinacije

TURIZAM

Bokser iz RH: Jeo sam kod Nusreta, u New Yorku.. ali do hrane u Sarajevu nema! (Video)

Agron Smakići, jedan od najboljih hrvatskih boksera pohvalno je govorio o bosanskoj kuhinji tokom gostovanja u popularnom Podcast Inkubatoru. Ovaj sportista rođen u Zagrebu, s adresom u Hamburgu, oduševljen je