VRATAR NA ŽEPI

VRATAR NA ŽEPI

Vratar se u izvorima ne spominje izričito, ali je sigurno postojao u srednjem vijeku kao grad u rukama Pavlovića. To potvrđuju sudačke stolice u utvrđenju.

U ruke Turaka pao je njihovim osvojenjem Bosne 1463. godine. Nije poznato da li su Turci u njemu držali posadu, ali je svakako uskoro napušten. U narodu živi predanje da ga je razorio Redžep-paša. Postavljen je na preko 400 m visokom grebenu, prilaznom samo s južne strane.

Utvrđeni grad pruža se u pravcu sjeverozapad-jugoistok, a smješten je na zaravni grebena izduženog oblika. Oblik grada je nepravilan dugi petougao čija je dužina oko 120 m, a širina mu varira u srednjim dijelovima od 20 do 28 m.
Uz sjeverni nepristupačniji bedem obora izgrađene su tri kule, pravougaona branič-kula sa stranicama 15 x 10 m I zidovima debelim do 2,8 m, bedemska oktogonalna kula promjera 7,2 i debljinom zida oko 1,20 m i sjeverozapadna ugaona kula ovalnog oblika promjera oko 6 m.
U sredini južnog zida izgrađena je pravougaona bedemska kula veličine oko 9 x 7 m i debljine 1,2 m.
Na jugoistočnom uglu je istaknuta okrugla kula vanjskog promjera oko 6,5 m i debljine zida 1,4 m. Od nje prema sjeveroistoku ide odbrambeni bedem.
Na odstojanju od oko 120 m zračne linije izgrađena je samostalna odbrambena kula kao predstraža glavnoj utvrdi. Njen vanjski promjer iznosi oko 9,5 m sa debljinom zida 2 m.

Vratar predstavlja tip grada nepravilnog tlocrta sa branič-kulom i više bedemskih kula. Spada u red većih snažno utvrđenih gradova srednjeg Podrinja koji su umješno iskoristili prednosti prirodnog položaja. Postojanje samostalne odbrambene kule ne mora biti osobenost ovog tipa utvrđenog grada.

Nalazi se nad Žepom, lijevom pritokom Drine, sjeverno od Višegrada. Ostaci su mu sačuvani i danas. Selo Župa je nekadašnje podgrađeVratara, vezano s gradom mostom preko istoimene rječice.

(‘Srednjovjekovni gradovi u Bosni i Hercegovini’ – Husref Redžić)

Foto: rogatica-bih.blogspot.ba

(MiruhBosne)

Previous Avdo Huseinović snimio petnaesti dokumentarac. Priprema film o Husein-kapetanu Gradaščeviću
Next Njemački investitor zainteresovan za ulaganje u modernizaciju stadiona Koševo

You might also like

BAŠTINA

Nacionalni spomenici: Harem Hadži Reuf-begove džamije u Gradačcu

  Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2013. godine, proglasila je „Grobljansku cjelinu – harem Hadži Reuf-begove ili Nove (Džedid) džamije u Gradačcu“, nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Nacionalni spomenik obuhvata prostor

BH RAZGLEDNICA

Bišćevića kuća, Mostar (Video)

Bišćevića kuća, poznatija kao Bišćevića ćošak, smještena je na istočnoj obali rijeke Neretve u Biščevića ulici. Ova stara otomanska kuća potiče iz 17. stoljeća. Ćošak isturen nad Neretvom na dva

KULTURA I UMJETNOST

Skoro pet stoljeća Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu

  Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu, koja se klasificira kao historijska, odnosno biblioteka specijalnih zbirki, postoji skoro 500 godina. U Bosni i Hercegovini i svijetu poznata je po vrijednim rukopisima