Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je sinoć u Briselu da će Evropska unija (EU) za sedam ili osam dana proglasiti projekat iskopavanja litijuma u Srbiji “Jadar” za svoj strateški projekat van zemalja EU-a, prenose agencij.
Nakon radne večere s predsjednikom Evropskog vijeća Antoniom Costom i predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen u Briselu, Vučić je na upit novinara odbacio tvrdnje da je projekt Jadar isključen s liste strateških projekata EU-a.
Pojasnio je da je Evropska komisija jučer objavila projekte koji se samo tiču Evropske unije i da zato nema Jadra na toj listi i dodao je da će za sedam ili osam dana EU proglasiti “Jadar” za svoj strateški projekat van zemalja Evropske unije.
“Ti ljudi nisu glupi, oni su samo zlonamjerni i pomalo nepismeni i uvijek žure. Oni ne znaju da su danas pominjani samo projekti koji su u EU. A za sedam ili osam dana EU će da oglasi Jadar kao svoj strateški projekat van zemalja EU-a. Opet su lagali, opet su žurili negdje”, kazao je Vučić.
-Projekt Jadar, koji vodi globalna rudarska kompanija Rio Tinto, nalazi se u zapadnoj Srbiji, gdje se pretpostavlja da se nalazi jedno od najvećih evropskih nalazišta litijuma, ključne komponente u baterijama električnih vozila. Ako bude dovršen, rudnik bi mogao zadovoljiti značajan dio potražnje litijuma na kontinentu.
Međutim, projekt je u središtu stalnog protivljenja javnosti zbog zabrinutosti za okoliš. Protesti su izbili širom Srbije 2021. i 2022. godine, a hiljade građana zahtijevale su otkazivanje projekta zbog straha od zagađenja vode, degradacije zemljišta i dugoročne ekološke štete.
Srbijanska vlada službeno je obustavila projekt početkom 2022, ali nedavni znakovi oživljavanja ponovno su potakli tenzije u javnosti. U julu 2024. u gradovima širom Srbije održane su nove masovne demonstracije, a aktivisti za zaštitu okoliša obećali su nastavak otpora.
Unatoč kritikama, Vučić je više puta branio projekt, navodeći njegov ekonomski potencijal, otvaranje radnih mjesta i usklađenost s ciljevima zelene tranzicije Srbije i širom saradnjom s Evropskom unijom, prenose agencije.
-Posljednjih mjeseci, nakon tragedije u Novom Sadu, režim u Beogradu suočava se s masovnim građanskim protestima, dok Vučić pokušava osigurati podršku u Briselu, Berlinu i drugim centrima moći – nudeći svijetu, moćnicima, prirodna i druga bogatstva zemlje čiji je predsjednik.
–Jadar (i Rađevina) je nekadašnja bosanska teritorija koju je centralna osmanska vlast, pod pritiskom Rusije prvenstveno, trebala prepustiti novoformiranoj Srbiji u 19. vijeku (1830. godine). To je izazvalo žestok odgovor Bošnjaka predvođenih Husein-kapetanom Gradaščevićem, koji su već naredne godine u sklopu svoje borbe za samostalnost do nogu potukli vojsku Osmanskog carstva na istočnim bosanskim granicama – na Kosovu.