Zgrada Barok u Tuzli – Izgrađena u čast Franca Ferdinanda
U vrijeme kada je rivalstvo između dvije velike dinastičke imperije, Rusije i Austro-ugarske, doživjelo kulminaciju, koja je neizdrživo vodila u rat, austrougarski prijestolonasljednik Franc Ferdinard posjetio je Bosnu i Hercegovinu. Najava službene posjete monarha gradu Tuzla dovela je do toga da su tadašnja tuzlanska vlast i trgovci nabrzinu, prema austrijskom projektu, izgradili lijepu zgradu.
Fasada zgrade u kojoj je trebao boraviti budući car bila je ukrašena gipsanom ornamentikom, dobavljenom iz centra Monarhije, te je zahtijevala određeni stil – barok. A građani objekat prozvaše, jednostavno – Barok.
Objekat u etažnom vlasništvu, prvi takve vrste u gradu i široj regiji, izgrađen je kao zanatsko-trgovački centar i predstavljao je preteču današnjih tržnih centara.
Kako se nalazio na najprometnijem mjestu tuzlanske čaršije, sa brojnim trgovačkim zanatskim i uslužnim radnjama, Barok je bio na korist potrošača i korisnika usluga, a vlasnicima, viđenijim i imućnijim tuzlanskim poslovnim ljudima, isplativa investicija.
Kao što postoje različiti i neprovjereni podaci o tačnom terminu puštanja u rad ovog monumentalnog objekta, tako niko ne zna o razlozima izostanka planirane posjete našem gradu austrougarskog suverena.
U predviđenoj funkciji Barok je bio skoro 80 godina, kada je zbog neadekvatnog građevinskog održavanja postepeno zanemaren i potpuno napušten. Nakon dugotrajne dileme opštinske uprave o njegovoj daljoj sudbini, 1983. godine je konačno donesena i realizovana odluka o njegovom rušenju koju su mnogi građani Tuzle propratili velikim negodovanjem i kritikama.
Međutim, 25 godina nakon njegovog rušenja, na radost mnogih, uglavnom starijih Tuzlaka, općinska uprava je donijela odluku o izgradnji objekta koji bi trebao biti vjerna kopija stare ljepotice.

Barok, 2009. god. – nakon obnove
Danas zgrada Baroka ponosno stoji na svom starom mjestu, gdje ponovo počinje ispisivanje historije Tuzle i njenih građana.
(tip.ba/mb)
You might also like
Emin Mahmutović održava porodičnu tradiciju vožnje fijakera na Ilidži (VIDEO)
Vožnja fijakerom kroz Veliku aleju na Ilidži, oivičenu drvoredom kestena i platana, pruža poseban ugođaj svakome ko odluči posjetiti Vrelo Bosne, sarajevsko izletište podno Igmana.
OD BEDEMA DO SREBRNIKA
Općina Srebrenica ima izuzetno bogato kulturno-historijsko naslijeđe, nastalo, prije svega, u burnim historijskim događajima. O ovome svjedoče ostaci materijalne kulture kroz sve periode ljuske prošlosti na prostoru današnje općine
Nacionalni spomenici: Konak Suljagića u Špionici Donjoj
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2012. godine, proglasila je „Graditeljsku cjelinu – Konak Suljagića sa pratećim objektima u Donjoj Špionici, općina Srebrenik“, nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Nacionalni spomenik čini