Zgrada Olimpijskog muzeja u Sarajevu mogla bi biti otvorena do kraja godine

Zgrada Olimpijskog muzeja u Sarajevu mogla bi biti otvorena do kraja godine

Zgrada Olimpijskog muzeja u Sarajevu, ranije poznata kao Vila Mandić, čiji je proces obnove u toku, svečano bi trebala biti otvorena krajem ove ili početkom sljedeće godine, kazao je danas u Sarajevu generalni sekretar Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine Said Fazlagić, javlja AA.

U organizaciji OKBiH danas je u Sarajevu održana konferencija za novinare, na kojoj je generalni sekretar Fazlagić iznio posljednje informacije kada je riječ o projektu obnove zgrade Olimpijskog muzeja u Sarajevu, na kojemu OK BiH vrijedno radi proteklih godina. 

Fazlagić je podsjetio kako je rekonstrukcija zgrade Olimpijskog muzeja počela 2005. godine, kao i da je riječ o jednoj od najljepših zgrada u Sarajevu, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini. 

 Mi smo 2005. godine zgradu spasili od propadanja, a ona je tada bila na ivici potpunog urušavanja – istakao je Fazlagić. Tada je, kako je istakao, OK BiH dao sve od sebe kako bi se pokrenule lokalne vlasti i pronašli adekvatni partneri da se ova zgrada vrati na nivo od prije rata, odnosno da bude još ljepša.

– Mi smo u ovom periodu uradili fasadu, stolariju i stepenice. Ostala je još zadnja faza građevinskih radova, a trenutno radimo poslove oko elektro i mašinskih instalacija, a to su grijanje, ventilacija, zatim vodovodna mreža, kanalizacija i izolacija krova – rekao je Fazlagić.

Preostaje zadnja faza radova, a ona će biti obavljena u saradnji s ljudima iz Međunarodnog olimpijskog komiteta, dakle najreferentnijim stručnjacima. Ti radovi se, prema riječima Fazlagića, odnose na eksponate koji će bit prenešeni u zgradu muzeja, te se obaviti njhova modernizacija i digitalizaciju. Fazlagić naglašava kako sve to ukazuje da će Sarajevo dobiti jedan od najsavremenijih muzeja. 

– Za građevisnke radove možemo skoro garantovati da će biti gotovi do početka jeseni, a svečano otvorenje muzeja, sa svim eksponatima, nakon 20 godina, možemo očekivati do kraja ove ili početkom sljedeće godine – zaključio je Fazlagić. 

Zahvaljujući Edinu Numankadiću, direktoru Olimpijskog muzeja, tokom rata svi značajniji eksponati su sačuvani, izuzev zbirke od oko 8.000 slajdova koja je izgorjela. Olimpijski muzej bio je smješten u nacionalizovanoj Vili Mandić izgrađenoj 1903. godine u Petrakijinoj ulici, čiji je kompleks vila sagrađenih u austrougarskom periodu proglašen nacionalnim kulturnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Nekada prekrasna vila, prije nego je 8. februara 1984. godine, na dan otvaranja 14. Zimskih olimpijskih igara postala Olimpijski muzej, bila je sjedište brojnih važnih domaćih i inostranih institucija. Tokom šezdesetih godina prošlog vijeka služila je i kao Konzulat Sjedinjenih Američkih Država u bivšoj SFR Jugoslaviji.

Previous Biznis čaršija! Tradicionalni sajam u Tešnju okupio 300 izlagača iz nekoliko država svijeta
Next Gradonačelnik Skaka s generalima: Vi zaslužujete svu našu podršku i poštovanje

You might also like

BAŠTINA

Muzej Stare pravoslavne crkve u Sarajevu

  Muzej Stare pravoslavne crkve svetih arhanđela Mihaila i Gavrila na Baščaršiji, u Sarajevu, koji je nastao iz riznice, sadrži petu po vrijednosti zbirku ikona u svijetu. Na zidu Muzeja

BAŠTINA

Obilježavanje 133. godine postojanja Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine obilježava 133. rođendan te je tim povodom otvoren od 10 do 21 sat uz besplatan ulaz, javlja AA. Iz Muzeja su ranije podsjetili na neprekidnu

BAŠTINA

Mlinčići na Plivi: Čuvari tradicije stare nekoliko stotina godina (FOTO)

Nedaleko od grada Jajca, između Velikog i Malog Plivskog jezera, na sedrenoj barijeri izgrađene su plivske vodenice, koje se u Jajcu popularno nazivaju i mlinčići. Devetnaest vodenica – sojenica pokrivenih šindrom izgrađene