Home » Ćorluka nastavlja investicije, najavio nove milionske projekte
Ekonomija/Biznis

Ćorluka nastavlja investicije, najavio nove milionske projekte

Petar Ćorluka, bosanskohercegovački poduzetnik i vlasnik fabrike toaletnog papira i higijenskih potrepština Violeta, ne miruje kada je riječ o investicijama i projektima. Otvorivši najsavremeniju tvornicu kartonske ambalaže, ušao je u novi segment poslovanja i već za sljedeću godinu najavio nove investicije.

U Grudama je otvorena najmodernija tvornica kartonske ambalaže u regiji Corspack, čija vrijednost prelazi 40 miliona eura. Tvornica se prostire na 30.000 kvadratnih metara zatvorenog prostora i kapaciteta je 60.000 tona godišnje.

Petar Ćorlukaje za Bloomberg Adriju kazao da je ova fabrika, čija je izgradnja trajala 14 mjeseci, jedan potpuno novi segment njihovog poslovanja i pristupa radu, nastao najviše zbog potrebe da više ne uvoze ambalažu, nego da rade svoju po najnovijim standardima, što bi trebalo obogatiti njihovu ponudu u proizvodnji.

“Otvorenjem ove tvornice mi smo postali jedna vrsta partnera svim onim kompanijama koje nešto proizvode, a koje za svoj proizvod trebaju kvalitetnu ambalažu. Proizvod bez ambalaže ne može biti finalni proizvod, jer prvi dodir kupca s bilo kojim proizvodom je upravo preko ambalaže. Jasno je da ako je ambalaža loša, onda je i proizvod loš ili oštećen upravo zbog ambalaže, zbog čega se gubi tržišna vrijednost”, kazao je Ćorluka.

Uspjeh iz potrebe

Ideja za otvorenje tvornice, kaže Ćorluka, došla je upravo iz njihove potrebe za posjedovanjem kvalitetne ambalaže, napomenuo je da je ovakva tvornica po svemu bila prirodan slijed njihovog daljnjeg poslovanja.

Probleme s ambalažom su spoznali preko svojih tvornica Lasta i Violeta, jer su shvatili da kupovinom uvoznih proizvoda gube dosta novca. Tvornica će za početak pokriti domaće tržište koje se danas, kada je riječ o kartonskoj ambalaži, računa do 40.000 tona, a u nastavku poslovanja planiraju izvoz na tržišta od Austrije do Grčke.

“Počeli smo proizvodnju kartonske ambalaže prvobitno za naše tvornice, kako bismo isprobali sve dostupne tehnologije i mogućnosti koje se nude, a prije svega uštedjeli na uvozu. Jednom riječju, htjeli smo da se na svojim proizvodima naučimo, kako bismo kasnije ostalim klijentima mogli pružiti vrhunski kvalitet”, pojasnio je.

Tvornica je sada krenula s 30-ak radnika, a već sljedeće godine novi pogon zaposlit će više od stotinu radnika.

Lasta širi kapacitete i tipove proizvoda

Ne treba posebno podsjećati da je Ćorluka prije dvije godine preuzeo kompaniju iz Čapljine, koja je bila sinonim za konditorsku industriju prošlog vremena. Prilikom tadašnje akvizicije, a i u nedavnom intervjuu za Bloomberg Adriju,  Ćorluka je kazao da za pet godina kompaniju Lasta vide kao jednog od lidera u cijeloj Evropi, a kako sada stvari stoje, već sljedeće godine ova kompanija širi svoje poslovanje.

“Već sada smo u Italiji, Austriji i Mađarskoj zastupljeni u svim većim tržnim centrima. Da ne računam zemlje regije koje smatramo domaćim tržištem. Naš je plan da u sljedećoj godini uložimo dodatne kapacitete u Lastu preko novih proizvodnih pogona i tržištu donesemo nove tipove proizvoda”, kaže.

Ćorluka naglašava da Violeta, kao glavna kompanija, konstantno radi na novim investicijama i proširenjima u svim svojim djelatnostima, na unapređenjima postojećih, jer sve što zarade reinvestiraju. Prema njegovom mišljenju, a i rezultati to pokazuju, ovaj način poslovanja je jako uspješan recept, tako da od njega ni u nastavku rada neće odstupati.

“Ja kao vlasnik kompanije taj novac ne trebam, on je sav u svrhu proširenja i konkurentnosti naših kompanija”, naglasio je.

Grude dobijaju hotel i tržni centar

U sljedećoj godini Ćorluka je već najavio realizaciju novih investicija. Kako nam je potvrdio, to je otvorenje tržnog centra, koji se uveliko gradi, i izgradnja modernog hotela.

Ističe da je shopping centar osmišljen kao jedinstveno i moderno arhitektonsko rješenje na 7.000 kvadratnih metara, s brojnim sadržajima zabavnog, ugostiteljskog i prodajnog karaktera, poput dječje igraonice, restorana, caffe bara, drogerije, hipermarketa te trgovina popularnih modnih brendova.

Moderni shopping centar, investicijske vrijednosti više od 10 miliona KM, imat će 300 parking mjesta u podzemnoj garaži i na vanjskoj etaži, a završetak projekta očekuje se do kraja 2024. godine.

Shopping centar se gradi na mjestu bivšeg hotela Grude, koji je prije dvije godine srušen, kad je Ćorluka taj objekt kupio i odlučio na mjestu oronule zgrade sagraditi novu modernu građevinu. U skladu s tim, u neposrednoj blizini gradit će se i spomenuti luksuzni hotel za koji se razrađuje idejno rješenje, jer će zamijeniti oronulu zgradu biše duhanske stanice, čiji je vlasnik postao.

Ćorluka kaže da jedno mjesto, da bi bilo ugodno za život, treba imati upravo ovakve sadržaje, te će ovo možda biti i dobra prilika da Grude dobiju status grada, a s još većim povratkom ljudi i njihovim investicijama, smatra da to uopće neće biti problem.

Turizam kao novi segment poslovanja

Posljednjih godina Ćorluka sve suverenije ulazi u turističku branšu, a svoje ozbiljne namjere potvrdio je kupovinom i hotela Hrvatska za oko 6,1 milion eura, zatim kampa Urania, te na proljeće 2022. i hotela Mirjam u Makarskoj.

Uz ovu recentnu akviziciju, hotel Mirjam, čiji je vlasnik od aprila 2022. godine, i čijim je poslovanjem, kaže, iznimno zadovoljan, najzanimljivija investicija ovog Gruđanina o kojoj se već godinama govori jeste tzv. turističko naselje na području Biloševca.

Ćorluka tamo želi graditi svojevrsni hobit kamp, zelene, luksuzne i samoodržive zemunice koje po opisu idu prema sve popularnijem glampingu.

“Želimo Makarskoj donijeti novu turističku vrijednost, jer Makarska je definitivno preizgrađena i nedostaje joj kapaciteta visokog kvaliteta. Ranije smo komunicirali kako bismo gradili hotel s pet zvjezdica, ali odustali smo od toga, Makarskoj ne treba još jedan veliki hotel s pet zvjezdica, za koji uostalom treba osigurati i visokokvalitetnu radnu snagu. Stoga smo se okrenuli drugoj ideji. Želimo graditi nešto na ekološkim osnovama i da pritom to bude vrlo visokog kvaliteta i luksuzno, a smještajni kapaciteti nikako neće biti veliki, ne idemo na to. I ostavljamo sve masline koje su na tom zemljištu, cilj je da sačuvamo prirodu”, kazao je Ćorluka prilikom najave ove investicije.

Kada je riječ o izazovima s kojima se susreću na tržištu Bosne i Hercegovine, ali i na ostalim, Ćorluka kaže da je zadržavanje radnika u krizama koje su stalno prisutne nešto što im je sigurno najveći izazov.

“U nekim momentima nismo mogli parirati platama koje se nude u Austriji, Njemačkoj ili Sloveniji, ali to je bio period kada je naša kompanija pristupala velikim ulaganjima u poboljšanje uvjeta rada. Robotizirali smo i automatizirali procese, postigli smo veću produktivnost i to je stvorilo mogućnosti za povećanje plaća”, govori Ćorluka i dodaje da se plate ne mogu dizati ako nema produktivnosti.

Kod njih je produktivnost sada na evropskom nivou i prema ovom toku rada, dobit će i dalje rasti, pa tako i plate. Naglasio je da, ako su te plate dobre u mjestu, gradu, zemlji u kojoj živite, u kojoj vam je i porodica, onda je to pun pogodak.