Home » Dok traju protesti u Beogradu, Vučić u Davosu priča o letećim automobilima
NAŠI DANI

Dok traju protesti u Beogradu, Vučić u Davosu priča o letećim automobilima

Hiljade prosvjetara, studenata, učenika i građana okupili su se prvog dana drugog polugodišta na protestu u Beogradu pod nazivom “Učitelji i nastavnici su uz studente“, te pozvali na generalni štrajk u Srbiji, javlja Anadolu.

Skup je održan u organizaciji Nezavisnog sindikata prosvjetnih radnika Srbije, a nakon obraćanja, uslijedila je akcija “15 minuta tišine“, u znak odavanja počasti stradalima u rušenju nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.

 

Skup ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu simbolično je počeo uz pjesmu Đorđa Balaševića “Živeti slobodno“, a intonirana je i himna akademskih građana.

Brojne obrazovne ustanove širom Srbije danas su obustavile nastavu kao vid podrške i solidarnosti sa studentskim protestima u cilju ispunjenja njihovih, ali i zahtjeva prosvjetara.

U Srbiji se u međuvremenu desila nova tragedija.

U požaru koji se prethodne noći desio u domu za stare u Velikom Borku u beogradskoj opštini Barajevo stradalo je osam osoba dok je sedmoro povrijeđeno

Pokret Kreni-Promeni upitao je Ministarstvo za rad da li je tačna informacija sa sajta tog resora da dom za stare u Barajevu, u kom je noćas izbio požar u kom je osam korisnika stradalo, radi bez važeće licence od 2019. godine.

 

U saopštenju pokreta se navodi da, po podacima sa sajta Ministarstva za rad, Dom za smještaj odraslih i starijih “Ivanović” u Barajevu “već šest godina funkcioniše u pravnom vakuumu”.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je cilj da u 2027. godini počne upotreba letećih automobila u njegovoj zemlji.

Vučić je to kazao medijima u Davosu, navodeći da je o tome na marginama Svjetskog ekonomskog foruma razgovarao s predstavnicima kompanije Archer.

Dodao je da je Archer jedna od najpoznatijih kompanija koja se bavi letećim automobilima, avionima bez pilota i letećim vozovima.

Počeli smo da dogovaramo kupovinu najmanje tri letjelice, a razgovaramo i s našim kineskim prijateljima, koji su već dosta toga razvili i u nekoliko gradova imaju leteće automobile. Mi ćemo da žurimo da probamo da završimo do sredine 2026. sve što se tiče priprema i regulative, da bismo 2027. mogli da se vozimo letećim automobilima”, kazao je Vučić.

Naveo je da Srbija na međunarodnoj specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027, čiji je domaćin, želi da pokaže da je zemlja koja se “najbrže modernizuje i koja najbrže raste u Evropi”.

 

Agencije/MiruhBosne